Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
| År | Värde (%) |
|---|---|
| 2014 | 92,4 |
| 2015 | 90,9 |
| 2016 | 89,3 |
| 2017 | 83,5 |
| 2018 | 89,7 |
| 2019 | 89,8 |
| 2020 | 89,1 |
| 2021 | 86,2 |
| 2022 | 87 |
| 2023 | 83,3 |
| 2024 | 87,1 |
| 2025 | 86,6 |
| 2026 | 83,4 |
Använd denna statistik
Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad
Källa: Skolverket via Kolada N15424 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel
Lerum: 83,4 % · läsåret 2025/26
Sverige: 83,5 % · skillnad −0,1 pe
Delad plats 113 av 288 kommuner med jämförbara uppgifter.
Närmaste placeringar
Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.
- =110Södertälje83,5 % · +0,1 pe
- =110Uppvidinge83,5 % · +0,1 pe
- =113Järfälla83,4 % · 0,0 pe
- =113Lerum83,4 % · 0,0 pe
- =113Skövde83,4 % · 0,0 pe
- =116Nybro83,1 % · −0,3 pe
- =116Ovanåker83,1 % · −0,3 pe
Källa: Skolverket via Kolada N15424. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Se alla kommuner på kartan