Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Lerums kommun – fakta och statistik

I Lerums kommun bor 43 752 personer (2025).

Barn och unga under 20 år är 28,1 procent av lerumsborna (2025), i topp 10 bland landets kommuner. Medianinkomsten, 422 400 kronor år 2024, är i topp 20 i landet.

Källa: SCB via Kolada (N01994) 2025; SCB (HE0110) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01994) och SCB (HE0110)

Folkmängden har ökat med 3 571 sedan 2015 och var 43 752 år 2025, den största sedan 1968. Lerum växte 2025 både genom ett födelseöverskott på 106 och ett flyttnetto på plus 75.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)

Mellan 2015 och 2025 sjönk antalet anmälda brott per invånare med 10,5 procent. Lerum ligger också under riket: 2025 var antalet anmälda brott där 7 359 per 100 000 invånare.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Lerum

Lerumsborna 25–64 år har en andel med eftergymnasial utbildning i topp 25 i landet, 55,8 procent år 2025. Lerums arbetslöshet, 1,9 procent (2025), ligger under rikets nivå.

Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01982)

Gruppen med utländsk bakgrund omfattar 15,1 procent av lerumsborna (2025), mindre vanligt än i riket.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Lerum

Behörigheten till yrkesprogram bland niondeklassarna i Lerums skolor var 83,4 procent under läsåret 2025/26, i nivå med rikets.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Västra Götalands län · kommunalskatt 32,03 % · befolkning +23,0 % sedan 2002

Öppna Lerum på kartanSkapa kommunrapportJämför Lerum med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Lerum?

43 752 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +4 964 invånare

14-årstrend: +13 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Lerum?

41,7 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Lerum (nyckeltal)

15,1 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3,8 pe

Riket: 27,7 % (−12,6 pe)

14-årstrend: +3,8 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Lerum?

32,03 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−1,27 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 20,55 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Lerum?

1,9 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: +0,2 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,8 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,3 %

11-årstrend: +0,2 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Lerum?

422 400 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +129 000 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+76 984 kr)

Länssnitt (ovägt): 352 424 kr

11-årstrend: +44 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Lerum?

89

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 231 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −16

Riket: 216 (−127)

8-årstrend: -15 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Lerum.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

43 752personer
14-årstrend: +13 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

20,6%
−0,1 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 21,8 %
12-årstrend: −0,1 pe ↓
238/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

422 400kr
+76 984 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 352 424 kr
11-årstrend: +44 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

1,9%
−1,3 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,3 %
11-årstrend: +0,2 pe ↑
260/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

83,4%
−0,1 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,5 %
12-årstrend: −9,0 pe
delad 113/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

12,7%
−2,4 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 12,8 %
11-årstrend: +0,2 pe ↑
143/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

86,5år
+1,4 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,9 år
11-årstrend: +2 %
13/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

464,9/100k
−601,9 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 789,0 /100k
11-årstrend: -21 % ↓
271/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Lerum464,9 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Lerum ligger under Sverige med 601,9 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 271 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Lerum12,7 %
Sverige15,1 %

Lerum ligger under Sverige med 2,4 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 143 av 290

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorLerumAlePartilleHärrydaVaraSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039371,9 %2,4 %2,9 %2,2 %2,2 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090120,6 %21,3 %19,9 %20,5 %21,8 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542483,4 %81,5 %87,5 %88,8 %85,9 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790712,7 %15,2 %13,3 %13,9 %15,7 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Lerum på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Ekerö

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    28,1 %
    Andel 65–79 år
    12,8 %
    Andel 80+ år
    6,2 %
    Folkmängd
    29 062
    Invånare per km²
    133
  2. 2. Härryda

    Närmast på: Andel 65–79 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    27,4 %
    Andel 65–79 år
    12,1 %
    Andel 80+ år
    5,5 %
    Folkmängd
    40 011
    Invånare per km²
    149
  3. 3. Staffanstorp

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    28,5 %
    Andel 65–79 år
    11,0 %
    Andel 80+ år
    6,8 %
    Folkmängd
    27 482
    Invånare per km²
    256
  4. 4. Kävlinge

    Närmast på: Andel 80+ år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    26,6 %
    Andel 65–79 år
    12,9 %
    Andel 80+ år
    6,3 %
    Folkmängd
    32 655
    Invånare per km²
    213
  5. 5. Ale

    Närmast på: Andel 65–79 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    26,5 %
    Andel 65–79 år
    12,0 %
    Andel 80+ år
    5,7 %
    Folkmängd
    32 620
    Invånare per km²
    102
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Lerum

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
17 957 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
11 679 kr/inv
Äldreomsorg
11 490 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 676 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
7 173 kr/inv
Gymnasieskola
5 946 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 147 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 160 kr/inv
Kulturverksamhet
1 088 kr/inv
Politisk verksamhet
800 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Lerum. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Lerum?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 43 570 personer → 2025: 43 752 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 20,7 % → 2026: 20,6 %
  • Medianinkomst 20+2023: 404 800 kr → 2024: 422 400 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 1,8 % → 2025: 1,9 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Lerum →

Hur många bor i Lerum?

Lerum hade 43 752 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 8 194 personer. Den största tätorten, Lerum, hade 28 789 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

43 752
14-årstrend: +13 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+23,0%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Lerum — hela fördjupningen →

Hur har Lerum förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Lerum

2011–2025 · invånare

43 752invånare (2025)

14-årstrend: +13 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Lerum 2011–2025, från 38 788 invånare till 43 752 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Lerum, 2011–2025
Årinvånare
202543 752
202443 570
202343 706
202243 536
202143 399
202043 020
201942 568
201842 137
201741 510
201640 692
201540 181
201439 771
201339 319
201239 070
201138 788

Andel med utländsk bakgrund i Lerum

2002–2025 · procent av befolkningen

15,1% (2025)

23-årstrend: +5,0 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Lerum 2002–2025, från 10,1 % till 15,1 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Lerum, 2002–2025
År%
202515,1
202415,1
202315,1
202215,0
202114,8
202014,5
201914,4
201813,9
201713,4
201612,5
201512,0
201411,7
201311,6
201211,5
201111,3
201011,2
200911,1
200811,0
200710,9
200610,7
200510,5
200410,5
200310,2
200210,1

Jämför Lerum med en annan kommun →

Ålder och kön i Lerum

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
9 024
20,6 %
Arbetsför ålder 15–64
26 657
60,9 %
65 år och äldre
8 087
18,5 %
80 år och äldre
2 783
6,4 %
Kvinnor
21 919
50,1 %

Befolkningspyramid

Lerum, 2025 · femårsklasser

Män 21 849Kvinnor 21 919Medianålder 41,7 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Lerum, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-41 2311 230
5-91 6531 543
10-141 7431 624
15-191 7271 552
20-241 030821
25-29665542
30-341 0591 138
35-391 5281 687
40-441 6171 676
45-491 5291 597
50-541 5921 601
55-591 5061 434
60-641 2191 137
65-69928949
70-74826883
75-79805913
80-84702855
85-89339457
90-94121210
95-992660
100+310

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 9 024, 15–64 år: 26 657, 65+ år: 8 087.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Lerum

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
17 430
Personer per hushåll
2,51
Ensamhushåll
28,6 %
4 985
Hushåll med barn 0–24 år
42,2 %
7 352

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
88,69 %2022: 88,23 %
Mandat totalt
51
Giltiga röster
28 736
Blanka röster
278
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
30,16 %+3,615
19,48 %−4,410
12,99 %−1,77
9,04 %+2,55
8,61 %+1,14
8,04 %+2,64
6,81 %−0,54
4,56 %−3,22
Övriga partier (11)0,30 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
89,89 %(2022: 89,76 %)
Röstberättigade
32 343
Giltiga röster
28 836
Ogiltiga (varav blanka)
236 (209)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Lerums kommun
PartiAndel± 2022
23,41 %−3,5
22,90 %+1,0
16,93 %−2,8
8,01 %+1,5
7,93 %+1,6
7,18 %+1,1
6,87 %+0,6
5,75 %+0,4
0,27 %–
Övriga partier (13)0,75 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Lerum 1,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,8 pe) · Västra Götalands län 2,3 %
    1,9%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,3 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    1,9%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−2,6 pe) · Västra Götalands län 6,6 %
    4,3%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Lerum.

Skattesats till kommun (%)
Lerum 20,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−1,1 pe) · Västra Götalands län 21,8 %
    20,6%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+58 618 kr/inv) · Västra Götalands län 295 435 kr/inv
    351 895kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−5,9 pe) · Västra Götalands län 42,3 %
    34,5%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Lerum.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Lerum 83,4 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+2,2 pe) · Västra Götalands län 80,5 %
    83,4%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+7,5 poäng) · Västra Götalands län 217,5 poäng
    227,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+6,2 pe) · Västra Götalands län 69,9 %
    75,5%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Lerum.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Lerum 12,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−0,8 pe) · Västra Götalands län 12,8 %
    12,7%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+13 661 kr/kvm) · Västra Götalands län 23 319 kr/kvm
    35 365kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−103,5 per 1000 inv) · Västra Götalands län 158,6 per 1000 inv
    68,1per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Lerum.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Lerum 86,5 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+1,8 år) · Västra Götalands län 84,9 år
    86,5år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+1,9 år) · Västra Götalands län 81,4 år
    83,3år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−7,2 dagar) · Västra Götalands län 28,4 dagar
    19,1dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Lerum.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Lerum 7 359,0 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−2 497,9 /100k) · Västra Götalands län 9 105,4 /100k
    7 359,0/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−420,9 /100k) · Västra Götalands län 789,0 /100k
    464,9/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−571,5 /100k) · Västra Götalands län 1 375,6 /100k
    847,4/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Lerum.

Utforska Lerum vidare

Mer om kommunerna nära Lerum

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Lerum

›Hur många bor i Lerum?

2025 hade Lerums kommun 43 752 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 28 789 i huvudtätorten Lerum (2023).

›Hur har befolkningen i Lerum förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 8 194 personer (+23,0 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Lerum i?

Lerums kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).

›Vilken kommunalskatt har Lerum?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Lerum 32,03 % (kommun 20,55 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 51 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Lerum?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 17 957 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 11 679 kr per invånare; Äldreomsorg: 11 490 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Lerum?

I Lerum var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1441.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Lerum?

I Lerum var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 83,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1441.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Lerum?

I Lerum var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 359,0 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1441.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 15,1 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Lerums kommun: befolkning 2025 – 43 752 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/lerum
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Lerums kommun: befolkning 2025 – 43 752 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/lerum
APA 7
Lerums kommun: befolkning 2025 – 43 752 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/lerum Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Lerums kommun: befolkning 2025 – 43 752 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/lerum (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_lerum,
  title        = {Lerums kommun: befolkning 2025 – 43 752 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/lerum}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/lerum
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt