Av sundsvallsborna med jobb har 11,5 procent sitt arbete i andra kommuner (2024), en av de 10 lägsta i Sverige. Medianinkomsten, 364 600 kronor år 2024, är den högsta i länet. Sundsvallsbornas andel med eftergymnasial utbildning bland 25–64 år var 45,4 procent under 2025.
Källa: SCB via Kolada (N02279, N01982) 2024–2025; SCB (HE0110) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279) och SCB (HE0110)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,59 % + regionskatt 11,29 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Sundsvall?
2,8 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 9 554.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Sundsvall?
212
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 62 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Sundsvall9,6 %
Sverige15,1 %
Sundsvall ligger under Sverige med 5,5 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 230 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Sundsvall1 157,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Sundsvall ligger över Sverige med 90,7 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 45 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Sundsvall78,0 %
Sverige83,5 %
Sundsvall ligger under Sverige med 5,5 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 202 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Sundsvall
Timrå
Härnösand
Nordanstig
Sollefteå
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,8 %
3,4 %
3,9 %
2,6 %
3,3 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,6 %
23,1 %
23,3 %
22,5 %
23,4 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
78,0 %
72,0 %
65,9 %
82,8 %
78,7 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Sundsvall på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
16 748 kr/inv
Grundskola F–9
14 242 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 040 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 875 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 108 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 485 kr/inv
Gymnasieskola
5 386 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 843 kr/inv
Kulturverksamhet
1 958 kr/inv
Politisk verksamhet
711 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Sundsvall. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Sundsvall?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 99 048 personer → 2025: 98 962 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,6 % → 2026: 22,6 %(oförändrat)
Sundsvall hade 98 962 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 5 710 personer. Den största tätorten, Sundsvall och Timrå, hade 70 918 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Sundsvall, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Sundsvall
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Mandat per valkrets inklusive tilldelade utjämningsmandat.
Sundsvalls Första81,56 % valdeltagande · 35 mandat
Sundsvalls Första
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
34,47 %
–
11 241
13
Moderaterna
23,18 %
–
7 559
8
Sverigedemokraterna
11,02 %
–
3 593
4
Vänsterpartiet
9,11 %
–
2 972
3
Kristdemokraterna
6,66 %
–
2 173
2
Centerpartiet
5,07 %
–
1 653
2
Miljöpartiet de gröna
4,18 %
–
1 364
2
NorrPNorrlandspartiet
3,25 %
–
1 061
1
Övriga partier (12)
3,05 %
–
994
–
Sundsvalls Andra85,61 % valdeltagande · 36 mandat
Sundsvalls Andra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
32,97 %
–
10 898
12
Moderaterna
21,03 %
–
6 953
8
Sverigedemokraterna
15,46 %
–
5 111
6
Kristdemokraterna
7,68 %
–
2 538
3
Centerpartiet
6,15 %
–
2 032
2
Vänsterpartiet
5,71 %
–
1 889
2
NorrPNorrlandspartiet
4,66 %
–
1 541
2
Miljöpartiet de gröna
3,49 %
–
1 155
1
Övriga partier (13)
2,85 %
–
942
–
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Sundsvalls kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
33,72 %
−4,1
22 242
Moderaterna
18,26 %
+1,6
12 044
Sverigedemokraterna
18,09 %
−2,0
11 932
Vänsterpartiet
6,71 %
+1,1
4 429
Kristdemokraterna
6,34 %
+1,4
4 180
Centerpartiet
6,30 %
−0,1
4 156
Miljöpartiet de gröna
4,90 %
+1,1
3 229
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,34 %
+0,7
2 862
ÖrPÖrebropartiet
0,45 %
–
298
Övriga partier (22)
0,90 %
–
593
Summa giltiga röster
100 %
65 965
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Sundsvalls kommun 98 962 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 70 918 i huvudtätorten Sundsvall och Timrå (2023).
›Hur har befolkningen i Sundsvall förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 5 710 personer (+6,1 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Sundsvall i?
Sundsvalls kommun ligger i Västernorrlands län (länskod 22).
›Vilken kommunalskatt har Sundsvall?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Sundsvall 33,88 % (kommun 22,59 % + region 11,29 %). Det motsvarar plats 191 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Sundsvall?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 16 748 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 242 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 040 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Sundsvall?
I Sundsvall var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,8 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2281.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Sundsvall?
I Sundsvall var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 78,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2281.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Sundsvall?
I Sundsvall var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 650,0 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2281.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)