Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Lunds kommun – fakta och statistik

I Lunds kommun bor 132 333 personer (2025).

Andelen eftergymnasialt utbildade i Lund är bland Sveriges topp 5: 72,6 procent av invånarna 25–64 år, mätt 2025. Lund ligger på listan över landets 25 högsta i inpendling: bland dem som jobbar i kommunen bor 54,9 procent någon annanstans (2024).

Källa: SCB via Kolada (N01982, N02276) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01982, N02276)

Sett till folkmängden anmäldes 15,0 procent färre brott 2025 än 2015. Antalet anmälda brott per invånare i Lund överstiger medianen för landets kommuner: talet 2025 var 11 174 per 100 000 invånare.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Lund

Lunds folkmängd, 132 333 i december 2025, är större än något år sedan statistiken började 1968. Det är 15 499 fler invånare än 2015. Andelen under 20 år är 20,4 procent (2025).

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01994) 2025

Andelen lundabor med utländsk bakgrund är 29,9 procent (2025), något högre än i riket. År 2015 var andelen 23,6 procent.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025

Mer om invandring i Lund

Elever i årskurs 9 som är folkbokförda i Lund hade i genomsnitt 256 i meritvärde 2026, i gruppen med de 10 högsta i landet.

Källa: Skolverket via Kolada (N15507) 2026; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15507)

Skåne län · kommunalskatt 32,42 % · befolkning +31,8 % sedan 2002

Öppna Lund på kartanSkapa kommunrapportJämför Lund med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Lund?

132 333 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +20 667 invånare

14-årstrend: +19 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Lund?

36,2 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Lund (nyckeltal)

29,9 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +8,1 pe

Riket: 27,7 % (+2,2 pe)

14-årstrend: +8,1 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Lund?

32,42 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−0,88 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,24 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Lund?

2,6 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,1 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,1 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: −0,1 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Lund?

339 200 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +93 900 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−6 216 kr)

Länssnitt (ovägt): 346 552 kr

11-årstrend: +38 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Lund?

164

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 124 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −87

Riket: 216 (−52)

8-årstrend: -35 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Lund.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

132 333personer
14-årstrend: +19 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

21,2%
+0,5 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 20,5 %
12-årstrend: +0,0 pe
delad 217/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

339 200kr
−6 216 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 346 552 kr
11-årstrend: +38 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,6%
−0,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: −0,1 pe ↓
127/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

90,6%
+7,1 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 81,9 %
12-årstrend: −1,2 pe
18/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

9,4%
−5,7 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,6 %
11-årstrend: −2,3 pe ↓
239/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

86,0år
+0,9 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,6 år
11-årstrend: +1 %
41/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

737,3/100k
−329,5 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,6 /100k
11-årstrend: -11 % ↓
204/290

Brå via Kolada N07403

Styre: M, S (minoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Lund9,4 %
Sverige15,1 %

Lund ligger under Sverige med 5,7 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 239 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Lund737,3 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Lund ligger under Sverige med 329,5 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 204 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Lund90,6 %
Sverige83,5 %

Lund ligger över Sverige med 7,1 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 18 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorLundStaffanstorpBurlövSvedalaEslövSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,6 %2,6 %4,7 %2,7 %3,5 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090121,2 %18,9 %20,1 %20,2 %20,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542490,6 %92,4 %77,1 %88,9 %77,7 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079079,4 %9,6 %18,0 %9,1 %18,3 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Lund på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Linköping

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,7 %
    Andel 65–79 år
    12,4 %
    Andel 80+ år
    5,9 %
    Folkmängd
    168 714
    Invånare per km²
    118
  2. 2. Uppsala

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,5 %
    Andel 65–79 år
    12,2 %
    Andel 80+ år
    5,2 %
    Folkmängd
    249 726
    Invånare per km²
    114
  3. 3. Umeå

    Närmast på: Folkmängd, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    21,4 %
    Andel 65–79 år
    12,7 %
    Andel 80+ år
    5,2 %
    Folkmängd
    135 273
    Invånare per km²
    58
  4. 4. Örebro

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    22,7 %
    Andel 65–79 år
    13,2 %
    Andel 80+ år
    5,8 %
    Folkmängd
    160 687
    Invånare per km²
    117
  5. 5. Karlstad

    Närmast på: Andel 0–19 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    20,6 %
    Andel 65–79 år
    14,5 %
    Andel 80+ år
    6,5 %
    Folkmängd
    99 007
    Invånare per km²
    84
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Lund

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
14 562 kr/inv
Äldreomsorg
12 590 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 805 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 520 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 766 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 629 kr/inv
Gymnasieskola
4 494 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 995 kr/inv
Kulturverksamhet
1 982 kr/inv
Politisk verksamhet
734 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Lund. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Lund?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 131 590 personer → 2025: 132 333 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 21,2 % → 2026: 21,2 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 327 400 kr → 2024: 339 200 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,6 % → 2025: 2,6 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Lund →

Hur många bor i Lund?

Lund hade 132 333 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 31 931 personer. Den största tätorten, Lund, hade 98 308 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

132 333
14-årstrend: +19 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+31,8%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Lund — hela fördjupningen →

Hur har Lund förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Lund

2011–2025 · invånare

132 333invånare (2025)

14-årstrend: +19 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Lund 2011–2025, från 111 666 invånare till 132 333 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Lund, 2011–2025
Årinvånare
2025132 333
2024131 590
2023130 288
2022128 384
2021127 376
2020125 941
2019124 935
2018122 948
2017121 274
2016118 542
2015116 834
2014115 968
2013114 291
2012112 950
2011111 666

Andel med utländsk bakgrund i Lund

2002–2025 · procent av befolkningen

29,9% (2025)

23-årstrend: +12,8 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Lund 2002–2025, från 17,1 % till 29,9 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Lund, 2002–2025
År%
202529,9
202429,7
202329,5
202229,2
202128,6
202028,1
201927,7
201826,9
201725,8
201624,5
201523,6
201423,4
201322,8
201222,3
201121,8
201021,5
200920,9
200820,1
200719,1
200618,3
200518,0
200417,6
200317,6
200217,1

Jämför Lund med en annan kommun →

Ålder och kön i Lund

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
19 080
14,4 %
Arbetsför ålder 15–64
89 840
67,9 %
65 år och äldre
23 414
17,7 %
80 år och äldre
7 401
5,6 %
Kvinnor
67 558
51,1 %

Befolkningspyramid

Lund, 2025 · femårsklasser

Män 64 776Kvinnor 67 558Medianålder 36,2 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Lund, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-42 6982 503
5-93 2943 099
10-143 8613 625
15-194 1063 866
20-248 3999 879
25-295 5115 245
30-344 2223 880
35-394 1314 144
40-444 0254 035
45-493 8293 921
50-543 7943 735
55-593 3923 523
60-643 0093 194
65-692 6092 873
70-742 5022 918
75-792 3002 811
80-841 9052 324
85-898371 214
90-94291561
95-9957186
100+422

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 19 080, 15–64 år: 89 840, 65+ år: 23 414.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Lund

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
66 625
Personer per hushåll
1,98
Ensamhushåll
47,7 %
31 805
Hushåll med barn 0–24 år
24,3 %
16 157

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
84,86 %2022: 83,54 %
Mandat totalt
65
Giltiga röster
88 395
Blanka röster
860
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
25,00 %+1,016
19,23 %+5,613
13,95 %+4,89
10,65 %−0,37
8,84 %−8,66
8,24 %−0,45
5,73 %−0,74
5,03 %−0,23
2,60 %+0,32
Övriga partier (23)0,73 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
88,18 %(2022: 87,71 %)
Röstberättigade
99 997
Giltiga röster
87 425
Ogiltiga (varav blanka)
751 (641)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Lunds kommun
PartiAndel± 2022
25,73 %−2,6
17,46 %+0,7
14,00 %+3,0
10,89 %+2,2
10,11 %−2,7
9,96 %+0,8
6,76 %−1,7
3,93 %+0,6
0,33 %+0,1
Övriga partier (23)0,82 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Lund 2,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,1 pe) · Skåne län 3,3 %
    2,6%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (+0,2 pe) · Skåne län 4,2 %
    3,4%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−3,8 pe) · Skåne län 7,3 %
    3,1%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Lund.

Skattesats till kommun (%)
Lund 21,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−0,4 pe) · Skåne län 20,5 %
    21,2%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+18 252 kr/inv) · Skåne län 291 345 kr/inv
    311 529kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−5,4 pe) · Skåne län 42,7 %
    35,1%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Lund.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Lund 90,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+9,4 pe) · Skåne län 81,9 %
    90,6%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+36,5 poäng) · Skåne län 225,0 poäng
    256,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+7,5 pe) · Skåne län 70,5 %
    76,8%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Lund.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Lund 9,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−4,1 pe) · Skåne län 13,6 %
    9,4%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+18 599 kr/kvm) · Skåne län 26 069 kr/kvm
    40 303kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (+72,0 per 1000 inv) · Skåne län 155,4 per 1000 inv
    243,6per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Lund.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Lund 86,0 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+1,3 år) · Skåne län 84,6 år
    86,0år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+1,7 år) · Skåne län 81,5 år
    83,0år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−10,7 dagar) · Skåne län 24,1 dagar
    15,6dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Lund.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Lund 11 174 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 857 /100k (+1 318 /100k) · Skåne län 10 970 /100k
    11 174/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−148,5 /100k) · Skåne län 909,6 /100k
    737,3/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−111,0 /100k) · Skåne län 1 672,4 /100k
    1 308,0/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Lund.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Lund 1,5 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (−0,3 uppdrag/politiker) · Skåne län 1,8 uppdrag/politiker
    1,5uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (+251,9 inv/politiker) · Skåne län 245,5 inv/politiker
    473,3inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (+1,8 pe) · Skåne län 2,0 %
    4,3%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Lund.

Utforska Lund vidare

Mer om kommunerna nära Lund

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Lund

›Hur många bor i Lund?

2025 hade Lunds kommun 132 333 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 98 308 i huvudtätorten Lund (2023).

›Hur har befolkningen i Lund förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 31 931 personer (+31,8 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Lund i?

Lunds kommun ligger i Skåne län (länskod 12).

›Vilken kommunalskatt har Lund?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Lund 32,42 % (kommun 21,24 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 66 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Lund?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 562 kr per invånare; Äldreomsorg: 12 590 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 8 805 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Lund?

I Lund var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,6 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1281.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Lund?

I Lund var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 90,6 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1281.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Lund?

I Lund var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 174 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1281.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 29,9 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Lunds kommun: befolkning 2025 – 132 333 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/lund
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Lunds kommun: befolkning 2025 – 132 333 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/lund
APA 7
Lunds kommun: befolkning 2025 – 132 333 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/lund Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Lunds kommun: befolkning 2025 – 132 333 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/lund (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_lund,
  title        = {Lunds kommun: befolkning 2025 – 132 333 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/lund}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/lund
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt