Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Surahammar

Invandring och utländsk bakgrund i Surahammar

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 9 759 invånare (2025) har 27,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-0,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Surahammar med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 8.5 %; 1871: 8.5 %; 1872: 8.5 %; 1873: 8.5 %; 1874: 8.5 %; 1875: 8.5 %; 1876: 8.5 %; 1877: 8.5 %; 1878: 8.5 %; 1879: 8.5 %; 1880: 8.5 %; 1881: 8.5 %; 1882: 8.5 %; 1883: 8.5 %; 1884: 8.5 %; 1885: 8.5 %; 1886: 8.5 %; 1887: 8.5 %; 1888: 8.5 %; 1889: 8.5 %; 1890: 8.5 %; 1891: 8.5 %; 1892: 8.5 %; 1893: 8.5 %; 1894: 8.5 %; 1895: 8.5 %; 1896: 8.5 %; 1897: 8.5 %; 1898: 8.5 %; 1899: 8.5 %; 1900: 8.5 %; 1901: 8.5 %; 1902: 8.5 %; 1903: 8.5 %; 1904: 8.5 %; 1905: 8.5 %; 1906: 8.5 %; 1907: 8.5 %; 1908: 8.5 %; 1909: 8.5 %; 1910: 8.5 %; 1911: 8.5 %; 1912: 8.5 %; 1913: 8.5 %; 1914: 8.5 %; 1915: 8.5 %; 1916: 8.5 %; 1917: 8.5 %; 1918: 8.5 %; 1919: 8.5 %; 1920: 8.5 %; 1921: 8.5 %; 1922: 8.5 %; 1923: 8.5 %; 1924: 8.5 %; 1925: 8.5 %; 1926: 8.5 %; 1927: 8.5 %; 1928: 8.6 %; 1929: 8.7 %; 1930: 8.7 %; 1931: 8.8 %; 1932: 8.9 %; 1933: 9.0 %; 1934: 9.2 %; 1935: 9.3 %; 1936: 9.5 %; 1937: 9.6 %; 1938: 9.8 %; 1939: 10.0 %; 1940: 10.2 %; 1941: 10.4 %; 1942: 10.6 %; 1943: 10.8 %; 1944: 11.0 %; 1945: 11.3 %; 1946: 11.5 %; 1947: 11.8 %; 1948: 12.0 %; 1949: 12.3 %; 1950: 12.5 %; 1951: 12.8 %; 1952: 13.1 %; 1953: 13.4 %; 1954: 13.7 %; 1955: 13.9 %; 1956: 14.2 %; 1957: 14.5 %; 1958: 14.8 %; 1959: 15.1 %; 1960: 15.4 %; 1961: 15.7 %; 1962: 16.0 %; 1963: 16.3 %; 1964: 16.6 %; 1965: 16.9 %; 1966: 17.2 %; 1967: 17.5 %; 1968: 17.8 %; 1969: 18.1 %; 1970: 18.4 %; 1971: 18.7 %; 1972: 19.0 %; 1973: 19.3 %; 1974: 19.6 %; 1975: 19.9 %; 1976: 20.1 %; 1977: 20.4 %; 1978: 20.6 %; 1979: 20.9 %; 1980: 21.2 %; 1981: 21.4 %; 1982: 21.6 %; 1983: 21.9 %; 1984: 22.1 %; 1985: 22.3 %; 1986: 22.5 %; 1987: 22.7 %; 1988: 22.9 %; 1989: 23.0 %; 1990: 23.2 %; 1991: 23.3 %; 1992: 23.5 %; 1993: 23.6 %; 1994: 23.7 %; 1995: 23.8 %; 1996: 23.9 %; 1997: 24.0 %; 1998: 24.1 %; 1999: 24.1 %; 2000: 24.2 %; 2001: 24.2 %; 2002: 24.2 %; 2003: 24.3 %; 2004: 24.2 %; 2005: 24.1 %; 2006: 24.3 %; 2007: 24.4 %; 2008: 24.3 %; 2009: 24.4 %; 2010: 24.8 %; 2011: 25.4 %; 2012: 25.5 %; 2013: 25.7 %; 2014: 26.2 %; 2015: 26.6 %; 2016: 27.0 %; 2017: 27.2 %; 2018: 27.2 %; 2019: 27.1 %; 2020: 27.2 %; 2021: 27.2 %; 2022: 27.1 %; 2023: 27.0 %; 2024: 27.3 %; 2025: 27.2 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
1 899 personer
19,3 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda80,7 %(7 946)
Norden (exkl SE)7,8 %(768)
Övriga Europa4,0 %(393)
Utanför Europa7,5 %(738)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
20,5 %
Mottagna 5 år
47
4,8 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−90 kr
Spann −64 kr−114 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Surahammar med andra kommuner →

Jämför Surahammar med andra kommuner

Surahammar är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Surahammar27,2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Surahammar
Surahammar — 2002: 24.2 %; 2003: 24.3 %; 2004: 24.2 %; 2005: 24.1 %; 2006: 24.3 %; 2007: 24.4 %; 2008: 24.3 %; 2009: 24.4 %; 2010: 24.8 %; 2011: 25.4 %; 2012: 25.5 %; 2013: 25.7 %; 2014: 26.2 %; 2015: 26.6 %; 2016: 27.0 %; 2017: 27.2 %; 2018: 27.2 %; 2019: 27.1 %; 2020: 27.2 %; 2021: 27.2 %; 2022: 27.1 %; 2023: 27.0 %; 2024: 27.3 %; 2025: 27.2 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Surahammar

Surahammar jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Fagersta

Andel 2025
37,9 %
Δ 2015→2025
+5,5 pe
Öppna →
Öppna →

Köping

Andel 2025
29,9 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →
Öppna →

Hallstahammar

Andel 2025
27,9 %
Δ 2015→2025
+2,6 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Surahammar

Andel 2025
27,2 %
Δ 2015→2025
+0,5 pe
Öppna →

Västmanlands län

Andel 2025
26,2 %
Δ 2015→2025
+3,1 pe
Öppna →

Kungsör

Andel 2025
25,1 %
Δ 2015→2025
+5,0 pe
Öppna →
Öppna →

Skinnskatteberg

Andel 2025
22,6 %
Δ 2015→2025
-1,0 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Surahammar

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Surahammar

Öppna Surahammar på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Surahammar

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Surahammar kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Surahammar?

2025 hade 27,2 % av befolkningen i Surahammar utländsk bakgrund enligt SCB — -0,5 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Surahammar utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 24,2 % (2002) till 27,2 % (2025), en förändring på +3,0 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Surahammar födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.