Snabb överblick
Nyckeltal — de viktigaste talen på sidan
2025 (prel.)
621
Brå — anmälda inkl. försök
2025
190
Polisen — reviderat helårsvärde
H1 2026
69
Polisen — mot 108 H1 2025 (−36 %)
2018
162
Brå — anmälda inkl. försök
Toppår
3
2019, 2023, 2025
Parallella serier
2
Brå, Polisen
Vad visar statistiken?
Objektiva observationer — inte tolkningar
- Utveckling över tid: Brås serie gick från 162 anmälda spräng-brott 2018 till 621 år 2025 (prel.). Nivåer före 2018 redovisas inte här eftersom de inte är belagda i original.
- Vad som faktiskt räknas: Brås serie mäter alla anmälda spräng-brott (13 kap. brottsbalken) inklusive försök. Polisens serie räknar endast fullbordade detonationer registrerade i den operativa lägesbilden. Skillnaden är metodisk — inte en motsägelse.
- Vilka jämförelser som är rimliga: förändring över tid inom samma serie (t.ex. Brå 2017→2025, eller Polisen H1 2025→H1 2026). Jämförelse mellan svenska län/kommuner inom Polisens serie.
- Vilka jämförelser som inte är rimliga: att jämföra Brås årsvärden före och efter 2017 rakt av (egen kategori infördes 2017), eller att blanda Brås och Polisens serier över tid.
- Rimliga slutsatser: Sverige har en historiskt hög nivå av sprängdåd i ett västeuropeiskt perspektiv, tydligt kopplad till organiserad brottslighet. H1 2026 visar ett tydligt trendbrott nedåt i Polisens serie (−36 %).
- Slutsatser som inte kan dras: att gängvåldet är 'löst' (ett halvår räcker inte), eller att Sverige entydigt är 'värst i EU' — vissa EU-länder saknar särredovisning och kan inte jämföras alls.
Definitioner
Så räknas siffrorna — och vad de inte täcker
- Sprängning (Brå)
- Anmält brott av typen 'allmänfarlig ödeläggelse genom sprängning' enligt 13 kap. 3 § brottsbalken. Från 2017 finns en egen brottskod; både fullbordade detonationer och försök räknas som separata brott.Källa: Brå Statistikdatabas, KRO-koder 1305–1306.
- Sprängning (Polisen)
- Fullbordad detonation av sprängämne som Polisen fått till sig via 112, tekniskt bombgruppsutlåtande eller egen upptäckt. Försök och 'endast tändmedel' räknas inte in.Källa: Polisens operativa lägesbild — publiceras kvartals- och halvårsvis.
- Sprängämne (NFC)
- Nationellt Forensiskt Centrum klassar sprängämnen efter kemisk sammansättning (militärt, kommersiellt, hemtillverkat). Klassificeringen ligger till grund för både Brås och Polisens registrering.
- Anmält brott ≠ konstaterat brott
- Ett anmält sprängbrott registreras när polisen tar emot anmälan. Det säger inget om lagföring — bara att en händelse rapporterats som ett sprängbrott. Cirka 5–8 % av anmälda sprängbrott leder till fällande dom (Brå 2024).
- Försök till sprängning
- En handling som objektivt syftar till en sprängning men där detonationen inte fullbordas — t.ex. avmonterad laddning, tekniskt fel, avbruten gärning. Räknas som separat brott från 2017.
- Trendbrott
- En signifikant förändring i utvecklingen som håller i sig över minst två efterföljande mätperioder. H1 2026 är för kort för att utgöra ett trendbrott — det är en indikation som behöver bekräftas av H2 2026 och helår 2027.
Så läser du detta
Data i sammanhang
Så läser du detta
Graferna nedan visar vad siffrorna säger — inte en tolkning. Där data pekar åt olika håll (t.ex. stabil tillit men växande otrygghet) visar vi båda serierna i stället för att välja en berättelse.
Anmälda spräng-brott inkl. försök (Brå), Sverige 2018–2025. Polisens smalare serie ‘fullbordade detonationer’ ligger lägre — se metod. — 2018–2025 (fall)
- 2018: 162 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)); 2019: 257 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)); 2020: 215 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)); 2021: 175 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)); 2022: 196 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)); 2023: 392 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)); 2024: 377 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)); 2025: 621 fall (Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04)) — Brå — anmälda spräng-brott inkl. försök (prel.)
Källa: 2018–2025 Brå ‘Statistik om sprängningar’ — anmälda brott inkl. försök (denna serie). Polismyndighetens smalare serie ‘fullbordade detonationer’ är en annan serie (2023: 159, 2024: 136, 2025: reviderade 190).
- 2025*Brå — anmälda spräng-brott inkl. försök (prel.)
Källa: 2018–2025 Brå ‘Statistik om sprängningar’ — anmälda brott inkl. försök (denna serie). Polismyndighetens smalare serie ‘fullbordade detonationer’ är en annan serie (2023: 159, 2024: 136, 2025: reviderade 190).
Så läser du diagrammet
Definition
Anmälda spräng-brott = allmänfarlig ödeläggelse genom sprängning (13 kap. brottsbalken) inklusive försök. Grafen visar Brås serie 2018–2025.
Metod
Årsvärden från Brå 'Statistik om sprängningar' (2026-03-04). Per 100 000 invånare = Brås årsvärde / SCB folkmängd 31/12 (endast Sverige). OBS: Brå-serien (denna graf) och Polisens 'fullbordade detonationer' är olika mätningar och ska inte blandas.
Vad diagrammet visar
- Tre toppar: 257 (2019), 392 (2023), 621 (2025 prel.)
- Trendbrott H1 2026 nedåt enligt Polisens serie
Begränsningar
- Serier före 2018 visas inte — de är inte belagda i original.
- Polisens och Brås serier mäter olika saker; blanda inte över tid.
- Brå redovisar fullbordade brott och försök (inkl. förberedelse) separat först från 2021; serien 2018–2025 avser anmälda brott totalt.
- EU-jämförelser försvåras av att flera länder inte särredovisar sprängdåd kopplade till organiserad brottslighet.
Där forskningen visar starka samband redovisas de med källhänvisning. Där läget är osäkert eller omtvistat framgår det. Sidan formulerar inga kausala slutsatser som går längre än underlaget stödjer.
Fördjupning — Brås officiella siffror
Fullbordade vs försök
Anmälda spräng-brott per år — totalt, fullbordade och försök.
- Totalt (inkl. försök)
- Fullbordat brott
- Försök m.m.
Andelen fullbordade brott sjönk från 47 % (2021) till 38 % (2025). Fler försök förhindras — men fler dåd registreras totalt.
Källa: Brå — Statistik om sprängningar (2026-03-04).
Visa data som tabell
2021
- Totalt (inkl. försök)
- 175
- Fullbordat brott
- 83
- Försök m.m.
- 92
- Andel fullbordat
- 47 %
2022
- Totalt (inkl. försök)
- 196
- Fullbordat brott
- 89
- Försök m.m.
- 107
- Andel fullbordat
- 45 %
2023
- Totalt (inkl. försök)
- 392
- Fullbordat brott
- 156
- Försök m.m.
- 236
- Andel fullbordat
- 40 %
2024
- Totalt (inkl. försök)
- 377
- Fullbordat brott
- 152
- Försök m.m.
- 225
- Andel fullbordat
- 40 %
2025
- Totalt (inkl. försök)
- 621
- Fullbordat brott
- 234
- Försök m.m.
- 387
- Andel fullbordat
- 38 %
| År | Totalt (inkl. försök) | Fullbordat brott | Försök m.m. | Andel fullbordat |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 175 | 83 | 92 | 47 % |
| 2022 | 196 | 89 | 107 | 45 % |
| 2023 | 392 | 156 | 236 | 40 % |
| 2024 | 377 | 152 | 225 | 40 % |
| 2025 | 621 | 234 | 387 | 38 % |
Misstänkta för sprängningsbrott — per åldersgrupp
Antal personer misstänkta per år, staplat efter åldersgrupp.
- 15–20 år
- 21–29 år
- 30–49 år
- 50+ år
15–20-åringar ökade från 11 (2018) till 139 (2024) — och är nu den största enskilda åldersgruppen. 89 % av alla misstänkta 2024 var män.
Källa: Brå — Statistik om sprängningar, misstänkta personer (2026-03-04).
Visa data som tabell
2018
- 15–20 år
- 11
- 21–29 år
- 26
- 30–49 år
- 18
- 50+ år
- 3
- Σ
- 58
2019
- 15–20 år
- 38
- 21–29 år
- 51
- 30–49 år
- 32
- 50+ år
- 11
- Σ
- 132
2020
- 15–20 år
- 33
- 21–29 år
- 73
- 30–49 år
- 55
- 50+ år
- 11
- Σ
- 172
2021
- 15–20 år
- 29
- 21–29 år
- 51
- 30–49 år
- 50
- 50+ år
- 8
- Σ
- 138
2022
- 15–20 år
- 34
- 21–29 år
- 51
- 30–49 år
- 39
- 50+ år
- 8
- Σ
- 132
2023
- 15–20 år
- 113
- 21–29 år
- 104
- 30–49 år
- 75
- 50+ år
- 14
- Σ
- 306
2024
- 15–20 år
- 139
- 21–29 år
- 122
- 30–49 år
- 95
- 50+ år
- 17
- Σ
- 373
| År | 15–20 år | 21–29 år | 30–49 år | 50+ år | Σ |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 11 | 26 | 18 | 3 | 58 |
| 2019 | 38 | 51 | 32 | 11 | 132 |
| 2020 | 33 | 73 | 55 | 11 | 172 |
| 2021 | 29 | 51 | 50 | 8 | 138 |
| 2022 | 34 | 51 | 39 | 8 | 132 |
| 2023 | 113 | 104 | 75 | 14 | 306 |
| 2024 | 139 | 122 | 95 | 17 | 373 |
Personuppklaringsprocent
Andel handlagda spräng-brott uppklarade med skäligen misstänkt person.
- Genom sprängning
- Fullbordat
- Försök
Personuppklaringen för fullbordade spräng-brott (22,8 % 2024) ligger klart över brott generellt (≈ 12 %).
Källa: Brå — Statistik om sprängningar, handlagda brott (2026-03-04).
Visa data som tabell
2018
- Genom sprängning
- 10.3 %
- Fullbordat
- —
- Försök
- —
2019
- Genom sprängning
- 10.8 %
- Fullbordat
- —
- Försök
- —
2020
- Genom sprängning
- 8.2 %
- Fullbordat
- —
- Försök
- —
2021
- Genom sprängning
- 9.4 %
- Fullbordat
- 11.1 %
- Försök
- 3.1 %
2022
- Genom sprängning
- 15.7 %
- Fullbordat
- 18.8 %
- Försök
- 14.0 %
2023
- Genom sprängning
- 16.9 %
- Fullbordat
- 20.5 %
- Försök
- 14.2 %
2024
- Genom sprängning
- 19.6 %
- Fullbordat
- 22.8 %
- Försök
- 17.8 %
| År | Genom sprängning | Fullbordat | Försök |
|---|---|---|---|
| 2018 | 10.3 % | — | — |
| 2019 | 10.8 % | — | — |
| 2020 | 8.2 % | — | — |
| 2021 | 9.4 % | 11.1 % | 3.1 % |
| 2022 | 15.7 % | 18.8 % | 14.0 % |
| 2023 | 16.9 % | 20.5 % | 14.2 % |
| 2024 | 19.6 % | 22.8 % | 17.8 % |
Lagförda spräng-brott
Antal lagförda brott per år, uppdelat på normalgrad och grov brottsrubricering.
- Normalgraden
- Grov
Grova brott ökade från 7 till 63 mellan 2023 och 2024. Snittstraff för normalgraden steg från 33 till 50 månader; för grov brott 78 månader 2024.
Källa: Brå — Statistik om sprängningar, lagförda brott (2026-03-04).
Visa data som tabell
2018
- Normalgraden
- 6
- Grov
- 0
- Σ
- 6
2019
- Normalgraden
- 10
- Grov
- 0
- Σ
- 10
2020
- Normalgraden
- 16
- Grov
- 5
- Σ
- 21
2021
- Normalgraden
- 44
- Grov
- 1
- Σ
- 45
2022
- Normalgraden
- 19
- Grov
- 2
- Σ
- 21
2023
- Normalgraden
- 62
- Grov
- 7
- Σ
- 69
2024
- Normalgraden
- 76
- Grov
- 63
- Σ
- 139
| År | Normalgraden | Grov | Σ |
|---|---|---|---|
| 2018 | 6 | 0 | 6 |
| 2019 | 10 | 0 | 10 |
| 2020 | 16 | 5 | 21 |
| 2021 | 44 | 1 | 45 |
| 2022 | 19 | 2 | 21 |
| 2023 | 62 | 7 | 69 |
| 2024 | 76 | 63 | 139 |
Norden — samma metrik
Anmälda spräng-brott inkl. försök per 100 000 invånare — endast Sverige (Brå / SCB folkmängd). Grannländernas värden är indragna: de är inte avstämda mot original och mäter andra kategorier.
2019–2024 · /100 000 · Norden
Anmälda spräng-brott inkl. försök per 100 000 invånare — endast Sverige (Brå / SCB folkmängd). Grannländernas värden är indragna: de är inte avstämda mot original och mäter andra kategorier.: Sverige går från 2,49 (2019) till 3,56 (2024) — upp 1,07 /100 000. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2019–2024, Norden).
| År | Norge | Danmark | Finland | Sverige |
|---|---|---|---|---|
| 2 019 | — | — | — | 2,49 |
| 2 021 | — | — | — | 1,67 |
| 2 023 | — | — | — | 3,72 |
| 2 024 | — | — | — | 3,56 |
Observerad publicerad officiell statistik utan egen bearbetning
Källa:
Så läser du diagrammet
Definition
Anmälda spräng-brott inkl. försök per 100 000 invånare — endast Sverige.
Metod
Brås årsvärde / SCB folkmängd 31/12. Norge, Danmark och Finland är indragna: värdena är inte avstämda mot original och mäter andra kategorier.
Vad diagrammet visar
- Nivån per 100 000 steg från 2,49 (2019) till 3,72 (2023).
Begränsningar
- Ingen avstämd nordisk jämförelse finns på sidan.
- Registreringstekniken skiljer sig — jämför förändring över tid snarare än absolut nivå.
Där forskningen visar starka samband redovisas de med källhänvisning. Där läget är osäkert eller omtvistat framgår det. Sidan formulerar inga kausala slutsatser som går längre än underlaget stödjer.
Mänsklig konsekvens
Illustrativ persona — inte dokumenterad observation
En familj i ett flerfamiljshus i en svensk medelstor stad.
Då
- Sov med fönstret öppet om sommaren.
- Lät barnen leka utanför trapphuset.
- Tecknade hemförsäkring utan särskild premie för området.
Nu
- Vaknar av polishelikopter eller smällar någon gång per kvartal.
- Trappuppgångar har stålförstärkta dörrar och kameror.
- Försäkringspremien har höjts efter sprängningar i grannhuset.
Hur ser det ut i din kommun?
Polisens och Brås sprängningsstatistik redovisas på polisregion- och kommunnivå. Öppna kommunverktyget för att se nivån där du bor.
Dataset
Brå — anmälda spräng-brott inkl. försök 2018–2025 (Sverige)
- N:
- 8 observationer
- Senast uppdaterad:
- 2026-03-04
2018–2025 = Brå. 2025 preliminär.
Primärkällor
Myndigheter och forskningsinstitutioner bakom sidan
4
myndigheter/institutioner
4
rapporter & studier
3
primärdataset
Vanliga frågor
Kortare svar på det som oftast diskuteras kring ämnet
Relaterade ämnen
Logiska nästa steg för dig som vill förstå bakgrunden
Avslutning
Om utvecklingen följer 2018–2025 års lutning — hur många anmälda spräng-brott registrerar Brå 2035?
Linjär framskrivning av Brå-serien 2018–2025 ger ≈ 1 300 anmälda spräng-brott (inkl. försök) per år 2035. Det är en mekanisk extrapolering, inte en prognos. Faktiskt utfall H1 2026 pekar dock nedåt: 69 fullbordade detonationer (Polisen) mot 108 H1 2025 (−36 %) — en tydlig avmattning jämfört med Brås 621 anmälda inklusive försök 2025. Polisens reviderade kalenderårsvärde 2025 är 190.
Din kommun
Hur ser detta ut i din kommun?
Nästa steg
Läs vidare i denna ordning
Källor för denna sida
Underlaget hämtas från officiella primärkällor.
Brå · Årligen
Anmälda brottAnmälda brott
Senaste datapunkt · Källan publicerade
Polisen · Oregelbundet
Halvårsstatistik över skjutningar och detonationer 2026Detonationer januari–juni
Senaste datapunkt · Källan publicerade
Polisen · Månadsvis
Sprängningar per polisregion — årsserieFullbordade detonationer per kalenderår
Senaste datapunkt · Källan publicerade
Läs hela granskningen om hur Sverige har förändrats.
Tillbaka till översikten →