I Malung-Sälens kommun bor 10 192 personer (2025).
I Malung-Sälen pendlar 13,8 procent av de förvärvsarbetande invånarna ut (2024), en av de 20 lägsta nivåerna i landet. Åt andra hållet är inpendlingen landets 25:e lägsta: av personerna som arbetar i kommunen bor 13,3 procent utanför den (2024).
Källa: SCB via Kolada (N02279, N02276) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279, N02276)
Räknat per invånare anmäldes 17,1 procent färre brott i Malung-Sälen 2025 än 2015. Antalet anmälda brott per invånare i Malung-Sälen ligger under rikets: 2025 anmäldes brott motsvarande 10 770 per 100 000 invånare.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Antalet folkbokförda har ökat med 156 sedan 2015, till 10 192 år 2025. Invånare under 20 år är 18,6 procent av befolkningen (2025), en av de 25 lägsta nivåerna i landet. Födelseunderskottet blev 84 under 2025.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01994, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01994, N01804, N01805)
I kommunen hade 16,0 procent av invånarna utländsk bakgrund 2025, en mindre andel än i landet som helhet. Andelen har stigit 5,2 procentenheter sedan 2015.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Arbetslösheten i Malung-Sälen, 1,9 procent år 2025, var klart under rikets. Eftergymnasial utbildning är klart mindre vanlig än i riket bland invånarna 25–64 år, 28,2 procent (2025).
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,46 % + regionskatt 11,99 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Malung-Sälen?
1,9 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 101.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Malung-Sälen?
225
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 49 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Malung-Sälen92,7 %
Sverige83,5 %
Malung-Sälen ligger över Sverige med 9,2 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 11 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Malung-Sälen
Mora
Vansbro
Torsby
Hedemora
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
1,9 %
1,7 %
2,3 %
1,7 %
2,9 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,5 %
22,3 %
22,3 %
22,0 %
22,2 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
92,7 %
85,5 %
71,2 %
81,3 %
75,6 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Malung-Sälen på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
22 516 kr/inv
Grundskola F–9
13 271 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 471 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 808 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 962 kr/inv
Gymnasieskola
5 477 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 739 kr/inv
Fritidsverksamhet
3 487 kr/inv
Politisk verksamhet
1 850 kr/inv
Kulturverksamhet
1 259 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Malung-Sälen. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Malung-Sälen?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 10 254 personer → 2025: 10 192 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,6 % → 2026: 22,5 %
Malung-Sälen hade 10 192 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 401 personer. Den största tätorten, Malung, hade 4 873 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Malung-Sälen, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Malung-Sälen
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Malung-Sälens kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
27,50 %
−4,6
1 849
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
25,23 %
−1,0
1 696
Moderaterna
21,84 %
+3,0
1 468
Kristdemokraterna
9,16 %
+2,7
616
Centerpartiet
4,97 %
−0,5
334
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,25 %
+1,0
286
Vänsterpartiet
3,50 %
−0,6
235
Miljöpartiet de gröna
2,32 %
+0,4
156
ÖrPÖrebropartiet
0,34 %
–
23
Övriga partier (9)
0,89 %
–
60
Summa giltiga röster
100 %
6 723
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Malung-Sälens kommun 10 192 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 4 873 i huvudtätorten Malung (2023).
›Hur har befolkningen i Malung-Sälen förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 401 personer (-3,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Malung-Sälen i?
Malung-Sälens kommun ligger i Dalarnas län (länskod 20).
›Vilken kommunalskatt har Malung-Sälen?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Malung-Sälen 34,45 % (kommun 22,46 % + region 11,99 %). Det motsvarar plats 253 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Malung-Sälen?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 22 516 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 271 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 471 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Malung-Sälen?
I Malung-Sälen var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2023.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Malung-Sälen?
I Malung-Sälen var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 92,7 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2023.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Malung-Sälen?
I Malung-Sälen var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 770 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2023.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)