Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Järfälla kommun – fakta och statistik

I Järfälla kommun bor 90 180 personer (2025).

Antalet invånare, 90 180 år 2025, är 24,5 procent större än 2015. Andelen med utländsk bakgrund har ökat med 14,7 procentenheter i Järfälla sedan 2015, landets andra största ökning. Med 52,2 procent (2025) är andelen nu på listan över landets 5 högsta.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1, BE0101Q2) 1968–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)

Sett till invånarantalet var Järfällas anmälda brott 2025 bland de 10 högsta av landets kommuner: 15 104 anmälda brott per 100 000 invånare. Per invånare är antalet 8,1 procent högre än 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Järfälla

Med 1 668 invånare per km² (2025) är Järfälla tätare befolkat än riket.

Källa: SCB via Kolada (N02937) 2025

Arbetslösheten bland järfällaborna, 4,5 procent år 2025, är högre än i riket. Bland de sysselsatta invånarna pendlar 72,7 procent ut över kommungränsen (2024).

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N02279) 2024

Födda utomlands är 37,0 procent av järfällaborna (2025).

Källa: SCB (InrUtrFodRegAlKonCKM) 2025

Mer om invandring i Järfälla

Stockholms län · kommunalskatt 31,52 % · befolkning +47,1 % sedan 2002

Öppna Järfälla på kartanSkapa kommunrapportJämför Järfälla med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Järfälla?

90 180 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +22 860 invånare

14-årstrend: +34 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Järfälla?

37,8 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Järfälla (nyckeltal)

52,2 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +19,2 pe

Riket: 27,7 % (+24,5 pe)

14-årstrend: +19,2 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Järfälla?

31,52 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−1,78 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,19 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Järfälla?

4,5 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,3 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (+1,8 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: −0,3 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Järfälla?

375 100 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +99 100 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+29 684 kr)

Länssnitt (ovägt): 405 596 kr

11-årstrend: +36 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur många brott anmäls i Järfälla?

15 104

Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 13 528.

Källa: Brå — Anmälda brott kommunerna 2025.csv · Bra:anmalda-brott-kommun · observerat värde från källan

Mer om Anmälda brott per 100 000 invånare

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Järfälla?

160

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 129 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −203

Riket: 216 (−56)

8-årstrend: -56 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Järfälla.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

90 180personer
14-årstrend: +34 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

19,2%
−1,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 18,9 %
12-årstrend: +0,2 pe ↑
273/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

375 100kr
+29 684 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 405 596 kr
11-årstrend: +36 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

4,5%
+1,3 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: −0,3 pe ↓
11/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

83,4%
−0,1 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 87,2 %
12-årstrend: −5,3 pe
delad 113/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

20,6%
+5,5 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 17,0 %
11-årstrend: +1,6 pe ↑
24/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

86,2år
+1,1 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 85,9 år
11-årstrend: +2 %
27/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

1 014,9/100k
−51,9 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 925,8 /100k
11-årstrend: -7 % ↓
92/290

Brå via Kolada N07403

Styre: S, C, V, MP (majoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Järfälla20,6 %
Sverige15,1 %

Järfälla ligger över Sverige med 5,5 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 24 av 290

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorJärfällaSollentunaUpplands VäsbySundbybergSigtunaSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039374,5 %3,7 %4,3 %3,9 %4,4 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090119,2 %18,1 %19,4 %19,3 %19,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542483,4 %91,4 %81,2 %90,7 %77,7 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790720,6 %18,1 %21,2 %17,2 %29,6 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Järfälla på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Sollentuna

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    25,5 %
    Andel 65–79 år
    11,1 %
    Andel 80+ år
    5,3 %
    Folkmängd
    78 033
    Invånare per km²
    1 475
  2. 2. Mölndal

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    23,6 %
    Andel 65–79 år
    11,5 %
    Andel 80+ år
    4,9 %
    Folkmängd
    72 128
    Invånare per km²
    492
  3. 3. Upplands Väsby

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    24,8 %
    Andel 65–79 år
    11,3 %
    Andel 80+ år
    5,3 %
    Folkmängd
    50 495
    Invånare per km²
    670
  4. 4. Nacka

    Närmast på: Invånare per km², Folkmängd

    Andel 0–19 år
    26,1 %
    Andel 65–79 år
    11,9 %
    Andel 80+ år
    5,5 %
    Folkmängd
    113 730
    Invånare per km²
    1 193
  5. 5. Botkyrka

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    25,2 %
    Andel 65–79 år
    10,9 %
    Andel 80+ år
    4,3 %
    Folkmängd
    96 750
    Invånare per km²
    496
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Järfälla

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
13 963 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 898 kr/inv
Äldreomsorg
9 586 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 640 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 558 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 117 kr/inv
Gymnasieskola
4 391 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 777 kr/inv
Kulturverksamhet
1 177 kr/inv
Politisk verksamhet
608 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Järfälla. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Järfälla?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 88 950 personer → 2025: 90 180 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 19,2 % → 2026: 19,2 %
  • Medianinkomst 20+2023: 362 400 kr → 2024: 375 100 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 4,0 % → 2025: 4,5 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Järfälla →

Hur många bor i Järfälla?

Järfälla hade 90 180 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 28 890 personer.

Folkmängd· 2025

90 180
14-årstrend: +34 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+47,1%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Järfälla — hela fördjupningen →

Hur har Järfälla förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Järfälla

2011–2025 · invånare

90 180invånare (2025)

14-årstrend: +34 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Järfälla 2011–2025, från 67 320 invånare till 90 180 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Järfälla, 2011–2025
Årinvånare
202590 180
202488 950
202386 330
202285 460
202183 170
202081 274
201979 990
201878 480
201776 453
201674 412
201572 429
201470 701
201369 167
201268 210
201167 320

Andel med utländsk bakgrund i Järfälla

2002–2025 · procent av befolkningen

52,2% (2025)

23-årstrend: +26,8 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Järfälla 2002–2025, från 25,4 % till 52,2 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Järfälla, 2002–2025
År%
202552,2
202451,2
202349,9
202248,8
202147,2
202045,5
201944,0
201842,5
201740,6
201639,1
201537,4
201436,4
201335,0
201234,0
201133,0
201032,1
200931,0
200830,0
200728,9
200627,9
200527,0
200426,4
200325,9
200225,4

Jämför Järfälla med en annan kommun →

Ålder och kön i Järfälla

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
16 110
17,9 %
Arbetsför ålder 15–64
59 721
66,2 %
65 år och äldre
14 354
15,9 %
80 år och äldre
4 642
5,1 %
Kvinnor
44 314
49,1 %

Befolkningspyramid

Järfälla, 2025 · femårsklasser

Män 45 871Kvinnor 44 314Medianålder 37,8 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Järfälla, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-42 6322 468
5-92 7802 659
10-142 9372 634
15-192 9842 619
20-242 7652 517
25-293 2333 160
30-343 8783 660
35-393 8863 495
40-443 4353 000
45-493 0372 883
50-542 8682 791
55-592 4832 495
60-642 2992 233
65-691 9071 801
70-741 4141 576
75-791 3451 669
80-841 1381 377
85-89571811
90-94232351
95-994198
100+617

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 16 110, 15–64 år: 59 721, 65+ år: 14 354.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Järfälla

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
38 959
Personer per hushåll
2,31
Ensamhushåll
38,4 %
14 948
Hushåll med barn 0–24 år
33,7 %
13 125

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
76,62 %2022: 73,83 %
Mandat totalt
61
Giltiga röster
52 648
Blanka röster
556
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
31,11 %−0,319
18,38 %−2,412
13,46 %+2,88
10,19 %−1,66
6,77 %+3,74
5,87 %−1,44
4,99 %+1,43
4,38 %−1,33
3,88 %−0,52
Övriga partier (14)0,98 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
81,00 %(2022: 79,38 %)
Röstberättigade
63 488
Giltiga röster
50 956
Ogiltiga (varav blanka)
468 (378)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Järfälla kommun
PartiAndel± 2022
31,28 %+0,6
19,18 %−1,9
13,60 %−2,8
13,45 %+4,3
5,66 %−0,4
5,15 %+0,3
5,00 %+0,8
4,97 %−0,2
0,34 %+0,1
Övriga partier (22)1,38 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Järfälla 4,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (+1,8 pe) · Stockholms län 3,3 %
    4,5%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (+1,7 pe) · Stockholms län 3,5 %
    4,9%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+0,0 pe) · Stockholms län 6,4 %
    6,9%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Järfälla.

Skattesats till kommun (%)
Järfälla 19,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−2,5 pe) · Stockholms län 18,9 %
    19,2%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+21 954 kr/inv) · Stockholms län 372 078 kr/inv
    315 232kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−10,4 pe) · Stockholms län 44,3 %
    30,0%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Järfälla.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Järfälla 83,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+2,2 pe) · Stockholms län 87,2 %
    83,4%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+15,5 poäng) · Stockholms län 246,0 poäng
    235,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (−1,1 pe) · Stockholms län 73,6 %
    68,2%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Järfälla.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Järfälla 20,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+7,1 pe) · Stockholms län 17,0 %
    20,6%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+19 272 kr/kvm) · Stockholms län 49 505 kr/kvm
    40 976kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−18,0 per 1000 inv) · Stockholms län 132,1 per 1000 inv
    153,5per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Järfälla.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Järfälla 86,2 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+1,5 år) · Stockholms län 85,9 år
    86,2år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+1,3 år) · Stockholms län 82,9 år
    82,6år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−7,7 dagar) · Stockholms län 16,9 dagar
    18,6dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Järfälla.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Järfälla 15 104 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k (+5 247 /100k) · Stockholms län 11 828 /100k
    15 104/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (+129,0 /100k) · Stockholms län 925,8 /100k
    1 014,9/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+423,3 /100k) · Stockholms län 1 492,6 /100k
    1 842,2/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Järfälla.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Järfälla 1,8 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,0 uppdrag/politiker) · Stockholms län 1,7 uppdrag/politiker
    1,8uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (+304,9 inv/politiker) · Stockholms län 388,1 inv/politiker
    526,3inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (+0,4 pe) · Stockholms län 2,9 %
    3,0%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Järfälla.

Utforska Järfälla vidare

Mer om kommunerna nära Järfälla

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Järfälla

›Hur många bor i Järfälla?

2025 hade Järfälla kommun 90 180 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)).

›Hur har befolkningen i Järfälla förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 28 890 personer (+47,1 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Järfälla i?

Järfälla kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).

›Vilken kommunalskatt har Järfälla?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Järfälla 31,52 % (kommun 19,19 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 29 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Järfälla?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 13 963 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 898 kr per invånare; Äldreomsorg: 9 586 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Järfälla?

I Järfälla var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 4,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0123.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Järfälla?

I Järfälla var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 83,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0123.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Järfälla?

I Järfälla var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 15 104 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0123.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 52,2 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Järfälla kommun: befolkning 2025 – 90 180 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/jarfalla
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Järfälla kommun: befolkning 2025 – 90 180 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/jarfalla
APA 7
Järfälla kommun: befolkning 2025 – 90 180 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/jarfalla Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Järfälla kommun: befolkning 2025 – 90 180 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/jarfalla (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_jarfalla,
  title        = {Järfälla kommun: befolkning 2025 – 90 180 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/jarfalla}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/jarfalla
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt