Skattesatsen i Örkelljunga kommun, 30,24 procent år 2026, är i gruppen med de 10 lägsta i landet. Kommunen hör till de minsta i Skåne län, med 10 293 invånare vid årets slut 2025.
Källa: SCB (OE0101 Kommunalskatter2000, BE0101N1) 2025–2026; egen beräkning baserad på SCB (OE0101, BE0101N1)
Antalet anmälda brott per invånare i Örkelljunga var 2025 bland de 40 högsta i riket, då de anmälda brotten var 13 155 per 100 000 invånare. Per invånare har antalet minskat med 11,7 procent sedan 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Andelen med en eftergymnasial utbildning bland örkelljungaborna 25–64 år är 29,4 procent (2025), jämfört med 48,5 procent för landet som helhet. Medianinkomsten, 316 800 kronor år 2024, ligger under medianen för landets kommuner.
Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025; SCB (HE0110) 2024
Andelen örkelljungabor med utländsk bakgrund är 22,5 procent (2025), lägre än i Sverige som helhet. År 2015 var den 18,7 procent.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,06 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Örkelljunga?
3,1 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 353.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Örkelljunga?
214
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 59 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Örkelljunga68,3 %
Sverige83,5 %
Örkelljunga ligger under Sverige med 15,2 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 279 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Örkelljunga
Perstorp
Klippan
Hässleholm
Osby
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,1 %
5,2 %
3,6 %
3,3 %
3,2 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
19,1 %
20,8 %
20,8 %
21,2 %
22,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
68,3 %
71,9 %
88,7 %
81,1 %
71,3 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Örkelljunga på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
15 790 kr/inv
Äldreomsorg
15 010 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
7 696 kr/inv
Gymnasieskola
5 924 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
5 316 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 297 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 721 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 901 kr/inv
Kulturverksamhet
1 039 kr/inv
Politisk verksamhet
839 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Örkelljunga. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Örkelljunga?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 10 277 personer → 2025: 10 293 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 19,1 % → 2026: 19,1 %(oförändrat)
Örkelljunga hade 10 293 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 874 personer. Den största tätorten, Örkelljunga, hade 5 507 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Örkelljunga, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Örkelljunga
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Örkelljunga kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
35,39 %
−3,9
2 235
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
19,02 %
−2,6
1 201
Moderaterna
16,37 %
+2,2
1 034
Kristdemokraterna
12,00 %
+0,8
758
Centerpartiet
4,58 %
+0,2
289
Vänsterpartiet
4,01 %
+1,5
253
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,78 %
+1,3
239
Miljöpartiet de gröna
2,15 %
−0,1
136
KVpKristna Värdepartiet
0,90 %
+0,2
57
Övriga partier (11)
1,80 %
–
114
Summa giltiga röster
100 %
6 316
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Örkelljunga kommun 10 293 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 5 507 i huvudtätorten Örkelljunga (2023).
›Hur har befolkningen i Örkelljunga förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 874 personer (+9,3 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Örkelljunga i?
Örkelljunga kommun ligger i Skåne län (länskod 12).
›Vilken kommunalskatt har Örkelljunga?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Örkelljunga 30,24 % (kommun 19,06 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 9 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Örkelljunga?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 15 790 kr per invånare; Äldreomsorg: 15 010 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 7 696 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Örkelljunga?
I Örkelljunga var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1257.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Örkelljunga?
I Örkelljunga var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 68,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1257.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Örkelljunga?
I Örkelljunga var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 13 155 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1257.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)