Nykvarns folkmängd har ökat med 21,5 procent sedan 2015, landets sjätte snabbaste tillväxt. Medianinkomsten, 431 900 kronor år 2024, är bland landets kommuners 15 högsta.
Källa: SCB (BE0101N1, HE0110) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1, HE0110)
Kommunens 12 384 invånare i december 2025 är den högsta siffran i SCB:s jämförbara statistik. Födda översteg döda med 43 under 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1998–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805)
Räknat per invånare anmäldes 19,7 procent fler brott 2025 än 2015. Antalet anmälda brott per invånare i Nykvarn, 8 113 per 100 000 invånare 2025, är lägre än för landet som helhet.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Bland de sysselsatta nykvarnsborna pendlar 75,0 procent till jobb på annan ort (2024), en av de 15 största i Sverige. Av invånarna 18–65 år var 2,1 procent arbetslösa år 2025, under rikets.
Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)
Gruppen med utländsk bakgrund omfattade 22,2 procent av nykvarnsborna 2025, mot 16,0 procent år 2015.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,97 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Nykvarn?
2,1 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 003.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Nykvarn?
129
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 177 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Nykvarn8,3 %
Sverige15,1 %
Nykvarn ligger under Sverige med 6,7 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 256 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Nykvarn865,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Nykvarn ligger under Sverige med 201,3 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 150 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Nykvarn88,5 %
Sverige83,5 %
Nykvarn ligger över Sverige med 5,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 38 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Nykvarn
Södertälje
Gnesta
Salem
Lidingö
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,1 %
4,9 %
2,0 %
2,9 %
2,6 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
20,0 %
20,1 %
22,1 %
19,7 %
17,3 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
88,5 %
83,5 %
88,0 %
82,9 %
96,2 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Nykvarn på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
15 434 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
10 949 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
8 451 kr/inv
Äldreomsorg
7 884 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 283 kr/inv
Gymnasieskola
5 647 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 157 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 185 kr/inv
Kulturverksamhet
1 394 kr/inv
Politisk verksamhet
1 115 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Nykvarn. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Nykvarn?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 12 342 personer → 2025: 12 384 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 20,0 % → 2026: 20,0 %(oförändrat)
Nykvarn hade 12 384 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 4 180 personer. Den största tätorten, Nykvarn, hade 8 508 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Nykvarn
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Nykvarns kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Moderaterna
28,78 %
+3,2
2 257
Sverigedemokraterna
25,18 %
−3,5
1 974
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
21,13 %
−3,8
1 657
Kristdemokraterna
6,05 %
+0,8
474
Centerpartiet
5,50 %
+0,2
431
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
5,37 %
+0,9
421
Miljöpartiet de gröna
3,33 %
+0,8
261
Vänsterpartiet
3,20 %
+0,7
251
ÖrPÖrebropartiet
0,62 %
–
49
Övriga partier (11)
0,84 %
–
66
Summa giltiga röster
100 %
7 841
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Nykvarns kommun 12 384 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 8 508 i huvudtätorten Nykvarn (2023).
›Hur har befolkningen i Nykvarn förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 4 180 personer (+51,0 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Nykvarn i?
Nykvarns kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).
›Vilken kommunalskatt har Nykvarn?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Nykvarn 32,30 % (kommun 19,97 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 61 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Nykvarn?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 15 434 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 10 949 kr per invånare; Infrastruktur, skydd m.m.: 8 451 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Nykvarn?
I Nykvarn var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0140.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Nykvarn?
I Nykvarn var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 88,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0140.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Nykvarn?
I Nykvarn var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 112,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0140.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)