Surahammars skolor hade länets högsta behörighet till yrkesprogram läsåret 2025/26, med 88,6 procent. Andelen med utländsk bakgrund har ökat med 0,5 procentenheter sedan 2015.
Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026; SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15424) och SCB (BE0101Q2)
Surahammars 9 733 invånare vid årsslutet 2025 är det lägsta antalet sedan 1968. Flyttnettot var negativt med 81 under 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802)
Surahammar var lägre än riket i anmälda brott per invånare 2025, 8 969 anmälda brott för varje 100 000 invånare. I stort sett samma antal anmälda brott per invånare gällde 2015.
Utpendlingen är störst i länet: 60,8 procent av de sysselsatta som bor i Surahammar jobbar på annan ort (2024). I Surahammar var 2,8 procent arbetslösa (2025), under rikets.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N02279) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)
Utländsk bakgrund är ungefär lika vanligt i Surahammar som i riket, med en andel på 27,2 procent år 2025.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,31 % + regionskatt 10,88 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Surahammar?
2,8 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 878.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Surahammar?
51
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 269 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Surahammar11,9 %
Sverige15,1 %
Surahammar ligger under Sverige med 3,2 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 178 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Surahammar88,6 %
Sverige83,5 %
Surahammar ligger över Sverige med 5,1 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 35 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Surahammar
Fagersta
Hallstahammar
Skinnskatteberg
Kungsör
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,8 %
3,4 %
2,8 %
3,0 %
3,0 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,3 %
22,1 %
21,8 %
22,5 %
22,0 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
88,6 %
77,2 %
74,7 %
Uppgift saknas
86,9 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Surahammar på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
17 458 kr/inv
Grundskola F–9
14 902 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 589 kr/inv
Gymnasieskola
5 626 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 935 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 789 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
4 640 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 652 kr/inv
Kulturverksamhet
944 kr/inv
Politisk verksamhet
934 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Surahammar. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Surahammar?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 9 845 personer → 2025: 9 733 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,3 % → 2026: 22,3 %(oförändrat)
Surahammar hade 9 733 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 474 personer. Den största tätorten, Surahammar, hade 6 316 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Surahammar, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Surahammar
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Surahammars kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
31,03 %
−2,7
1 879
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
30,44 %
−4,3
1 843
Moderaterna
16,78 %
+2,9
1 016
Kristdemokraterna
5,52 %
+1,1
334
Vänsterpartiet
5,22 %
+0,2
316
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,83 %
+1,3
232
Centerpartiet
2,91 %
+0,2
176
Miljöpartiet de gröna
2,71 %
+0,8
164
ÖrPÖrebropartiet
0,81 %
–
49
Övriga partier (9)
0,76 %
–
46
Summa giltiga röster
100 %
6 055
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Surahammars kommun 9 733 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 6 316 i huvudtätorten Surahammar (2023).
›Hur har befolkningen i Surahammar förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 474 personer (-4,6 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Surahammar i?
Surahammars kommun ligger i Västmanlands län (länskod 19).
›Vilken kommunalskatt har Surahammar?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Surahammar 33,19 % (kommun 22,31 % + region 10,88 %). Det motsvarar plats 112 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Surahammar?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 17 458 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 902 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 589 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Surahammar?
I Surahammar var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,8 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1907.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Surahammar?
I Surahammar var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 88,6 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1907.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Surahammar?
I Surahammar var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 969,3 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1907.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)