Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Skola i Danderyds kommun

I korthet

  • Danderyd har plats 2 av 290 kommuner för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Danderyd har plats 1 av 26 i Stockholms län för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Danderyd är 93,4 %, klart över riket (71,9 %, 2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Danderyd ökade från 92,0 % (2015) till 93,4 % (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2015–2025

Meritvärde, behörighet och skolresultat i Danderyd. Källa: Kolada/Skolverket — senaste dataår 2026.

Senaste dataår: 2026 · 7 indikatorer · Paketversion: v11 · Uppdaterad: 2026-11-02

Kort svar: Danderyd i siffror

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%): 93,4 % (2025). Riket: 71,9 % (+21,5 pe). Plats 2 (delad) av 290. Förändring sedan 2020: −0,8 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15418

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen): 276 poäng (läsåret 2025/26). Riket: 230 poäng (+46 poäng). Plats 2 av 290. Förändring sedan 2021: −0,4 % (relativ förändring).

    Källa: Skolverket via Kolada N15507

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%): 97,3 % (läsåret 2025/26). Riket: 83,5 % (+13,8 pe). Plats 3 (delad) av 288. Förändring sedan 2021: +0,2 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15424

Riksvärde och rank avser samma år och värde som kommunvärdet; annars utelämnas de. Plats 1 = högsta värdet. Valserier får ingen årlig trend. Saknade värden visas inte som noll.

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
93,4 %
2025 · −0,8 pe sedan 2020
Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
276 poäng
läsåret 2025/26 · −0,4 % sedan 2021
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
97,3 %
läsåret 2025/26 · +0,2 pe sedan 2021

Alla indikatorer

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

97,3 %(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15424 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Danderyd: 97,3 % · läsåret 2025/26

Sverige: 83,5 % · skillnad +13,8 pe

Delad plats 3 av 288 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =1Dorotea100,0 % · +2,7 pe
  2. =1Åsele100,0 % · +2,7 pe
  3. =3Danderyd97,3 % · 0,0 pe
  4. =3Lomma97,3 % · 0,0 pe
  5. 5Lidingö96,2 % · −1,1 pe
  6. =6Vaxholm94,5 % · −2,8 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15424. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

95,4 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15436 (Kolada:N15436) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15436 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Danderyd: 95,4 % · 2025

Sverige: 82,5 % · skillnad +12,9 pe

Plats 4 av 280 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 1Lomma98,4 % · +3,0 pe
  2. 2Vellinge96,6 % · +1,2 pe
  3. 3Mörbylånga96,5 % · +1,1 pe
  4. 4Danderyd95,4 % · 0,0 pe
  5. 5Lidingö94,6 % · −0,8 pe
  6. =6Surahammar93,1 % · −2,3 pe
  7. =6Älvsbyn93,1 % · −2,3 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15436. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

93,4 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15418 (Kolada:N15418) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Danderyd: 93,4 % · 2025

Sverige: 71,9 % · skillnad +21,5 pe

Delad plats 2 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 1Lomma93,6 % · +0,2 pe
  2. =2Danderyd93,4 % · 0,0 pe
  3. =2Vaxholm93,4 % · 0,0 pe
  4. 4Lidingö91,8 % · −1,6 pe
  5. 5Vellinge91,6 % · −1,8 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15418. Definition: Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

85,6 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17445 (Kolada:N17445) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17445 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Danderyd: 85,6 % · 2025

Sverige: 71,3 % · skillnad +14,3 pe

Plats 4 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 1Hammarö88,6 % · +3,0 pe
  2. 2Åsele86,7 % · +1,1 pe
  3. 3Lomma86,1 % · +0,5 pe
  4. 4Danderyd85,6 % · 0,0 pe
  5. 5Vindeln84,9 % · −0,7 pe
  6. 6Vellinge84,3 % · −1,3 pe
  7. 7Ystad83,6 % · −2,0 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17445. Definition: Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

86,7 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17461 (Kolada:N17461) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17461 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Danderyd: 86,7 % · 2025

Sverige: 74,8 % · skillnad +11,9 pe

Plats 6 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 3Lomma89,1 % · +2,4 pe
  2. 4Arvidsjaur87,5 % · +0,8 pe
  3. 5Täby87,0 % · +0,3 pe
  4. 6Danderyd86,7 % · 0,0 pe
  5. 7Norsjö86,5 % · −0,2 pe
  6. 8Lidingö86,2 % · −0,5 pe
  7. 9Vellinge85,9 % · −0,8 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17461. Definition: Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

276 poäng(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15507 (Kolada:N15507) · 2015–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15507 · 2015–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Danderyd: 276,0 poäng · läsåret 2025/26

Sverige: 230,0 poäng · skillnad +46,0 poäng

Plats 2 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 1Lidingö281,0 poäng · +5,0 poäng
  2. 2Danderyd276,0 poäng · 0,0 poäng
  3. 3Lomma272,0 poäng · −4,0 poäng
  4. 4Täby268,0 poäng · −8,0 poäng
  5. 5Nacka263,0 poäng · −13,0 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15507. Definition: Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

279 poäng(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15504 (Kolada:N15504) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15504 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Danderyd: 278,9 poäng · 2025

Sverige: 228,5 poäng · skillnad +50,4 poäng

Plats 1 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 1Danderyd278,9 poäng · 0,0 poäng
  2. 2Lidingö269,8 poäng · −9,1 poäng
  3. 3Lomma269,7 poäng · −9,2 poäng
  4. 4Nacka264,1 poäng · −14,8 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15504. Definition: Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Fördjupning

Se skola i ett nationellt sammanhang

Läs kapitel: PISA och skolresultat →