Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Staffanstorps kommun – fakta och statistik

I Staffanstorps kommun bor 27 482 personer (2025).

I Staffanstorp är 28,5 procent av invånarna under 20 år (2025), landets tredje högsta andel. Tillväxten sedan 2015, 18,9 procent, är bland de 15 största av landets kommuner.

Källa: SCB via Kolada (N01994) 2025; SCB (BE0101N1) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01994) och SCB (BE0101N1)

Aldrig har fler bott i Staffanstorp än de 27 482 som var folkbokförda där i december 2025. Födslarna var 38 fler än dödsfallen 2025, och inflyttningen översteg utflyttningen med 140.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)

Staffanstorps anmälda brott är, räknat per invånare, lägre än rikets. Antalet anmälda brott per invånare har gått ned 9,1 procent sedan 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Staffanstorp

Av de förvärvsarbetande staffanstorparna pendlar 78,4 procent ut (2024), bland Sveriges 5 högsta. Staffanstorparnas medianinkomst, 405 900 kronor år 2024, ligger tydligt över medianen för landets kommuner. Eftergymnasialt utbildade är 55,9 procent bland invånarna 25–64 år (2025), över rikets andel.

Källa: SCB (HE0110) 2024; SCB via Kolada (N01982, N02279) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279) och SCB (HE0110)

Jämfört med 2015 är andelen med utländsk bakgrund 8,0 procentenheter högre. Nu är den lägre än rikets, 23,3 procent år 2025.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)

Mer om invandring i Staffanstorp

Niondeklassarna i skolorna i Staffanstorp nådde behörighet till yrkesprogram i högre grad än rikets elever, 92,4 procent under läsåret 2025/26.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Skåne län · kommunalskatt 30,12 % · befolkning +36,7 % sedan 2002

Öppna Staffanstorp på kartanSkapa kommunrapportJämför Staffanstorp med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Staffanstorp?

27 482 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +5 186 invånare

14-årstrend: +23 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Staffanstorp?

40,7 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Staffanstorp (nyckeltal)

23,3 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +9,4 pe

Riket: 27,7 % (−4,4 pe)

14-årstrend: +9,4 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Staffanstorp?

30,12 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−3,18 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 18,94 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Staffanstorp?

2,6 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,1 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,1 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: −0,1 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Staffanstorp?

405 900 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +122 300 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+60 484 kr)

Länssnitt (ovägt): 346 552 kr

11-årstrend: +43 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur många brott anmäls i Staffanstorp?

7 863

Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 2 154.

Källa: Brå — Anmälda brott kommunerna 2025.csv · Bra:anmalda-brott-kommun · observerat värde från källan

Mer om Anmälda brott per 100 000 invånare

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Staffanstorp?

95

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Plats 225 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −35

Riket: 216 (−121)

8-årstrend: -27 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Staffanstorp.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

27 482personer
14-årstrend: +23 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

18,9%
−1,8 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 20,5 %
12-årstrend: +0,2 pe ↑
278/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

405 900kr
+60 484 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 346 552 kr
11-årstrend: +43 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,6%
−0,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: −0,1 pe ↓
128/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

92,4%
+8,9 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 81,9 %
12-årstrend: +6,2 pe
13/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

9,6%
−5,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,6 %
11-årstrend: −4,2 pe ↓
232/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,1år
i nivå med Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,6 år
11-årstrend: +0 %
delad 101/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

569,5/100k
−497,3 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,6 /100k
8-årstrend: +3 % ↑
257/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Staffanstorp569,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Staffanstorp ligger under Sverige med 497,3 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 257 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Staffanstorp9,6 %
Sverige15,1 %

Staffanstorp ligger under Sverige med 5,5 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 232 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Staffanstorp92,4 %
Sverige83,5 %

Staffanstorp ligger över Sverige med 8,9 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 13 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorStaffanstorpLundSvedalaBurlövHässleholmSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,6 %2,6 %2,7 %4,7 %3,3 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090118,9 %21,2 %20,2 %20,1 %21,2 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542492,4 %90,6 %88,9 %77,1 %81,1 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079079,6 %9,4 %9,1 %18,0 %11,8 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Staffanstorp på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Salem

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    27,6 %
    Andel 65–79 år
    11,0 %
    Andel 80+ år
    6,7 %
    Folkmängd
    17 370
    Invånare per km²
    319
  2. 2. Lerum

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    28,1 %
    Andel 65–79 år
    12,1 %
    Andel 80+ år
    6,4 %
    Folkmängd
    43 752
    Invånare per km²
    168
  3. 3. Ekerö

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    28,1 %
    Andel 65–79 år
    12,8 %
    Andel 80+ år
    6,2 %
    Folkmängd
    29 062
    Invånare per km²
    133
  4. 4. Kävlinge

    Närmast på: Invånare per km², Folkmängd

    Andel 0–19 år
    26,6 %
    Andel 65–79 år
    12,9 %
    Andel 80+ år
    6,3 %
    Folkmängd
    32 655
    Invånare per km²
    213
  5. 5. Härryda

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    27,4 %
    Andel 65–79 år
    12,1 %
    Andel 80+ år
    5,5 %
    Folkmängd
    40 011
    Invånare per km²
    149
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Staffanstorp

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
18 649 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
12 389 kr/inv
Äldreomsorg
10 901 kr/inv
Gymnasieskola
5 780 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
4 187 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
3 375 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 030 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 600 kr/inv
Kulturverksamhet
960 kr/inv
Politisk verksamhet
765 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Staffanstorp. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Staffanstorp?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 27 303 personer → 2025: 27 482 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 19,1 % → 2026: 18,9 %
  • Medianinkomst 20+2023: 387 400 kr → 2024: 405 900 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,7 % → 2025: 2,6 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Staffanstorp →

Hur många bor i Staffanstorp?

Staffanstorp hade 27 482 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 7 372 personer. Den största tätorten, Staffanstorp, hade 17 838 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

27 482
14-årstrend: +23 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+36,7%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Staffanstorp — hela fördjupningen →

Hur har Staffanstorp förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Staffanstorp

2011–2025 · invånare

27 482invånare (2025)

14-årstrend: +23 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Staffanstorp 2011–2025, från 22 296 invånare till 27 482 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Staffanstorp, 2011–2025
Årinvånare
202527 482
202427 303
202327 152
202226 778
202126 242
202025 883
201925 396
201824 724
201724 167
201623 600
201523 119
201422 994
201322 672
201222 534
201122 296

Andel med utländsk bakgrund i Staffanstorp

2002–2025 · procent av befolkningen

23,3% (2025)

23-årstrend: +12,7 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Staffanstorp 2002–2025, från 10,6 % till 23,3 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Staffanstorp, 2002–2025
År%
202523,3
202422,9
202322,1
202221,6
202120,6
202019,9
201919,1
201817,8
201717,1
201616,2
201515,3
201415,0
201314,5
201214,1
201113,9
201013,6
200913,5
200812,8
200712,3
200611,6
200510,9
200410,7
200310,7
200210,6

Jämför Staffanstorp med en annan kommun →

Ålder och kön i Staffanstorp

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
5 839
21,3 %
Arbetsför ålder 15–64
16 754
61,0 %
65 år och äldre
4 862
17,7 %
80 år och äldre
1 857
6,8 %
Kvinnor
13 783
50,2 %

Befolkningspyramid

Staffanstorp, 2025 · femårsklasser

Män 13 672Kvinnor 13 783Medianålder 40,7 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Staffanstorp, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4793785
5-91 1021 006
10-141 1301 023
15-19983996
20-24603518
25-29487470
30-34693794
35-399981 049
40-441 0181 095
45-491 060999
50-54949895
55-59866813
60-64763705
65-69535492
70-74431470
75-79473604
80-84443550
85-89254344
90-9480136
95-991136
100+03

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 5 839, 15–64 år: 16 754, 65+ år: 4 862.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Staffanstorp

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
10 866
Personer per hushåll
2,53
Ensamhushåll
29,3 %
3 181
Hushåll med barn 0–24 år
42,0 %
4 561

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
86,74 %2022: 86,60 %
Mandat totalt
41
Giltiga röster
17 554
Blanka röster
142
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
52,77 %+8,422
21,84 %−3,79
7,67 %−2,63
4,30 %+0,92
4,03 %−2,12
3,66 %−0,72
3,53 %+0,61
Övriga partier (9)2,20 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
88,52 %(2022: 88,57 %)
Röstberättigade
19 907
Giltiga röster
17 473
Ogiltiga (varav blanka)
149 (141)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Staffanstorps kommun
PartiAndel± 2022
28,55 %+1,7
23,60 %−2,6
20,19 %−3,0
6,80 %+0,6
5,76 %+0,4
5,09 %+0,6
4,57 %+1,1
4,40 %+1,2
0,35 %+0,1
Övriga partier (9)0,68 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Staffanstorp 2,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,1 pe) · Skåne län 3,3 %
    2,6%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,3 pe) · Skåne län 4,2 %
    2,9%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−2,0 pe) · Skåne län 7,3 %
    4,8%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Staffanstorp.

Skattesats till kommun (%)
Staffanstorp 18,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−2,7 pe) · Skåne län 20,5 %
    18,9%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+35 171 kr/inv) · Skåne län 291 345 kr/inv
    328 448kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+6,7 pe) · Skåne län 42,7 %
    47,2%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Staffanstorp.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Staffanstorp 92,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+11,2 pe) · Skåne län 81,9 %
    92,4%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+21,5 poäng) · Skåne län 225,0 poäng
    241,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+11,8 pe) · Skåne län 70,5 %
    81,1%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Staffanstorp.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Staffanstorp 9,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−3,9 pe) · Skåne län 13,6 %
    9,6%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+12 131 kr/kvm) · Skåne län 26 069 kr/kvm
    33 835kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−79,5 per 1000 inv) · Skåne län 155,4 per 1000 inv
    92,1per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Staffanstorp.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Staffanstorp 85,1 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+0,4 år) · Skåne län 84,6 år
    85,1år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+1,3 år) · Skåne län 81,5 år
    82,6år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−10,0 dagar) · Skåne län 24,1 dagar
    16,3dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Staffanstorp.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Staffanstorp 7 863,5 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−1 993,4 /100k) · Skåne län 10 970,0 /100k
    7 863,5/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−316,4 /100k) · Skåne län 909,6 /100k
    569,5/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−185,0 /100k) · Skåne län 1 672,4 /100k
    1 233,9/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Staffanstorp.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Staffanstorp 1,9 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,1 uppdrag/politiker) · Skåne län 1,8 uppdrag/politiker
    1,9uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (+31,4 inv/politiker) · Skåne län 245,5 inv/politiker
    252,8inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−1,6 pe) · Skåne län 2,0 %
    0,9%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Staffanstorp.

Utforska Staffanstorp vidare

Mer om kommunerna nära Staffanstorp

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Staffanstorp

›Hur många bor i Staffanstorp?

2025 hade Staffanstorps kommun 27 482 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 17 838 i huvudtätorten Staffanstorp (2023).

›Hur har befolkningen i Staffanstorp förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 7 372 personer (+36,7 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Staffanstorp i?

Staffanstorps kommun ligger i Skåne län (länskod 12).

›Vilken kommunalskatt har Staffanstorp?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Staffanstorp 30,12 % (kommun 18,94 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 8 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Staffanstorp?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 18 649 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 12 389 kr per invånare; Äldreomsorg: 10 901 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Staffanstorp?

I Staffanstorp var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,6 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1230.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Staffanstorp?

I Staffanstorp var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 92,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1230.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Staffanstorp?

I Staffanstorp var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 863,5 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1230.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 23,3 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Staffanstorps kommun: befolkning 2025 – 27 482 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/staffanstorp
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Staffanstorps kommun: befolkning 2025 – 27 482 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/staffanstorp
APA 7
Staffanstorps kommun: befolkning 2025 – 27 482 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/staffanstorp Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Staffanstorps kommun: befolkning 2025 – 27 482 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/staffanstorp (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_staffanstorp,
  title        = {Staffanstorps kommun: befolkning 2025 – 27 482 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/staffanstorp}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/staffanstorp
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt