Elever folkbokförda i Nacka hade i genomsnitt 263 i meritvärde 2026, på listan över landets 5 högsta. Eleverna i nian på Nackas skolor hade läsåret 2025/26 en yrkesbehörighet bland Sveriges 15 högsta, 93,2 procent.
Källa: Skolverket via Kolada (N15507, N15424) 2026; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15507, N15424)
Medianinkomsten, 454 200 kronor år 2024, är en av de 5 högsta i Sverige. Skattesatsen är 30,11 procent (2026). Nackabornas andel med eftergymnasial utbildning bland 25–64 år var 64,1 procent (2025).
Källa: SCB (HE0110, OE0101 Kommunalskatter2000) 2024–2026; SCB via Kolada (N01982) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
År 2025 anmäldes 9 985 brott på 100 000 invånare i Nacka, mot 10 518 år 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Folkmängden i Nacka var 113 730 den sista december 2025, 16,1 procent större än 2015. Flyttnettot och födelsenettot var båda positiva 2025, plus 1 212 respektive plus 404.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01801, N01802, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)
Av nackaborna har 27,0 procent en utländsk bakgrund (2025), ungefär som i riket.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 17,78 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Nacka?
2,7 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 11 275.
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 238 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Nacka592,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Nacka ligger under Sverige med 474,4 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 249 av 290
Skattesats till kommun (%)
Nacka17,8 %
Sverige20,7 %
Nacka ligger under Sverige med 2,9 procentenheter.
2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 285 av 289
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Nacka93,2 %
Sverige83,5 %
Nacka ligger över Sverige med 9,7 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 8 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Nacka
Lidingö
Tyresö
Vaxholm
Nynäshamn
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,7 %
2,6 %
2,8 %
2,1 %
3,8 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
17,8 %
17,3 %
19,5 %
19,3 %
19,9 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
93,2 %
96,2 %
88,2 %
94,5 %
89,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Nacka på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
14 509 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 706 kr/inv
Äldreomsorg
9 343 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 957 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 646 kr/inv
Gymnasieskola
4 435 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 631 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 974 kr/inv
Kulturverksamhet
1 449 kr/inv
Politisk verksamhet
728 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Nacka. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Nacka?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 112 112 personer → 2025: 113 730 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 17,9 % → 2026: 17,8 %
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Nacka
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Mandat per valkrets inklusive tilldelade utjämningsmandat.
Nacka Västra87,47 % valdeltagande · 32 mandat
Nacka Västra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Moderaterna
31,20 %
–
12 288
10
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
20,29 %
–
7 992
7
NLNackalistan
13,43 %
–
5 287
4
Centerpartiet
8,36 %
–
3 292
3
Miljöpartiet de gröna
7,55 %
–
2 974
2
Vänsterpartiet
5,56 %
–
2 190
2
Sverigedemokraterna
5,53 %
–
2 179
2
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,77 %
–
1 484
1
Kristdemokraterna
3,67 %
–
1 446
1
Övriga partier (15)
0,63 %
–
249
–
Nacka Östra83,83 % valdeltagande · 29 mandat
Nacka Östra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Moderaterna
35,23 %
–
12 285
10
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
17,25 %
–
6 013
5
NLNackalistan
10,84 %
–
3 778
3
Centerpartiet
7,83 %
–
2 730
2
Vänsterpartiet
7,21 %
–
2 515
2
Sverigedemokraterna
7,07 %
–
2 465
2
Miljöpartiet de gröna
5,36 %
–
1 870
2
Kristdemokraterna
4,83 %
–
1 683
2
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,68 %
–
1 282
1
Övriga partier (12)
0,71 %
–
247
–
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Nacka kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Moderaterna
26,90 %
±0,0
19 781
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
22,53 %
−2,7
16 567
Centerpartiet
12,09 %
+1,7
8 889
Sverigedemokraterna
9,50 %
−2,3
6 987
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
8,55 %
+0,9
6 288
Miljöpartiet de gröna
7,88 %
+0,5
5 793
Vänsterpartiet
6,20 %
+0,9
4 560
Kristdemokraterna
5,26 %
+1,3
3 867
AFSAlternativ för Sverige
0,31 %
+0,1
229
Övriga partier (22)
0,77 %
–
568
Summa giltiga röster
100 %
73 529
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Nacka kommun 113 730 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)).
›Hur har befolkningen i Nacka förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 37 106 personer (+48,4 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Nacka i?
Nacka kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).
›Vilken kommunalskatt har Nacka?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Nacka 30,11 % (kommun 17,78 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 7 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Nacka?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 509 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 706 kr per invånare; Äldreomsorg: 9 343 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Nacka?
I Nacka var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,7 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0182.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Nacka?
I Nacka var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 93,2 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0182.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Nacka?
I Nacka var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 984,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0182.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)