Andel med utländsk bakgrund i Härryda
2002–2025 · procent av befolkningen
18,2% (2025)
23-årstrend: +6,1 pe2002: 12,1 %; 2003: 12,4 %; 2004: 12,5 %; 2005: 12,5 %; 2006: 12,6 %; 2007: 12,9 %; 2008: 13,0 %; 2009: 13,0 %; 2010: 13,0 %; 2011: 13,1 %; 2012: 13,2 %; 2013: 13,4 %; 2014: 13,5 %; 2015: 13,7 %; 2016: 14,3 %; 2017: 14,8 %; 2018: 15,6 %; 2019: 15,9 %; 2020: 16,2 %; 2021: 16,9 %; 2022: 17,6 %; 2023: 17,8 %; 2024: 18,1 %; 2025: 18,2 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 18,2 |
| 2024 | 18,1 |
| 2023 | 17,8 |
| 2022 | 17,6 |
| 2021 | 16,9 |
| 2020 | 16,2 |
| 2019 | 15,9 |
| 2018 | 15,6 |
| 2017 | 14,8 |
| 2016 | 14,3 |
| 2015 | 13,7 |
| 2014 | 13,5 |
| 2013 | 13,4 |
| 2012 | 13,2 |
| 2011 | 13,1 |
| 2010 | 13,0 |
| 2009 | 13,0 |
| 2008 | 13,0 |
| 2007 | 12,9 |
| 2006 | 12,6 |
| 2005 | 12,5 |
| 2004 | 12,5 |
| 2003 | 12,4 |
| 2002 | 12,1 |