Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Salems kommun – fakta och statistik

I Salems kommun bor 17 370 personer (2025).

Utpendlingen från Salem är landets andra största: 82,7 procent av de sysselsatta invånarna hade sitt arbete utanför kommunen 2024. Andelen invånare med utländsk bakgrund har ökat med 10,4 procentenheter sedan 2015, den sjätte största ökningen i landet.

Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279) och SCB (BE0101Q2)

I december 2025 var 17 370 personer folkbokförda i Salem, 137 färre än toppåret 2024. Under 2025 flyttade 162 fler från kommunen än dit, medan födslarna översteg dödsfallen med 28.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2024–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Antalet anmälda brott per invånare i Salem har minskat sedan 2015, från 10 861 till 9 376 per 100 000 invånare 2025.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Salem

Invånarnas medianinkomst var 404 000 kronor under 2024, över medianen för landets kommuner. Andelen arbetslösa, 2,9 procent (2025), är något lägre än i riket.

Källa: SCB (HE0110) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)

Salembornas andel med utländsk bakgrund, 35,7 procent under 2025, är högre än i riket.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Salem

Stockholms län · kommunalskatt 32,00 % · befolkning +25,2 % sedan 2002

Öppna Salem på kartanSkapa kommunrapportJämför Salem med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Salem?

17 370 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +1 676 invånare

14-årstrend: +11 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Salem?

40,1 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Salem (nyckeltal)

35,7 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +14,4 pe

Riket: 27,7 % (+8,0 pe)

14-årstrend: +14,4 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Salem?

32,00 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−1,30 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,67 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Salem?

2,9 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: +0,4 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (+0,2 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: +0,4 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Salem?

404 000 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +108 800 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+58 584 kr)

Länssnitt (ovägt): 405 596 kr

11-årstrend: +37 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Salem?

138

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 165 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: +6

Riket: 216 (−78)

8-årstrend: +5 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Salem.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

17 370personer
14-årstrend: +11 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

19,7%
−1,0 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 18,9 %
12-årstrend: −0,2 pe ↓
264/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

404 000kr
+58 584 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 405 596 kr
11-årstrend: +37 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,9%
−0,2 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: +0,4 pe ↑
85/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

82,9%
−0,6 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 87,2 %
12-årstrend: −6,2 pe
delad 120/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

14,4%
−0,7 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 17,0 %
11-årstrend: −4,2 pe ↓
106/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,4år
+0,4 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 85,9 år
11-årstrend: +2 %
73/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

1 204,2/100k
+137,4 /100k högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 925,8 /100k
11-årstrend: +17 % ↑
33/290

Brå via Kolada N07403

Styre: M, KD, SD, Rönningepartiet (majoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Salem1 204,2 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Salem ligger över Sverige med 137,4 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 33 av 290

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorSalemBotkyrkaEkeröSödertäljeStockholmSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,9 %4,9 %2,1 %4,9 %3,6 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090119,7 %19,9 %19,1 %20,1 %18,2 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542482,9 %83,6 %87,3 %83,5 %89,6 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790714,4 %26,3 %16,0 %21,7 %18,5 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Salem på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Staffanstorp

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    28,5 %
    Andel 65–79 år
    11,0 %
    Andel 80+ år
    6,8 %
    Folkmängd
    27 482
    Invånare per km²
    256
  2. 2. Kävlinge

    Närmast på: Andel 80+ år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    26,6 %
    Andel 65–79 år
    12,9 %
    Andel 80+ år
    6,3 %
    Folkmängd
    32 655
    Invånare per km²
    213
  3. 3. Ekerö

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    28,1 %
    Andel 65–79 år
    12,8 %
    Andel 80+ år
    6,2 %
    Folkmängd
    29 062
    Invånare per km²
    133
  4. 4. Åstorp

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    26,7 %
    Andel 65–79 år
    12,3 %
    Andel 80+ år
    5,4 %
    Folkmängd
    16 491
    Invånare per km²
    178
  5. 5. Lerum

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    28,1 %
    Andel 65–79 år
    12,1 %
    Andel 80+ år
    6,4 %
    Folkmängd
    43 752
    Invånare per km²
    168
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Salem

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
18 376 kr/inv
Äldreomsorg
12 821 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
11 010 kr/inv
Gymnasieskola
6 476 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 220 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 299 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 566 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 534 kr/inv
Politisk verksamhet
1 056 kr/inv
Kulturverksamhet
840 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Salem. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Salem?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 17 507 personer → 2025: 17 370 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 19,7 % → 2026: 19,7 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 388 500 kr → 2024: 404 000 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,7 % → 2025: 2,9 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Salem →

Hur många bor i Salem?

Salem hade 17 370 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 3 495 personer.

Folkmängd· 2025

17 370
14-årstrend: +11 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+25,2%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Salem — hela fördjupningen →

Hur har Salem förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Salem

2011–2025 · invånare

17 370invånare (2025)

14-årstrend: +11 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Salem 2011–2025, från 15 694 invånare till 17 370 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Salem, 2011–2025
Årinvånare
202517 370
202417 507
202317 451
202217 352
202117 252
202016 959
201916 750
201816 786
201716 665
201616 615
201516 426
201416 140
201316 001
201215 881
201115 694

Andel med utländsk bakgrund i Salem

2002–2025 · procent av befolkningen

35,7% (2025)

23-årstrend: +17,9 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Salem 2002–2025, från 17,8 % till 35,7 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Salem, 2002–2025
År%
202535,7
202435,0
202334,1
202233,2
202132,3
202031,0
201929,7
201828,7
201727,9
201626,6
201525,3
201423,9
201322,7
201221,8
201121,3
201020,8
200920,2
200819,6
200719,2
200618,8
200518,4
200418,2
200318,1
200217,8

Jämför Salem med en annan kommun →

Ålder och kön i Salem

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
3 465
19,9 %
Arbetsför ålder 15–64
10 840
62,4 %
65 år och äldre
3 069
17,7 %
80 år och äldre
1 156
6,7 %
Kvinnor
8 700
50,1 %

Befolkningspyramid

Salem, 2025 · femårsklasser

Män 8 674Kvinnor 8 700Medianålder 40,1 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Salem, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4495469
5-9627568
10-14688618
15-19697635
20-24472417
25-29359369
30-34523557
35-39546632
40-44627574
45-49525575
50-54640616
55-59586598
60-64489403
65-69322315
70-74280300
75-79315381
80-84267367
85-89158221
90-944567
95-991018
100+30

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 3 465, 15–64 år: 10 840, 65+ år: 3 069.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Salem

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
6 827
Personer per hushåll
2,54
Ensamhushåll
29,9 %
2 040
Hushåll med barn 0–24 år
41,3 %
2 822

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
82,74 %2022: 80,79 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
10 627
Blanka röster
114
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
32,17 %−0,910
22,53 %−0,57
10,91 %−0,14
9,26 %+2,03
7,61 %−1,52
6,02 %+1,32
4,49 %−0,11
3,28 %+1,71
2,64 %−2,31
Övriga partier (10)1,08 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
85,54 %(2022: 84,98 %)
Röstberättigade
12 354
Giltiga röster
10 448
Ogiltiga (varav blanka)
119 (91)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Salems kommun
PartiAndel± 2022
24,99 %−2,9
23,79 %±0,0
18,13 %−1,4
7,70 %+1,0
6,33 %+0,6
6,32 %+1,5
5,55 %+0,5
5,52 %+0,6
0,47 %–
Övriga partier (14)1,21 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Salem 2,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (+0,2 pe) · Stockholms län 3,3 %
    2,9%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,1 pe) · Stockholms län 3,5 %
    3,1%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−0,6 pe) · Stockholms län 6,4 %
    6,3%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Salem.

Skattesats till kommun (%)
Salem 19,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−2,0 pe) · Stockholms län 18,9 %
    19,7%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+45 644 kr/inv) · Stockholms län 372 078 kr/inv
    338 922kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+4,9 pe) · Stockholms län 44,3 %
    45,4%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Salem.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Salem 82,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+1,7 pe) · Stockholms län 87,2 %
    82,9%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+21,5 poäng) · Stockholms län 246,0 poäng
    241,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+5,5 pe) · Stockholms län 73,6 %
    74,7%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Salem.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Salem 14,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+0,9 pe) · Stockholms län 17,0 %
    14,4%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+12 182 kr/kvm) · Stockholms län 49 505 kr/kvm
    33 886kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−75,7 per 1000 inv) · Stockholms län 132,1 per 1000 inv
    95,9per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Salem.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Salem 85,4 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+0,7 år) · Stockholms län 85,9 år
    85,4år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+1,6 år) · Stockholms län 82,9 år
    83,0år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−10,8 dagar) · Stockholms län 16,9 dagar
    15,5dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Salem.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Salem 9 375,8 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−481,1 /100k) · Stockholms län 11 828,4 /100k
    9 375,8/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (+318,4 /100k) · Stockholms län 925,8 /100k
    1 204,2/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+89,2 /100k) · Stockholms län 1 492,6 /100k
    1 508,2/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Salem.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Salem 2,2 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,4 uppdrag/politiker) · Stockholms län 1,7 uppdrag/politiker
    2,2uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−35,2 inv/politiker) · Stockholms län 388,1 inv/politiker
    186,2inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−1,5 pe) · Stockholms län 2,9 %
    1,1%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Salem.

Utforska Salem vidare

Mer om kommunerna nära Salem

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Salem

›Hur många bor i Salem?

2025 hade Salems kommun 17 370 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)).

›Hur har befolkningen i Salem förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 3 495 personer (+25,2 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Salem i?

Salems kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).

›Vilken kommunalskatt har Salem?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Salem 32,00 % (kommun 19,67 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 49 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Salem?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 18 376 kr per invånare; Äldreomsorg: 12 821 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 11 010 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Salem?

I Salem var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0128.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Salem?

I Salem var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 82,9 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0128.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Salem?

I Salem var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 375,8 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0128.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 35,7 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Salems kommun: befolkning 2025 – 17 370 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/salem
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Salems kommun: befolkning 2025 – 17 370 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/salem
APA 7
Salems kommun: befolkning 2025 – 17 370 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/salem Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Salems kommun: befolkning 2025 – 17 370 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/salem (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_salem,
  title        = {Salems kommun: befolkning 2025 – 17 370 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/salem}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/salem
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt