Av niondeklassarna i Östra Göinges skolor blev 78,4 procent behöriga till yrkesprogram efter läsåret 2025/26, en lägre andel än i riket. Det genomsnittliga meritvärdet för niondeklassare som är folkbokförda i Östra Göinge, 199 (2026), är det lägsta i Skåne län.
Källa: Skolverket via Kolada (N15424, N15507) 2026; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15507)
Antalet invånare har minskat med 384 sedan 2015, till 13 718 år 2025. Under 2025 flyttade 198 fler ut än in, och dödsfallen översteg födslarna med 66.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)
Räknat per invånare har antalet anmälda brott i kommunen stigit 25,0 procent sedan 2015. Antalet anmälda brott per invånare i Östra Göinge var 11 352 anmälda brott per 100 000 invånare 2025, lägre än rikets.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Andelen arbetslösa, 3,5 procent (2025), är högre än rikets. Medianinkomsten, 313 100 kronor (2024), understiger medianen för landets kommuner.
Källa: SCB (HE0110) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
Invånare med utländsk bakgrund, det vill säga födda utomlands eller med båda föräldrarna födda utomlands, är 21,0 procent av befolkningen i Östra Göinge (2025), under nivån i riket.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 20,99 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Östra Göinge?
3,5 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 572.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Östra Göinge?
195
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 82 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Östra Göinge17,6 %
Sverige15,1 %
Östra Göinge ligger över Sverige med 2,5 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 48 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Östra Göinge989,3 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Östra Göinge ligger under Sverige med 77,5 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 96 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Östra Göinge78,4 %
Sverige83,5 %
Östra Göinge ligger under Sverige med 5,1 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 198 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Östra Göinge
Osby
Olofström
Bromölla
Örkelljunga
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,5 %
3,2 %
3,0 %
3,7 %
3,1 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,0 %
22,8 %
21,7 %
22,6 %
19,1 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
78,4 %
71,3 %
83,5 %
70,3 %
68,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Östra Göinge på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
16 498 kr/inv
Grundskola F–9
15 806 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 788 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 300 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 801 kr/inv
Gymnasieskola
5 971 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 009 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 783 kr/inv
Kulturverksamhet
964 kr/inv
Politisk verksamhet
781 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Östra Göinge. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Östra Göinge?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 13 978 personer → 2025: 13 718 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,0 % → 2026: 21,0 %(oförändrat)
Östra Göinge hade 13 718 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 369 personer. Den största tätorten, Broby, hade 3 373 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Östra Göinge, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Östra Göinge
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Östra Göinge kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
31,11 %
−6,9
2 681
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
24,30 %
−1,1
2 094
Moderaterna
20,70 %
+3,4
1 784
Kristdemokraterna
5,88 %
−0,3
507
Vänsterpartiet
5,81 %
+2,6
501
Centerpartiet
4,39 %
±0,0
378
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,95 %
+1,8
340
Miljöpartiet de gröna
2,44 %
+0,4
210
ÖrPÖrebropartiet
0,50 %
–
43
Övriga partier (8)
0,92 %
–
79
Summa giltiga röster
100 %
8 617
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Östra Göinge kommun 13 718 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 3 373 i huvudtätorten Broby (2023).
›Hur har befolkningen i Östra Göinge förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 369 personer (-2,6 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Östra Göinge i?
Östra Göinge kommun ligger i Skåne län (länskod 12).
›Vilken kommunalskatt har Östra Göinge?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Östra Göinge 32,17 % (kommun 20,99 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 54 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Östra Göinge?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 16 498 kr per invånare; Grundskola F–9: 15 806 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 788 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Östra Göinge?
I Östra Göinge var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1256.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Östra Göinge?
I Östra Göinge var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 78,4 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1256.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Östra Göinge?
I Östra Göinge var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 352 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1256.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)