Sveriges utveckling / Trygghet
Trygghet — officiella tidsserier
Officiella indikatorer från BRÅ:s Nationella trygghetsundersökning (NTU) och hatbrottsrapporter. Uppdelning på kön finns för otrygghet utomhus sent på kvällen.
Känner sig otrygg utomhus sent på kvällen
2007–2025 · % av befolkningen 16–84 år · Sverige
Känner sig otrygg utomhus sent på kvällen: % av befolkningen 16–84 år går från 25,3 (2007) till 25 (2025) — ned 0,3 procentenheter. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2007–2025, Sverige).
| År | % av befolkningen 16–84 år | Kvinnor | Män |
|---|---|---|---|
| 2007 | 25,3 | 34,1 | 14,7 |
| 2008 | 24,5 | 33,1 | 14,3 |
| 2009 | 23,5 | 31,6 | 13,5 |
| 2010 | 21,9 | 29,4 | 12,7 |
| 2011 | 22,8 | 30,7 | 13,6 |
| 2012 | 22,4 | 29,7 | 14,1 |
| 2013 | 21,3 | 28,4 | 12,9 |
| 2014 | 21,6 | 28,8 | 13,1 |
| 2015 | 22,2 | 29,6 | 13,6 |
| 2016 | 28,2 | 36,8 | 18,4 |
| 2017 | 27,7 | 35,8 | 19 |
| 2018 | 27,9 | 35,8 | 19,2 |
| 2019 | 27,6 | 35,6 | 19 |
| 2020 | 29,8 | 37,6 | 21,6 |
| 2021 | 27,9 | 36,1 | 19,4 |
| 2022 | 26,7 | 34,8 | 18,1 |
| 2023 | 26,5 | 34,4 | 17,8 |
| 2024 | 24,2 | 31,1 | 17 |
| 2025 | 25 | 32 | 17,5 |
Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning
Metod: Brå NTU tabellsamling 2007–2025, tabell 4A:1: andel 16–84 år som känner sig ganska eller mycket otrygga eller avstår från att gå ut sent på kvällen i det egna bostadsområdet på grund av otrygghet (de som aldrig går ut av annat skäl är exkluderade). Otrygghet avser uppfattningen när enkäten besvaras. Metodbrott: 2007–2016 är av Brå omräknade eftersom undersökningen då genomfördes med annan metod (Brå 2019:2); nivån före och efter bytet ska jämföras med försiktighet.
Källa: BRÅ – Nationella trygghetsundersökningen (NTU), tabell 4A:1 (hämtad 2026-10)
Avstått från aktivitet pga oro för brott (ganska/mycket ofta)
2007–2025 · % av befolkningen 16–84 år · Sverige
Avstått från aktivitet pga oro för brott (ganska/mycket ofta): % av befolkningen 16–84 år går från 8,7 (2007) till 11,8 (2025) — upp 3,1 procentenheter. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2007–2025, Sverige).
| År | % av befolkningen 16–84 år |
|---|---|
| 2007 | 8,7 |
| 2008 | 8,5 |
| 2009 | 7,6 |
| 2010 | 7,6 |
| 2011 | 8,1 |
| 2012 | 7,7 |
| 2013 | 7,2 |
| 2014 | 7,2 |
| 2015 | 7,1 |
| 2016 | 10,5 |
| 2017 | 12,2 |
| 2018 | 12,3 |
| 2019 | 13,1 |
| 2020 | 14 |
| 2021 | 12,8 |
| 2022 | 12,2 |
| 2023 | 12,2 |
| 2024 | 10,9 |
| 2025 | 11,8 |
Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning
Metod: Brå NTU tabellsamling 2007–2025, tabell 4I:1: andel 16–84 år som ganska eller mycket ofta avstått från någon aktivitet (t.ex. promenad, restaurangbesök, träffa någon) på grund av oro för att utsättas för brott. Metodbrott: 2007–2016 är av Brå omräknade (Brå 2019:2).
Källa: BRÅ – NTU, tabell 4I:1 (hämtad 2026-10)
Polisanmälda hatbrott – anmälningar med identifierat hatbrottsmotiv
2022–2024 · antal anmälningar · Sverige
Polisanmälda hatbrott – anmälningar med identifierat hatbrottsmotiv: antal anmälningar går från 2 695 (2022) till 2 731 (2024) — upp 36 antal anmälningar. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2022–2024, Sverige).
| År | antal anmälningar |
|---|---|
| 2022 | 2 695 |
| 2024 | 2 731 |
Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning
Metod: Hatbrottsmarkerade polisanmälningar där Brå identifierat ett eller flera hatbrottsmotiv: 2 695 (2022) och 2 731 (2024) enligt Brå rapport 2025:19. Publiceras vartannat år. Omfattande metodförändringar 2020; äldre år visas inte eftersom de inte är jämförbara och inte stämts av.
Källa: BRÅ – Polisanmälda hatbrott 2024 (rapport 2025:19) (hämtad 2026-10)
Polisanmälda hatbrott med antisemitiskt motiv
2022–2024 · antal anmälningar · Sverige
Polisanmälda hatbrott med antisemitiskt motiv: antal anmälningar går från 111 (2022) till 217 (2024) — upp 106 antal anmälningar. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2022–2024, Sverige).
| År | antal anmälningar |
|---|---|
| 2022 | 111 |
| 2024 | 217 |
Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning
Metod: Antal hatbrottsmarkerade polisanmälningar där Brå identifierat ett antisemitiskt motiv, efter anmälningsår: 111 (2022) och 217 (2024) enligt Brå rapport 2025:19. Statistiken publiceras vartannat år. Brå gjorde omfattande metodförändringar 2020; äldre år visas inte här eftersom de inte är jämförbara och inte stämts av. Måttet avser anmälningar, inte faktisk utsatthet eller lagförda brott.
Källa: BRÅ – Polisanmälda hatbrott 2024 (rapport 2025:19) (hämtad 2026-10)
Jämför med kontext
För att sätta siffrorna i sammanhang – se befolkningsutvecklingen och asylinvandring 1990–2024. Inga slutsatser dras åt dig – du ser rådatat och drar dem själv.