Bland dem som arbetar i Ulricehamn bor 21,4 procent utanför kommunen (2024), den näst lägsta inpendlingen i Västra Götalands län. Folkmängden är 6,2 procent större än 2015.
Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; SCB (BE0101N1) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)
Bland de sysselsatta invånarna pendlar 36,3 procent ut (2024). Andelen öppet arbetslösa, 2,2 procent (2025), är lägre än rikets. Skattesatsen var 32,53 procent år 2026.
Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB (OE0101 Kommunalskatter2000) 2026
År 2025 motsvarade de anmälda brotten i Ulricehamn 8 522 per 100 000 invånare, mot 10 066 år 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Netto flyttade 38 fler personer in än ut under 2025. De 24 954 invånarna 2025 är 154 under toppåret 2022.
Källa: SCB via Kolada (N01801, N01802) 2025; SCB (BE0101N1, BE0101A) 2022–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802)
Andelen med utländsk bakgrund har ökat från 14,0 procent till 17,9 procent (2025) sedan 2015 och är lägre än i riket.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,05 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Ulricehamn?
2,2 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 2 128.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Ulricehamn?
60
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 255 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Ulricehamn724,9 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Ulricehamn ligger under Sverige med 341,9 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 212 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Ulricehamn11,0 %
Sverige15,1 %
Ulricehamn ligger under Sverige med 4,1 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 198 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Ulricehamn73,5 %
Sverige83,5 %
Ulricehamn ligger under Sverige med 10,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 257 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Ulricehamn
Mullsjö
Herrljunga
Tranemo
Töreboda
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,2 %
2,2 %
2,5 %
2,0 %
2,7 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,1 %
22,3 %
22,1 %
21,5 %
21,7 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
73,5 %
75,7 %
67,3 %
83,9 %
68,0 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Ulricehamn på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
15 364 kr/inv
Grundskola F–9
15 061 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 443 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 926 kr/inv
Gymnasieskola
5 632 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 611 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 479 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 315 kr/inv
Kulturverksamhet
1 055 kr/inv
Politisk verksamhet
795 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Ulricehamn. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Ulricehamn?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 24 985 personer → 2025: 24 954 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,1 % → 2026: 21,1 %(oförändrat)
Ulricehamn hade 24 954 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 2 655 personer. Den största tätorten, Ulricehamn, hade 11 794 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Ulricehamn, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Ulricehamn
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Ulricehamns kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
25,13 %
−1,9
4 103
Sverigedemokraterna
20,99 %
−2,9
3 426
Moderaterna
20,72 %
+0,9
3 382
Kristdemokraterna
8,37 %
+1,2
1 366
Centerpartiet
8,36 %
−0,6
1 364
Vänsterpartiet
5,43 %
+1,0
887
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,93 %
+0,9
805
Miljöpartiet de gröna
4,24 %
+0,8
692
ÖrPÖrebropartiet
0,78 %
–
127
Övriga partier (13)
1,06 %
–
173
Summa giltiga röster
100 %
16 325
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Ulricehamns kommun 24 954 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 11 794 i huvudtätorten Ulricehamn (2023).
›Hur har befolkningen i Ulricehamn förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 2 655 personer (+11,9 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Ulricehamn i?
Ulricehamns kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).
›Vilken kommunalskatt har Ulricehamn?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Ulricehamn 32,53 % (kommun 21,05 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 69 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Ulricehamn?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 15 364 kr per invånare; Grundskola F–9: 15 061 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 443 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Ulricehamn?
I Ulricehamn var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1491.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Ulricehamn?
I Ulricehamn var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 73,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1491.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Ulricehamn?
I Ulricehamn var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 522,4 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1491.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)