Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Täby kommun – fakta och statistik

I Täby kommun bor 78 514 personer (2025).

Bara en svensk kommun har högre medianinkomst än Täby, 469 300 kronor år 2024. Skattesatsen, 29,88 procent (2026), är i gruppen med de 10 lägsta i landet.

Källa: SCB (HE0110, OE0101 Kommunalskatter2000) 2024–2026; egen beräkning baserad på SCB (HE0110, OE0101)

Andelen eftergymnasialt utbildade bland täbyborna 25–64 år var 67,7 procent (2025), en högre andel än i riket. Bland de sysselsatta invånarna pendlar 74,9 procent till arbete utanför kommunen (2024).

Källa: SCB via Kolada (N01982, N02279) 2024–2025

Per invånare var Täbys anmälda brott 16,5 procent färre 2025 än 2015. Kommunen ligger lägre än riket, 9 379 per 100 000 invånare (2025).

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Täby

Täbys folkmängd har ökat med 15,0 procent sedan 2015, till 78 514 i slutet av 2025.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025

Gruppen med utländsk bakgrund omfattar 26,1 procent av täbyborna 2025, något under rikets andel.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Täby

Elever i årskurs 9 folkbokförda i Täby hade 268 i genomsnittligt meritvärde 2026, på listan över Sveriges 5 högsta.

Källa: Skolverket via Kolada (N15507) 2026; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15507)

Stockholms län · kommunalskatt 29,88 % · befolkning +30,4 % sedan 2002

Öppna Täby på kartanSkapa kommunrapportJämför Täby med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Täby?

78 514 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +13 956 invånare

14-årstrend: +22 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Täby?

41,9 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Täby (nyckeltal)

26,1 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +7,5 pe

Riket: 27,7 % (−1,6 pe)

14-årstrend: +7,5 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Täby?

29,88 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−3,42 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 17,55 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Täby?

2,6 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: +0,8 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,1 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: +0,8 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Täby?

469 300 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +142 200 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+123 884 kr)

Länssnitt (ovägt): 405 596 kr

11-årstrend: +43 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Täby?

102

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 217 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −43

Riket: 216 (−114)

8-årstrend: -30 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Täby.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

78 514personer
14-årstrend: +22 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

17,6%
−3,1 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 18,9 %
12-årstrend: −0,1 pe ↓
286/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

469 300kr
+123 884 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 405 596 kr
11-årstrend: +43 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,6%
−0,6 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: +0,8 pe ↑
137/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

93,1%
+9,6 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 87,2 %
12-årstrend: −2,8 pe
9/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

10,5%
−4,6 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 17,0 %
11-årstrend: −1,8 pe ↓
210/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

86,7år
+1,6 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 85,9 år
11-årstrend: +1 %
5/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

567,0/100k
−499,8 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 925,8 /100k
11-årstrend: -1 % ↓
259/290

Brå via Kolada N07403

Styre: M, L, KD (majoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Täby567,0 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Täby ligger under Sverige med 499,8 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 259 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Täby10,5 %
Sverige15,1 %

Täby ligger under Sverige med 4,6 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 210 av 290

Skattesats till kommun (%)

Täby17,6 %
Sverige20,7 %

Täby ligger under Sverige med 3,1 procentenheter.

2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 286 av 289

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Täby93,1 %
Sverige83,5 %

Täby ligger över Sverige med 9,6 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 9 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorTäbyDanderydSollentunaSolnaNackaSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,6 %2,2 %3,7 %3,3 %2,7 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090117,6 %18,3 %18,1 %17,4 %17,8 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542493,1 %97,3 %91,4 %86,9 %93,2 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790710,5 %12,0 %18,1 %12,5 %16,2 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Täby på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Tyresö

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    25,4 %
    Andel 65–79 år
    11,5 %
    Andel 80+ år
    6,5 %
    Folkmängd
    49 645
    Invånare per km²
    714
  2. 2. Lidingö

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    24,9 %
    Andel 65–79 år
    14,0 %
    Andel 80+ år
    7,9 %
    Folkmängd
    48 369
    Invånare per km²
    1 567
  3. 3. Nacka

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    26,1 %
    Andel 65–79 år
    11,9 %
    Andel 80+ år
    5,5 %
    Folkmängd
    113 730
    Invånare per km²
    1 193
  4. 4. Sollentuna

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    25,5 %
    Andel 65–79 år
    11,1 %
    Andel 80+ år
    5,3 %
    Folkmängd
    78 033
    Invånare per km²
    1 475
  5. 5. Upplands Väsby

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    24,8 %
    Andel 65–79 år
    11,3 %
    Andel 80+ år
    5,3 %
    Folkmängd
    50 495
    Invånare per km²
    670
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Täby

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
14 635 kr/inv
Äldreomsorg
10 243 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 497 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 938 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 620 kr/inv
Gymnasieskola
4 719 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
2 575 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 164 kr/inv
Kulturverksamhet
905 kr/inv
Politisk verksamhet
628 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Täby. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Täby?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 77 744 personer → 2025: 78 514 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 17,6 % → 2026: 17,6 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 451 400 kr → 2024: 469 300 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,3 % → 2025: 2,6 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Täby →

Hur många bor i Täby?

Täby hade 78 514 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 18 316 personer.

Folkmängd· 2025

78 514
14-årstrend: +22 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+30,4%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Täby — hela fördjupningen →

Hur har Täby förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Täby

2011–2025 · invånare

78 514invånare (2025)

14-årstrend: +22 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Täby 2011–2025, från 64 558 invånare till 78 514 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Täby, 2011–2025
Årinvånare
202578 514
202477 744
202376 738
202275 137
202173 955
202072 755
201971 874
201871 397
201770 405
201669 386
201568 281
201467 334
201366 292
201265 364
201164 558

Andel med utländsk bakgrund i Täby

2002–2025 · procent av befolkningen

26,1% (2025)

23-årstrend: +9,9 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Täby 2002–2025, från 16,2 % till 26,1 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Täby, 2002–2025
År%
202526,1
202426,0
202325,6
202224,9
202124,3
202023,7
201923,3
201822,8
201721,9
201621,2
201520,5
201419,9
201319,3
201219,0
201118,6
201018,2
200917,9
200817,5
200717,1
200617,0
200516,7
200416,6
200316,5
200216,2

Jämför Täby med en annan kommun →

Ålder och kön i Täby

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
14 049
17,9 %
Arbetsför ålder 15–64
49 398
62,9 %
65 år och äldre
15 089
19,2 %
80 år och äldre
5 503
7,0 %
Kvinnor
39 457
50,2 %

Befolkningspyramid

Täby, 2025 · femårsklasser

Män 39 079Kvinnor 39 457Medianålder 41,9 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Täby, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-41 9521 921
5-92 5362 290
10-142 7582 592
15-192 9452 701
20-242 2491 924
25-292 0021 775
30-342 3212 192
35-392 4862 633
40-442 5172 633
45-492 6322 761
50-542 8392 967
55-592 6182 637
60-642 3382 228
65-691 6931 717
70-741 3541 519
75-791 4751 828
80-841 3581 696
85-89681910
90-94267384
95-9948125
100+1024

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 14 049, 15–64 år: 49 398, 65+ år: 15 089.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Täby

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
33 608
Personer per hushåll
2,33
Ensamhushåll
35,0 %
11 762
Hushåll med barn 0–24 år
36,1 %
12 116

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
86,51 %2022: 85,60 %
Mandat totalt
61
Giltiga röster
52 294
Blanka röster
367
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
46,60 %+7,129
16,07 %−0,910
8,95 %+0,66
7,91 %−6,45
7,58 %−0,85
5,17 %+1,43
4,33 %−1,23
Övriga partier (20)3,39 %––

Resultat per valkrets (2)

Mandat per valkrets inklusive tilldelade utjämningsmandat.

Täby Västra88,51 % valdeltagande · 28 mandat
Täby Västra
PartiAndel± 2022Mandat
46,29 %–14
16,04 %–5
9,60 %–3
8,05 %–2
7,25 %–2
5,51 %–1
4,32 %–1
Övriga partier (13)2,94 %––
Täby Östra84,75 % valdeltagande · 33 mandat
Täby Östra
PartiAndel± 2022Mandat
46,88 %–15
16,10 %–5
8,34 %–3
7,88 %–3
7,79 %–3
4,87 %–2
4,33 %–2
Övriga partier (16)3,80 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
88,85 %(2022: 88,56 %)
Röstberättigade
58 881
Giltiga röster
51 906
Ogiltiga (varav blanka)
411 (327)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Täby kommun
PartiAndel± 2022
33,88 %±0,0
17,71 %−2,1
11,21 %+1,3
10,83 %−2,1
10,71 %+1,0
6,38 %+1,1
4,85 %+0,3
3,28 %+0,5
0,35 %+0,1
Övriga partier (19)0,79 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Täby 2,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,1 pe) · Stockholms län 3,3 %
    2,6%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,8 pe) · Stockholms län 3,5 %
    2,4%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−2,6 pe) · Stockholms län 6,4 %
    4,3%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Täby.

Skattesats till kommun (%)
Täby 17,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−4,1 pe) · Stockholms län 18,9 %
    17,6%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+159 561 kr/inv) · Stockholms län 372 078 kr/inv
    452 838kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+15,0 pe) · Stockholms län 44,3 %
    55,5%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Täby.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Täby 93,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+11,9 pe) · Stockholms län 87,2 %
    93,1%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+48,5 poäng) · Stockholms län 246,0 poäng
    268,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+14,2 pe) · Stockholms län 73,6 %
    83,5%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Täby.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Täby 10,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−3,0 pe) · Stockholms län 17,0 %
    10,5%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+37 440 kr/kvm) · Stockholms län 49 505 kr/kvm
    59 144kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−116,2 per 1000 inv) · Stockholms län 132,1 per 1000 inv
    55,4per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Täby.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Täby 86,7 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+2,0 år) · Stockholms län 85,9 år
    86,7år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+3,1 år) · Stockholms län 82,9 år
    84,5år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−13,6 dagar) · Stockholms län 16,9 dagar
    12,7dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Täby.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Täby 9 379,4 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−477,5 /100k) · Stockholms län 11 828,4 /100k
    9 379,4/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−318,9 /100k) · Stockholms län 925,8 /100k
    567,0/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−319,4 /100k) · Stockholms län 1 492,6 /100k
    1 099,5/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Täby.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Täby 1,8 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,0 uppdrag/politiker) · Stockholms län 1,7 uppdrag/politiker
    1,8uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (+246,9 inv/politiker) · Stockholms län 388,1 inv/politiker
    468,3inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (+2,3 pe) · Stockholms län 2,9 %
    4,8%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Täby.

Utforska Täby vidare

Mer om kommunerna nära Täby

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Täby

›Hur många bor i Täby?

2025 hade Täby kommun 78 514 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)).

›Hur har befolkningen i Täby förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 18 316 personer (+30,4 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Täby i?

Täby kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).

›Vilken kommunalskatt har Täby?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Täby 29,88 % (kommun 17,55 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 6 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Täby?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 635 kr per invånare; Äldreomsorg: 10 243 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 497 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Täby?

I Täby var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,6 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0160.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Täby?

I Täby var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 93,1 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0160.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Täby?

I Täby var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 379,4 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0160.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 26,1 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Täby kommun: befolkning 2025 – 78 514 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/taby
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Täby kommun: befolkning 2025 – 78 514 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/taby
APA 7
Täby kommun: befolkning 2025 – 78 514 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/taby Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Täby kommun: befolkning 2025 – 78 514 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/taby (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_taby,
  title        = {Täby kommun: befolkning 2025 – 78 514 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/taby}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/taby
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt