Köping är länets näst folkrikaste kommun, med 25 610 invånare år 2025. Köping ligger något över riket i andelen med utländsk bakgrund: 29,9 procent år 2025.
Källa: SCB (BE0101Q2, BE0101N1) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1)
Mellan 2015 och 2025 ökade folkmängden med 53 personer. Toppen nåddes 1970 med 29 718 invånare. Födelsenettot var minus 120 år 2025.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 1970–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805)
Antalet anmälda brott per invånare i Köping var lägre än i riket 2025, 11 594 anmälda brott sett till 100 000 invånare. Antalet anmälda brott per invånare 2015 var ungefär detsamma.
Arbetslösheten i Köping, 3,1 procent år 2025, är i nivå med rikets. Köpingsbor 25–64 år med eftergymnasial utbildning är 32,1 procent (2025), medan andelen i riket är högre.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Andelen med utländsk bakgrund bland köpingsborna har vuxit 4,2 procentenheter sedan 2015. Andelen utrikes födda, 21,5 procent år 2025, är i nivå med rikets.
Källa: SCB (BE0101Q2, InrUtrFodRegAlKonCKM) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,16 % + regionskatt 10,88 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Köping?
3,1 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 2 976.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Köping?
214
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 59 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Köping915,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Köping ligger under Sverige med 151,3 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 125 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Köping
Hallstahammar
Skinnskatteberg
Arboga
Surahammar
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,1 %
2,8 %
3,0 %
3,0 %
2,8 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,2 %
21,8 %
22,5 %
22,4 %
22,3 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
82,4 %
74,7 %
Uppgift saknas
85,3 %
88,6 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Köping på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
17 214 kr/inv
Grundskola F–9
14 496 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 930 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 495 kr/inv
Gymnasieskola
5 572 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 535 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 459 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 425 kr/inv
Kulturverksamhet
1 282 kr/inv
Politisk verksamhet
794 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Köping. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Köping?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 25 729 personer → 2025: 25 610 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,2 % → 2026: 22,2 %(oförändrat)
Köping hade 25 610 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 963 personer. Den största tätorten, Köping, hade 18 605 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Köping
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Köpings kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
31,26 %
−1,3
5 013
Sverigedemokraterna
24,93 %
−4,2
3 998
Moderaterna
16,80 %
+2,1
2 694
Vänsterpartiet
7,89 %
+1,6
1 266
Kristdemokraterna
6,29 %
−0,1
1 009
Centerpartiet
4,19 %
−0,7
672
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,00 %
+1,2
641
Miljöpartiet de gröna
2,69 %
+0,5
432
ÖrPÖrebropartiet
0,94 %
–
151
Övriga partier (14)
1,02 %
–
163
Summa giltiga röster
100 %
16 039
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Köpings kommun 25 610 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 18 605 i huvudtätorten Köping (2023).
›Hur har befolkningen i Köping förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 963 personer (+3,9 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Köping i?
Köpings kommun ligger i Västmanlands län (länskod 19).
›Vilken kommunalskatt har Köping?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Köping 33,04 % (kommun 22,16 % + region 10,88 %). Det motsvarar plats 97 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Köping?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 17 214 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 496 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 930 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Köping?
I Köping var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1983.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Köping?
I Köping var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 82,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1983.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Köping?
I Köping var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 594 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1983.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)