Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Gnesta kommun – fakta och statistik

I Gnesta kommun bor 11 343 personer (2025).

Utpendlingen från Gnesta är den största i Södermanlands län: 58,8 procent av de sysselsatta invånarna har sitt arbete utanför kommunen (2024). Länets näst högsta yrkesbehörighet läsåret 2025/26 fanns i Gnestas skolor, där 88,0 procent av avgångseleverna klarade kraven för yrkesprogram.

Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; Skolverket via Kolada (N15424) 2026; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279) och Skolverket via Kolada (N15424)

Folkbokförda i Gnesta var 11 343 personer 2025, 269 under toppnoteringen 2022. Utflyttningen var 83 personer större än inflyttningen under 2025.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2022–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802)

För varje 100 000 invånare anmäldes 9 166 brott i Gnesta 2025, färre anmälda brott per invånare än riket. Det är i stort sett samma antal anmälda brott per invånare som 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025

Mer om brott i Gnesta

Arbetslösheten i Gnesta, 2,0 procent (2025), är näst lägst i länet. Eftergymnasial utbildning har 40,1 procent av gnestaborna 25–64 år (2025), en lägre andel än rikets.

Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937)

Gnestas befolkning bestod 2025 till 17,7 procent av personer med utländsk bakgrund, en andel under rikets.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Gnesta

Södermanlands län · kommunalskatt 32,95 % · befolkning +15,6 % sedan 2002

Öppna Gnesta på kartanSkapa kommunrapportJämför Gnesta med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Gnesta?

11 343 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +998 invånare

14-årstrend: +10 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Gnesta?

45,9 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Gnesta (nyckeltal)

17,7 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +5,7 pe

Riket: 27,7 % (−10,0 pe)

14-årstrend: +5,7 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Gnesta?

32,95 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−0,35 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,12 % + regionskatt 10,83 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Gnesta?

2,0 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: +0,1 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,7 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,2 %

11-årstrend: +0,1 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Gnesta?

342 100 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +91 800 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−3 316 kr)

Länssnitt (ovägt): 337 489 kr

11-årstrend: +37 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Gnesta?

96

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Plats 224 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −69

Riket: 216 (−120)

8-årstrend: -42 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Gnesta.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

11 343personer
14-årstrend: +10 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,1%
+1,4 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,0 %
12-årstrend: −0,1 pe ↓
delad 115/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

342 100kr
−3 316 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 337 489 kr
11-årstrend: +37 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,0%
−1,1 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,2 %
11-årstrend: +0,1 pe ↑
244/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

88,0%
+4,5 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 81,0 %
12-årstrend: −1,8 pe
delad 46/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

10,6%
−4,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 14,3 %
11-årstrend: −0,6 pe ↓
206/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

84,7år
−0,3 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,4 år
11-årstrend: +2 %
delad 136/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

684,2/100k
−382,6 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 1 005,7 /100k
8-årstrend: -11 % ↓
230/290

Brå via Kolada N07403

Styre: S, V, MP (majoritet)

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Gnesta684,2 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Gnesta ligger under Sverige med 382,6 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 230 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Gnesta10,6 %
Sverige15,1 %

Gnesta ligger under Sverige med 4,5 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 206 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Gnesta88,0 %
Sverige83,5 %

Gnesta ligger över Sverige med 4,5 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 46 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorGnestaNykvarnSödertäljeFlenVingåkerSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,0 %2,1 %4,9 %4,2 %3,2 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,1 %20,0 %20,1 %22,3 %22,7 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542488,0 %88,5 %83,5 %67,9 %75,0 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790710,6 %8,3 %21,7 %21,3 %15,3 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Gnesta på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Kil

    Närmast på: Folkmängd, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    23,6 %
    Andel 65–79 år
    17,5 %
    Andel 80+ år
    7,9 %
    Folkmängd
    12 024
    Invånare per km²
    33
  2. 2. Östra Göinge

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    23,2 %
    Andel 65–79 år
    16,7 %
    Andel 80+ år
    7,6 %
    Folkmängd
    13 718
    Invånare per km²
    32
  3. 3. Kungsör

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    23,1 %
    Andel 65–79 år
    17,7 %
    Andel 80+ år
    7,7 %
    Folkmängd
    8 550
    Invånare per km²
    42
  4. 4. Surahammar

    Närmast på: Andel 65–79 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    22,8 %
    Andel 65–79 år
    17,7 %
    Andel 80+ år
    8,1 %
    Folkmängd
    9 733
    Invånare per km²
    28
  5. 5. Fagersta

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    23,0 %
    Andel 65–79 år
    17,4 %
    Andel 80+ år
    7,9 %
    Folkmängd
    12 915
    Invånare per km²
    48
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Gnesta

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
17 707 kr/inv
Äldreomsorg
16 136 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 716 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 954 kr/inv
Gymnasieskola
4 994 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 920 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 068 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 687 kr/inv
Kulturverksamhet
1 415 kr/inv
Politisk verksamhet
1 058 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Gnesta. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Gnesta?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 11 458 personer → 2025: 11 343 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,1 % → 2026: 22,1 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 329 500 kr → 2024: 342 100 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,2 % → 2025: 2,0 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Gnesta →

Hur många bor i Gnesta?

Gnesta hade 11 343 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 530 personer. Den största tätorten, Gnesta, hade 6 472 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

11 343
14-årstrend: +10 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+15,6%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Gnesta — hela fördjupningen →

Hur har Gnesta förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Gnesta

2011–2025 · invånare

11 343invånare (2025)

14-årstrend: +10 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Gnesta 2011–2025, från 10 345 invånare till 11 343 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Gnesta, 2011–2025
Årinvånare
202511 343
202411 458
202311 520
202211 612
202111 513
202011 421
201911 365
201811 237
201711 019
201610 861
201510 649
201410 513
201310 409
201210 442
201110 345

Andel med utländsk bakgrund i Gnesta

2002–2025 · procent av befolkningen

17,7% (2025)

23-årstrend: +8,8 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Gnesta 2002–2025, från 8,9 % till 17,7 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Gnesta, 2002–2025
År%
202517,7
202418,0
202317,6
202217,2
202117,1
202017,0
201916,7
201816,2
201715,8
201615,4
201514,2
201413,5
201312,9
201212,5
201112,0
201011,8
200911,4
200811,0
200710,3
20069,7
20059,5
20049,4
20039,1
20028,9

Jämför Gnesta med en annan kommun →

Ålder och kön i Gnesta

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
1 972
17,4 %
Arbetsför ålder 15–64
6 486
57,2 %
65 år och äldre
2 879
25,4 %
80 år och äldre
851
7,5 %
Kvinnor
5 655
49,9 %

Befolkningspyramid

Gnesta, 2025 · femårsklasser

Män 5 682Kvinnor 5 655Medianålder 45,9 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Gnesta, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4260272
5-9373325
10-14388354
15-19372321
20-24213170
25-29197177
30-34322320
35-39341390
40-44369374
45-49355366
50-54409340
55-59361387
60-64370332
65-69336352
70-74317348
75-79333342
80-84229291
85-89102118
90-942553
95-991023
100+00

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 1 972, 15–64 år: 6 486, 65+ år: 2 879.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Gnesta

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
5 238
Personer per hushåll
2,16
Ensamhushåll
40,3 %
2 112
Hushåll med barn 0–24 år
29,1 %
1 526

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
83,54 %2022: 83,46 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
7 329
Blanka röster
101
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
22,91 %+0,17
20,81 %+12,97
19,78 %−4,66
14,23 %−1,64
9,17 %−2,83
8,51 %−1,33
3,97 %+1,01
Övriga partier (10)0,61 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
85,85 %(2022: 86,44 %)
Röstberättigade
8 607
Giltiga röster
7 319
Ogiltiga (varav blanka)
70 (64)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Gnesta kommun
PartiAndel± 2022
25,92 %−3,2
19,59 %+0,2
19,14 %−3,0
9,45 %+3,2
7,30 %+0,4
6,87 %−0,7
5,40 %+1,1
4,14 %+1,2
0,71 %–
Övriga partier (13)1,48 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Gnesta 2,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,7 pe) · Södermanlands län 3,2 %
    2,0%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,7 pe) · Södermanlands län 4,1 %
    2,5%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+1,9 pe) · Södermanlands län 7,8 %
    8,8%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Gnesta.

Skattesats till kommun (%)
Gnesta 22,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,4 pe) · Södermanlands län 22,0 %
    22,1%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+3 535 kr/inv) · Södermanlands län 288 026 kr/inv
    296 813kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−15,0 pe) · Södermanlands län 25,3 %
    25,5%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Gnesta.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Gnesta 88,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+6,8 pe) · Södermanlands län 81,0 %
    88,0%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+12,5 poäng) · Södermanlands län 222,1 poäng
    232,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+0,3 pe) · Södermanlands län 67,9 %
    69,5%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Gnesta.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Gnesta 10,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−2,9 pe) · Södermanlands län 14,3 %
    10,6%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+8 091 kr/kvm) · Södermanlands län 25 024 kr/kvm
    29 795kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−19,6 per 1000 inv) · Södermanlands län 200,3 per 1000 inv
    152,0per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Gnesta.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Gnesta 84,7 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+0,0 år) · Södermanlands län 84,4 år
    84,7år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+0,7 år) · Södermanlands län 81,4 år
    82,0år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+4,0 dagar) · Södermanlands län 27,6 dagar
    30,3dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Gnesta.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Gnesta 9 166,3 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−690,6 /100k) · Södermanlands län 11 656,6 /100k
    9 166,3/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−201,7 /100k) · Södermanlands län 1 005,7 /100k
    684,2/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+81,0 /100k) · Södermanlands län 1 937,0 /100k
    1 499,9/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Gnesta.

Utforska Gnesta vidare

Mer om kommunerna nära Gnesta

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Gnesta

›Hur många bor i Gnesta?

2025 hade Gnesta kommun 11 343 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 6 472 i huvudtätorten Gnesta (2023).

›Hur har befolkningen i Gnesta förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 530 personer (+15,6 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Gnesta i?

Gnesta kommun ligger i Södermanlands län (länskod 04).

›Vilken kommunalskatt har Gnesta?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Gnesta 32,95 % (kommun 22,12 % + region 10,83 %). Det motsvarar plats 87 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Gnesta?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 17 707 kr per invånare; Äldreomsorg: 16 136 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 716 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Gnesta?

I Gnesta var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,0 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0461.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Gnesta?

I Gnesta var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 88,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0461.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Gnesta?

I Gnesta var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 166,3 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0461.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 17,7 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Gnesta kommun: befolkning 2025 – 11 343 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/gnesta
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Gnesta kommun: befolkning 2025 – 11 343 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/gnesta
APA 7
Gnesta kommun: befolkning 2025 – 11 343 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/gnesta Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Gnesta kommun: befolkning 2025 – 11 343 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/gnesta (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_gnesta,
  title        = {Gnesta kommun: befolkning 2025 – 11 343 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/gnesta}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/gnesta
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt