Lägst arbetslöshet i Kronobergs län har Ljungby, 1,9 procent år 2025. Med 28 132 invånare år 2025 är kommunen den näst folkrikaste i länet.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB (BE0101N1) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) och SCB (BE0101N1)
Folkmängden var som störst 2018, 28 573 personer, och har sedan dess minskat med 441. Antalet döda översteg antalet födda med 76 under 2025. Utflyttningen var 68 personer större än inflyttningen.
Källa: SCB (BE0101A) 2018; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Antalet anmälda brott per invånare har stigit med 31,8 procent sedan 2015, till 10 905 per 100 000 invånare 2025.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Inpendlingen är den lägsta i länet: bland dem som jobbar i Ljungby kommer 15,7 procent från en annan kommun (2024). Andelen eftergymnasialt utbildade bland ljungbyborna i åldern 25–64 år är 35,6 procent (2025), under nivån i riket.
Källa: SCB via Kolada (N02276, N01982) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)
Andelen ljungbybor som har utländsk bakgrund, 25,5 procent år 2025, är något lägre än i riket. Uppgången sedan 2015 är 5,7 procentenheter.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,07 % + regionskatt 12,00 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Ljungby?
1,9 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 3 076.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Ljungby?
160
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 129 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Ljungby10,5 %
Sverige15,1 %
Ljungby ligger under Sverige med 4,6 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 208 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Ljungby70,9 %
Sverige83,5 %
Ljungby ligger under Sverige med 12,6 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 273 av 288
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Ljungby907,6 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Ljungby ligger under Sverige med 159,2 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 130 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Ljungby
Markaryd
Älmhult
Alvesta
Uppvidinge
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
1,9 %
2,6 %
2,4 %
3,0 %
2,5 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,1 %
21,3 %
21,9 %
21,4 %
21,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
70,9 %
62,8 %
78,8 %
78,6 %
83,5 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Ljungby på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
18 922 kr/inv
Grundskola F–9
13 919 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 735 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 131 kr/inv
Gymnasieskola
5 300 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 075 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 560 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 452 kr/inv
Kulturverksamhet
1 458 kr/inv
Politisk verksamhet
962 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Ljungby. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Ljungby?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 28 280 personer → 2025: 28 132 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,1 % → 2026: 21,1 %(oförändrat)
Ljungby hade 28 132 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 189 personer. Den största tätorten, Ljungby, hade 16 076 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Ljungby
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Ljungby kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
24,92 %
−4,0
4 392
Sverigedemokraterna
24,89 %
−3,4
4 386
Moderaterna
17,33 %
−2,1
3 054
Kristdemokraterna
11,71 %
+4,0
2 064
Centerpartiet
6,12 %
+0,5
1 079
Vänsterpartiet
5,74 %
+2,0
1 011
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,44 %
+2,0
783
Miljöpartiet de gröna
3,23 %
+0,7
570
AFSAlternativ för Sverige
0,56 %
+0,2
98
Övriga partier (15)
1,06 %
–
186
Summa giltiga röster
100 %
17 623
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Ljungby kommun 28 132 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 16 076 i huvudtätorten Ljungby (2023).
›Hur har befolkningen i Ljungby förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 189 personer (+4,4 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Ljungby i?
Ljungby kommun ligger i Kronobergs län (länskod 07).
›Vilken kommunalskatt har Ljungby?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Ljungby 33,07 % (kommun 21,07 % + region 12,00 %). Det motsvarar plats 101 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Ljungby?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 18 922 kr per invånare; Grundskola F–9: 13 919 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 735 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Ljungby?
I Ljungby var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 1,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0781.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Ljungby?
I Ljungby var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 70,9 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0781.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Ljungby?
I Ljungby var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 905 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0781.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)