Örebro är störst i Örebro län, och med 160 687 invånare 2025 ligger kommunen bland rikets 10 största. Vid Örebro universitet finns bland annat läkar-, psykolog-, jurist- och civilingenjörsutbildningar.
Källa: SCB (BE0101N1) 2025; Örebro universitet (https://www.oru.se/om-universitetet/, kontrollerad 2026-10-18); egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1)
Arbetslösheten är 3,0 procent år 2025. Av örebroarna 25–64 år hade 49,7 procent läst vidare efter gymnasiet år 2025.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Antalet anmälda brott per invånare i Örebro är bland kommunernas 20 högsta: under 2025 blev det 13 915 anmälda brott för varje 100 000 invånare. Antalet per invånare är ungefär detsamma som 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,35 % + regionskatt 12,30 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Örebro?
3,0 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 22 321.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Örebro?
281
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 18 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Örebro11,7 %
Sverige15,1 %
Örebro ligger under Sverige med 3,4 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 183 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Örebro81,5 %
Sverige83,5 %
Örebro ligger under Sverige med 2,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 144 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Örebro
Kumla
Arboga
Hallsberg
Hällefors
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,0 %
2,5 %
3,0 %
2,5 %
2,9 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,4 %
21,5 %
22,4 %
21,6 %
22,1 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
81,5 %
73,3 %
85,3 %
76,5 %
78,9 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Örebro på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
13 935 kr/inv
Äldreomsorg
12 739 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 235 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 223 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
7 352 kr/inv
Gymnasieskola
4 282 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
3 849 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 915 kr/inv
Kulturverksamhet
1 500 kr/inv
Politisk verksamhet
788 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Örebro. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Örebro?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 160 140 personer → 2025: 160 687 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,4 % → 2026: 21,4 %(oförändrat)
Örebro hade 160 687 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 35 167 personer. Den största tätorten, Örebro, hade 128 658 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Örebro
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Mandat per valkrets inklusive tilldelade utjämningsmandat.
Örebro Norra83,62 % valdeltagande · 31 mandat
Örebro Norra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
32,31 %
–
16 726
10
ÖrPÖrebropartiet
17,05 %
–
8 825
5
Vänsterpartiet
12,67 %
–
6 559
4
Moderaterna
11,50 %
–
5 955
4
Sverigedemokraterna
6,08 %
–
3 147
2
Kristdemokraterna
5,77 %
–
2 989
2
Centerpartiet
5,40 %
–
2 794
2
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,43 %
–
2 292
1
Miljöpartiet de gröna
4,36 %
–
2 255
1
Övriga partier (11)
0,43 %
–
225
–
Örebro Södra87,39 % valdeltagande · 34 mandat
Örebro Södra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
28,66 %
–
15 965
9
Moderaterna
17,90 %
–
9 973
6
ÖrPÖrebropartiet
17,04 %
–
9 493
6
Vänsterpartiet
8,05 %
–
4 483
3
Sverigedemokraterna
6,19 %
–
3 448
2
Centerpartiet
6,05 %
–
3 372
2
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
5,63 %
–
3 137
2
Kristdemokraterna
5,59 %
–
3 113
2
Miljöpartiet de gröna
4,54 %
–
2 532
2
Övriga partier (11)
0,35 %
–
197
–
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Örebro kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
30,48 %
−2,1
32 434
Moderaterna
17,50 %
±0,0
18 617
Sverigedemokraterna
13,68 %
−3,4
14 558
Vänsterpartiet
9,63 %
+2,3
10 244
Centerpartiet
6,33 %
−0,7
6 736
Kristdemokraterna
6,32 %
+0,7
6 723
Miljöpartiet de gröna
6,09 %
+0,9
6 480
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,88 %
−1,0
5 188
ÖrPÖrebropartiet
4,44 %
–
4 727
Övriga partier (20)
0,66 %
–
706
Summa giltiga röster
100 %
106 413
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Örebro kommun 160 687 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 128 658 i huvudtätorten Örebro (2023).
›Hur har befolkningen i Örebro förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 35 167 personer (+28,0 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Örebro i?
Örebro kommun ligger i Örebro län (länskod 18).
›Vilken kommunalskatt har Örebro?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Örebro 33,65 % (kommun 21,35 % + region 12,30 %). Det motsvarar plats 149 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Örebro?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 13 935 kr per invånare; Äldreomsorg: 12 739 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 235 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Örebro?
I Örebro var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,0 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1880.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Örebro?
I Örebro var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 81,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1880.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Örebro?
I Örebro var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 13 915 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1880.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)