Sedan 2015 har andelen älmhultsbor med utländsk bakgrund stigit med 10,6 procentenheter, den femte största ökningen i landet. Älmhults medianinkomst, 359 400 kronor (2024), är länets högsta.
Källa: SCB (BE0101Q2, HE0110) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2, HE0110)
Vid årsslutet 2025 bodde 17 579 i Älmhult, 513 under toppåret 2022. Flyttnettot var negativt med 64 personer 2025.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2022–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802)
Ingen annan kommun i Kronoberg har så stor andel med utländsk bakgrund som Älmhult, där den var 32,2 procent år 2025.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,86 % + regionskatt 12,00 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Älmhult?
2,4 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 765.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Älmhult?
187
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 95 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Älmhult19,5 %
Sverige15,1 %
Älmhult ligger över Sverige med 4,4 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 34 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Älmhult823,1 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Älmhult ligger under Sverige med 243,7 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 166 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Älmhult78,8 %
Sverige83,5 %
Älmhult ligger under Sverige med 4,7 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 188 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Älmhult
Osby
Östra Göinge
Ljungby
Lessebo
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,4 %
3,2 %
3,5 %
1,9 %
3,4 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,9 %
22,8 %
21,0 %
21,1 %
21,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
78,8 %
71,3 %
78,4 %
70,9 %
80,6 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Älmhult på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
19 876 kr/inv
Äldreomsorg
14 193 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
11 227 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 341 kr/inv
Gymnasieskola
6 048 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 585 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
3 484 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 972 kr/inv
Politisk verksamhet
1 237 kr/inv
Kulturverksamhet
1 199 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Älmhult. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Älmhult?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 17 653 personer → 2025: 17 579 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,9 % → 2026: 21,9 %(oförändrat)
Älmhult hade 17 579 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 2 135 personer. Den största tätorten, Älmhult, hade 11 053 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Älmhult
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Älmhults kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
28,06 %
−3,8
2 899
Moderaterna
21,20 %
+1,8
2 190
Sverigedemokraterna
20,70 %
−3,8
2 139
Centerpartiet
7,47 %
+0,9
772
Kristdemokraterna
7,40 %
+0,5
765
Vänsterpartiet
5,76 %
+1,9
595
Miljöpartiet de gröna
4,25 %
+1,3
439
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,71 %
+1,1
383
ÖrPÖrebropartiet
0,48 %
–
50
Övriga partier (12)
0,96 %
–
99
Summa giltiga röster
100 %
10 331
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Älmhults kommun 17 579 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 11 053 i huvudtätorten Älmhult (2023).
›Hur har befolkningen i Älmhult förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 2 135 personer (+13,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Älmhult i?
Älmhults kommun ligger i Kronobergs län (länskod 07).
›Vilken kommunalskatt har Älmhult?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Älmhult 33,86 % (kommun 21,86 % + region 12,00 %). Det motsvarar plats 187 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Älmhult?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 19 876 kr per invånare; Äldreomsorg: 14 193 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 11 227 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Älmhult?
I Älmhult var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0765.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Älmhult?
I Älmhult var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 78,8 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0765.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Älmhult?
I Älmhult var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 019 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0765.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)