Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Härryda kommun – fakta och statistik

I Härryda kommun bor 40 011 personer (2025).

Medianinkomsten i Härryda är den högsta i Västra Götalands län, 432 200 kronor år 2024. Andelen invånare under 20 år, 27,4 procent år 2025, är bland de 10 högsta i riket.

Källa: SCB (HE0110) 2024; SCB via Kolada (N01994) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110) och SCB via Kolada (N01994)

Folkmängden har ökat med 3 360 sedan 2015 och var 40 011 år 2025, den högsta sedan 1968. Födslarna var 52 fler än dödsfallen under 2025.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805)

Härryda var 2025 under rikets antal anmälda brott per invånare, med 9 948 anmälda brott per 100 000 invånare. Antalet anmälda brott per invånare har rört sig obetydligt sedan 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025

Mer om brott i Härryda

Av alla som arbetar i Härryda pendlar 64,4 procent in från andra kommuner (2024), landets nionde högsta andel. År 2025 hade 57,5 procent av härrydaborna 25–64 år eftergymnasial utbildning, en högre andel än i riket.

Källa: SCB via Kolada (N02276, N01982) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)

Härrydaborna med utländsk bakgrund utgjorde 18,2 procent av invånarna år 2025, vilket är lägre än i riket.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Härryda

Härrydas skolor hamnade över riket i behörighet till yrkesprogram, 88,8 procent av niondeklassarna läsåret 2025/26.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Västra Götalands län · kommunalskatt 31,98 % · befolkning +29,7 % sedan 2002

Öppna Härryda på kartanSkapa kommunrapportJämför Härryda med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Härryda?

40 011 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +5 157 invånare

14-årstrend: +15 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Härryda?

41,8 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Härryda (nyckeltal)

18,2 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +5,1 pe

Riket: 27,7 % (−9,5 pe)

14-årstrend: +5,1 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Härryda?

31,98 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−1,32 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 20,50 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Härryda?

2,2 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: +0,2 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,5 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,3 %

11-årstrend: +0,2 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Härryda?

432 200 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +132 300 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+86 784 kr)

Länssnitt (ovägt): 352 424 kr

11-årstrend: +44 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Härryda?

90

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 229 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −143

Riket: 216 (−126)

8-årstrend: -61 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Härryda.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

40 011personer
14-årstrend: +15 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

20,5%
−0,2 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 21,8 %
12-årstrend: −0,1 pe ↓
242/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

432 200kr
+86 784 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 352 424 kr
11-årstrend: +44 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,2%
−0,9 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,3 %
11-årstrend: +0,2 pe ↑
206/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

88,8%
+5,3 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,5 %
12-årstrend: −6,8 pe
30/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

13,9%
−1,2 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 12,8 %
11-årstrend: +0,2 pe ↑
118/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,9år
+0,8 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,9 år
11-årstrend: +2 %
50/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

467,4/100k
−599,4 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 789,0 /100k
11-årstrend: -29 % ↓
270/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Härryda467,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Härryda ligger under Sverige med 599,4 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 270 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Härryda88,8 %
Sverige83,5 %

Härryda ligger över Sverige med 5,3 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 30 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorHärrydaPartilleMölndalLerumMarkSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,2 %2,9 %2,5 %1,9 %2,3 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090120,5 %19,9 %20,5 %20,6 %21,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542488,8 %87,5 %84,6 %83,4 %77,4 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790713,9 %13,3 %12,3 %12,7 %17,1 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Härryda på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Ale

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    26,5 %
    Andel 65–79 år
    12,0 %
    Andel 80+ år
    5,7 %
    Folkmängd
    32 620
    Invånare per km²
    102
  2. 2. Lerum

    Närmast på: Andel 65–79 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    28,1 %
    Andel 65–79 år
    12,1 %
    Andel 80+ år
    6,4 %
    Folkmängd
    43 752
    Invånare per km²
    168
  3. 3. Vallentuna

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    26,0 %
    Andel 65–79 år
    11,4 %
    Andel 80+ år
    5,6 %
    Folkmängd
    35 361
    Invånare per km²
    98
  4. 4. Ekerö

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    28,1 %
    Andel 65–79 år
    12,8 %
    Andel 80+ år
    6,2 %
    Folkmängd
    29 062
    Invånare per km²
    133
  5. 5. Kävlinge

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    26,6 %
    Andel 65–79 år
    12,9 %
    Andel 80+ år
    6,3 %
    Folkmängd
    32 655
    Invånare per km²
    213
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Härryda

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
17 077 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
11 136 kr/inv
Äldreomsorg
11 056 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 579 kr/inv
Gymnasieskola
5 968 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 275 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 948 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 919 kr/inv
Kulturverksamhet
1 468 kr/inv
Politisk verksamhet
760 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Härryda. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Härryda?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 40 003 personer → 2025: 40 011 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 20,5 % → 2026: 20,5 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 415 300 kr → 2024: 432 200 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 1,8 % → 2025: 2,2 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Härryda →

Hur många bor i Härryda?

Härryda hade 40 011 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 9 167 personer. Den största tätorten, Mölnlycke och Öjersjö, hade 25 172 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

40 011
14-årstrend: +15 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+29,7%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Härryda — hela fördjupningen →

Hur har Härryda förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Härryda

2011–2025 · invånare

40 011invånare (2025)

14-årstrend: +15 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Härryda 2011–2025, från 34 854 invånare till 40 011 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Härryda, 2011–2025
Årinvånare
202540 011
202440 003
202339 875
202239 762
202139 006
202038 246
201937 977
201837 802
201737 412
201637 108
201536 651
201436 291
201335 732
201235 223
201134 854

Andel med utländsk bakgrund i Härryda

2002–2025 · procent av befolkningen

18,2% (2025)

23-årstrend: +6,1 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Härryda 2002–2025, från 12,1 % till 18,2 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Härryda, 2002–2025
År%
202518,2
202418,1
202317,8
202217,6
202116,9
202016,2
201915,9
201815,6
201714,8
201614,3
201513,7
201413,5
201313,4
201213,2
201113,1
201013,0
200913,0
200813,0
200712,9
200612,6
200512,5
200412,5
200312,4
200212,1

Jämför Härryda med en annan kommun →

Ålder och kön i Härryda

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
7 740
19,4 %
Arbetsför ålder 15–64
25 208
63,1 %
65 år och äldre
7 026
17,6 %
80 år och äldre
2 190
5,5 %
Kvinnor
19 846
49,6 %

Befolkningspyramid

Härryda, 2025 · femårsklasser

Män 20 128Kvinnor 19 846Medianålder 41,8 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Härryda, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-41 0521 014
5-91 3791 273
10-141 4801 542
15-191 7191 497
20-241 004793
25-29672599
30-341 0351 106
35-391 3381 428
40-441 4081 468
45-491 5121 547
50-541 5501 465
55-591 3911 306
60-641 2261 144
65-69895884
70-74769759
75-79704825
80-84596625
85-89279356
90-94103153
95-991656
100+06

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 7 740, 15–64 år: 25 208, 65+ år: 7 026.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Härryda

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
16 232
Personer per hushåll
2,46
Ensamhushåll
30,1 %
4 890
Hushåll med barn 0–24 år
40,5 %
6 581

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
87,82 %2022: 86,80 %
Mandat totalt
51
Giltiga röster
26 231
Blanka röster
281
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
28,78 %+5,615
23,61 %−4,312
14,31 %−3,07
7,14 %+1,34
6,90 %+1,43
5,06 %+0,13
4,96 %–3
4,31 %−0,52
3,94 %+0,52
Övriga partier (10)1,00 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
89,27 %(2022: 88,86 %)
Röstberättigade
29 538
Giltiga röster
26 142
Ogiltiga (varav blanka)
228 (207)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Härryda kommun
PartiAndel± 2022
23,85 %−3,3
23,55 %+1,1
17,28 %−3,3
8,65 %+1,6
7,35 %+1,1
6,63 %+1,0
6,33 %+1,3
4,89 %+0,1
0,46 %+0,2
Övriga partier (18)1,00 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Härryda 2,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,5 pe) · Västra Götalands län 2,3 %
    2,2%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,3 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    1,9%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−2,8 pe) · Västra Götalands län 6,6 %
    4,1%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Härryda.

Skattesats till kommun (%)
Härryda 20,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−1,2 pe) · Västra Götalands län 21,8 %
    20,5%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+74 518 kr/inv) · Västra Götalands län 295 435 kr/inv
    367 795kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (+28,4 pe) · Västra Götalands län 42,3 %
    68,9%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Härryda.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Härryda 88,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+7,6 pe) · Västra Götalands län 80,5 %
    88,8%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+26,5 poäng) · Västra Götalands län 217,5 poäng
    246,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+10,1 pe) · Västra Götalands län 69,9 %
    79,4%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Härryda.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Härryda 13,9 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+0,4 pe) · Västra Götalands län 12,8 %
    13,9%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+20 351 kr/kvm) · Västra Götalands län 23 319 kr/kvm
    42 055kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−63,1 per 1000 inv) · Västra Götalands län 158,6 per 1000 inv
    108,5per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Härryda.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Härryda 85,9 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+1,2 år) · Västra Götalands län 84,9 år
    85,9år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+0,7 år) · Västra Götalands län 81,4 år
    82,0år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−6,4 dagar) · Västra Götalands län 28,4 dagar
    19,9dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Härryda.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Härryda 9 948,3 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (+91,4 /100k) · Västra Götalands län 9 105,4 /100k
    9 948,3/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−418,5 /100k) · Västra Götalands län 789,0 /100k
    467,4/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−421,6 /100k) · Västra Götalands län 1 375,6 /100k
    997,3/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Härryda.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Härryda 1,7 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (−0,1 uppdrag/politiker) · Västra Götalands län 1,8 uppdrag/politiker
    1,7uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (+145,6 inv/politiker) · Västra Götalands län 222,9 inv/politiker
    367,0inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−0,7 pe) · Västra Götalands län 2,6 %
    1,8%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Härryda.

Utforska Härryda vidare

Mer om kommunerna nära Härryda

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Härryda

›Hur många bor i Härryda?

2025 hade Härryda kommun 40 011 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 25 172 i huvudtätorten Mölnlycke och Öjersjö (2023).

›Hur har befolkningen i Härryda förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 9 167 personer (+29,7 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Härryda i?

Härryda kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).

›Vilken kommunalskatt har Härryda?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Härryda 31,98 % (kommun 20,50 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 46 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Härryda?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 17 077 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 11 136 kr per invånare; Äldreomsorg: 11 056 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Härryda?

I Härryda var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1401.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Härryda?

I Härryda var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 88,8 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1401.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Härryda?

I Härryda var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 948,3 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1401.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 18,2 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Härryda kommun: befolkning 2025 – 40 011 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/harryda
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Härryda kommun: befolkning 2025 – 40 011 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/harryda
APA 7
Härryda kommun: befolkning 2025 – 40 011 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/harryda Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Härryda kommun: befolkning 2025 – 40 011 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/harryda (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_harryda,
  title        = {Härryda kommun: befolkning 2025 – 40 011 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/harryda}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/harryda
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt