Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Örkelljunga

Invandring och utländsk bakgrund i Örkelljunga

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 10 277 invånare (2025) har 22,4 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-5,3 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Örkelljunga med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 4.0 %; 1871: 4.0 %; 1872: 4.0 %; 1873: 4.0 %; 1874: 4.0 %; 1875: 4.0 %; 1876: 4.0 %; 1877: 4.0 %; 1878: 4.0 %; 1879: 4.0 %; 1880: 4.0 %; 1881: 4.0 %; 1882: 4.0 %; 1883: 4.0 %; 1884: 4.0 %; 1885: 4.0 %; 1886: 4.0 %; 1887: 4.0 %; 1888: 4.0 %; 1889: 4.0 %; 1890: 4.0 %; 1891: 4.0 %; 1892: 4.0 %; 1893: 4.0 %; 1894: 4.0 %; 1895: 4.0 %; 1896: 4.0 %; 1897: 4.0 %; 1898: 4.0 %; 1899: 4.0 %; 1900: 4.0 %; 1901: 4.0 %; 1902: 4.0 %; 1903: 4.0 %; 1904: 4.0 %; 1905: 4.0 %; 1906: 4.0 %; 1907: 4.0 %; 1908: 4.0 %; 1909: 4.0 %; 1910: 4.0 %; 1911: 4.0 %; 1912: 4.0 %; 1913: 4.0 %; 1914: 4.0 %; 1915: 4.0 %; 1916: 4.0 %; 1917: 4.0 %; 1918: 4.0 %; 1919: 4.0 %; 1920: 4.0 %; 1921: 4.0 %; 1922: 4.0 %; 1923: 4.0 %; 1924: 4.0 %; 1925: 4.0 %; 1926: 4.0 %; 1927: 4.0 %; 1928: 4.0 %; 1929: 4.0 %; 1930: 4.1 %; 1931: 4.1 %; 1932: 4.2 %; 1933: 4.2 %; 1934: 4.3 %; 1935: 4.4 %; 1936: 4.4 %; 1937: 4.5 %; 1938: 4.6 %; 1939: 4.7 %; 1940: 4.8 %; 1941: 4.8 %; 1942: 4.9 %; 1943: 5.1 %; 1944: 5.2 %; 1945: 5.3 %; 1946: 5.4 %; 1947: 5.5 %; 1948: 5.6 %; 1949: 5.7 %; 1950: 5.9 %; 1951: 6.0 %; 1952: 6.1 %; 1953: 6.2 %; 1954: 6.4 %; 1955: 6.5 %; 1956: 6.6 %; 1957: 6.8 %; 1958: 6.9 %; 1959: 7.1 %; 1960: 7.2 %; 1961: 7.3 %; 1962: 7.5 %; 1963: 7.6 %; 1964: 7.8 %; 1965: 7.9 %; 1966: 8.1 %; 1967: 8.2 %; 1968: 8.3 %; 1969: 8.5 %; 1970: 8.6 %; 1971: 8.7 %; 1972: 8.9 %; 1973: 9.0 %; 1974: 9.1 %; 1975: 9.3 %; 1976: 9.4 %; 1977: 9.5 %; 1978: 9.6 %; 1979: 9.8 %; 1980: 9.9 %; 1981: 10.0 %; 1982: 10.1 %; 1983: 10.2 %; 1984: 10.3 %; 1985: 10.4 %; 1986: 10.5 %; 1987: 10.6 %; 1988: 10.7 %; 1989: 10.8 %; 1990: 10.8 %; 1991: 10.9 %; 1992: 11.0 %; 1993: 11.0 %; 1994: 11.1 %; 1995: 11.1 %; 1996: 11.2 %; 1997: 11.2 %; 1998: 11.2 %; 1999: 11.3 %; 2000: 11.3 %; 2001: 11.3 %; 2002: 11.3 %; 2003: 11.8 %; 2004: 12.2 %; 2005: 12.9 %; 2006: 13.4 %; 2007: 14.4 %; 2008: 14.5 %; 2009: 15.3 %; 2010: 15.9 %; 2011: 16.4 %; 2012: 16.8 %; 2013: 17.1 %; 2014: 17.9 %; 2015: 18.7 %; 2016: 19.9 %; 2017: 20.3 %; 2018: 21.4 %; 2019: 22.4 %; 2020: 22.6 %; 2021: 22.8 %; 2022: 22.9 %; 2023: 23.0 %; 2024: 22.3 %; 2025: 22.4 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
1 891 personer
18,4 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda81,6 %(8 386)
Norden (exkl SE)3,7 %(380)
Övriga Europa7,0 %(719)
Utanför Europa7,7 %(792)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
23,4 %
Mottagna 5 år
57
5,5 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−104 kr
Spann −74 kr−132 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Örkelljunga med andra kommuner →

Jämför Örkelljunga med andra kommuner

Örkelljunga är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Örkelljunga22,4 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Örkelljunga
Örkelljunga — 2002: 11.3 %; 2003: 11.8 %; 2004: 12.2 %; 2005: 12.9 %; 2006: 13.4 %; 2007: 14.4 %; 2008: 14.5 %; 2009: 15.3 %; 2010: 15.9 %; 2011: 16.4 %; 2012: 16.8 %; 2013: 17.1 %; 2014: 17.9 %; 2015: 18.7 %; 2016: 19.9 %; 2017: 20.3 %; 2018: 21.4 %; 2019: 22.4 %; 2020: 22.6 %; 2021: 22.8 %; 2022: 22.9 %; 2023: 23.0 %; 2024: 22.3 %; 2025: 22.4 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Örkelljunga

Örkelljunga jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Perstorp

Andel 2025
33,6 %
Δ 2015→2025
+8,2 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Klippan

Andel 2025
24,3 %
Δ 2015→2025
+5,9 pe
Öppna →
Öppna →

Skåne län

Andel 2025
24,3 %
Δ 2015→2025
+5,3 pe
Öppna →

Hässleholm

Andel 2025
23,2 %
Δ 2015→2025
+5,4 pe
Öppna →
Öppna →

Örkelljunga

Andel 2025
22,4 %
Δ 2015→2025
+3,8 pe
Öppna →

Osby

Andel 2025
22,3 %
Δ 2015→2025
+5,5 pe
Öppna →
Öppna →

Bromölla

Andel 2025
21,9 %
Δ 2015→2025
+5,4 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Örkelljunga

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Örkelljunga

Öppna Örkelljunga på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Örkelljunga

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Örkelljunga kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Örkelljunga?

2025 hade 22,4 % av befolkningen i Örkelljunga utländsk bakgrund enligt SCB — -5,3 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Örkelljunga utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 11,3 % (2002) till 22,4 % (2025), en förändring på +11,1 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Örkelljunga födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.