Osbys kommunalskatt, 33,99 procent år 2026, är den högsta i Skåne län. Kommunen har också länets lägsta befolkningstäthet, 22 invånare per km² (2025).
Källa: SCB (OE0101 Kommunalskatter2000) 2026; SCB via Kolada (N02937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (OE0101) och SCB via Kolada (N02937)
Folkmängden i Osby, 12 861 vid slutet av 2025, är 93 lägre än 2015. Folkmängden i Osby minskade 2025 genom både ett födelsenetto på minus 46 och ett flyttnetto på minus 39.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Brotten per invånare har ökat 10,8 procent sedan 2015. Antalet anmälda brott per invånare 2025 var 11 307 per 100 000 invånare, lägre än i riket.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Arbetslösheten i Osby, 3,2 procent år 2025, är i nivå med rikets. Osby ligger lägre än riket i eftergymnasial utbildning: 32,9 procent av osbyborna 25–64 år under 2025.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
I jämförelse med riket är utländsk bakgrund ovanligare i Osby, där 22,3 procent har det år 2025. Jämfört med 2015 är andelen 5,5 procentenheter högre.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,81 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Osby?
3,2 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 459.
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 226 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Osby852,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Osby ligger under Sverige med 214,4 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 156 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Osby12,2 %
Sverige15,1 %
Osby ligger under Sverige med 2,9 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 164 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Osby71,3 %
Sverige83,5 %
Osby ligger under Sverige med 12,2 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 269 av 288
Skattesats till kommun (%)
Osby22,8 %
Sverige20,7 %
Osby ligger över Sverige med 2,1 procentenheter.
2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 32 av 289
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Osby
Östra Göinge
Älmhult
Olofström
Örkelljunga
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,2 %
3,5 %
2,4 %
3,0 %
3,1 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,8 %
21,0 %
21,9 %
21,7 %
19,1 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
71,3 %
78,4 %
78,8 %
83,5 %
68,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Osby på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
18 454 kr/inv
Grundskola F–9
14 651 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 255 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
8 063 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 760 kr/inv
Gymnasieskola
6 239 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 696 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 017 kr/inv
Politisk verksamhet
1 081 kr/inv
Kulturverksamhet
1 022 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Osby. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Osby?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 12 947 personer → 2025: 12 861 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,8 % → 2026: 22,8 %(oförändrat)
Osby hade 12 861 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 224 personer. Den största tätorten, Osby, hade 7 754 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Osby
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Osby kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
31,29 %
−5,1
2 524
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
25,24 %
−1,9
2 036
Moderaterna
18,11 %
+2,3
1 461
Kristdemokraterna
7,70 %
+1,2
621
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,49 %
+2,2
362
Centerpartiet
4,26 %
−0,5
344
Vänsterpartiet
4,26 %
+0,8
344
Miljöpartiet de gröna
3,22 %
+0,7
260
ÖrPÖrebropartiet
0,47 %
–
38
Övriga partier (13)
0,94 %
–
76
Summa giltiga röster
100 %
8 066
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Osby kommun 12 861 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 7 754 i huvudtätorten Osby (2023).
›Hur har befolkningen i Osby förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 224 personer (+1,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Osby i?
Osby kommun ligger i Skåne län (länskod 12).
›Vilken kommunalskatt har Osby?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Osby 33,99 % (kommun 22,81 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 203 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Osby?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 18 454 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 651 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 255 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Osby?
I Osby var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1273.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Osby?
I Osby var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 71,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1273.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Osby?
I Osby var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 307 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1273.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)