Danderyds medianinkomst är landets högsta, 510 300 kronor år 2024. Även andelen med eftergymnasial utbildning bland invånarna 25–64 år är högst i landet, 77,1 procent år 2025.
Källa: SCB (HE0110) 2024; SCB via Kolada (N01982) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110) och SCB via Kolada (N01982)
Danderyds folkmängd var 32 500 den sista december 2025, i stort sett samma antal som 2015. Toppåret var 2018.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A)
Räknat per invånare anmäldes 15,0 procent färre brott 2025 än 2015. Kommunens antal anmälda brott per invånare, 10 914 per 100 000 invånare 2025, understiger rikets.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Inpendlarna är 83,2 procent av personerna som arbetar i Danderyd (2024), landets andra största andel. Kommunens arbetslöshet var 2,2 procent år 2025, under rikets.
Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)
Bland danderydsborna är andelen med utländsk bakgrund 21,3 procent (2025), under nivån i riket.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 18,25 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Danderyd?
2,2 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 3 543.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Danderyd?
68
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 251 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Danderyd446,7 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Danderyd ligger under Sverige med 620,1 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 274 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Danderyd12,0 %
Sverige15,1 %
Danderyd ligger under Sverige med 3,1 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 174 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Danderyd97,3 %
Sverige83,5 %
Danderyd ligger över Sverige med 13,8 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 3 av 288
Skattesats till kommun (%)
Danderyd18,3 %
Sverige20,7 %
Danderyd ligger under Sverige med 2,4 procentenheter.
2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 282 av 289
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Danderyd
Solna
Täby
Sundbyberg
Vallentuna
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,2 %
3,3 %
2,6 %
3,9 %
2,3 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
18,3 %
17,4 %
17,6 %
19,3 %
18,9 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
97,3 %
86,9 %
93,1 %
90,7 %
88,2 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Danderyd på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
16 462 kr/inv
Äldreomsorg
14 735 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 637 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
7 315 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 886 kr/inv
Gymnasieskola
6 021 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
2 935 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 623 kr/inv
Kulturverksamhet
1 212 kr/inv
Politisk verksamhet
735 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Danderyd. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Danderyd?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 32 425 personer → 2025: 32 500 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 18,3 % → 2026: 18,3 %(oförändrat)
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Danderyd
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Danderyds kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Moderaterna
39,04 %
−1,9
8 816
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
15,20 %
+2,9
3 433
Centerpartiet
11,91 %
+1,9
2 689
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
10,92 %
−1,6
2 467
Sverigedemokraterna
8,44 %
−2,7
1 906
Kristdemokraterna
7,01 %
+1,1
1 584
Miljöpartiet de gröna
4,25 %
+0,1
960
Vänsterpartiet
2,36 %
+0,2
532
AFSAlternativ för Sverige
0,25 %
+0,1
57
Övriga partier (19)
0,62 %
–
140
Summa giltiga röster
100 %
22 584
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Danderyds kommun 32 500 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)).
›Hur har befolkningen i Danderyd förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 2 745 personer (+9,2 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Danderyd i?
Danderyds kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).
›Vilken kommunalskatt har Danderyd?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Danderyd 30,58 % (kommun 18,25 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 12 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Danderyd?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 16 462 kr per invånare; Äldreomsorg: 14 735 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 637 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Danderyd?
I Danderyd var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0162.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Danderyd?
I Danderyd var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 97,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0162.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Danderyd?
I Danderyd var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 914 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0162.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)