Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Svalövs kommun – fakta och statistik

I Svalövs kommun bor 14 474 personer (2025).

Svalövs skolor hade läsåret 2025/26 en andel elever som lämnade nian med yrkesbehörighet bland kommunernas 40 lägsta, 73,0 procent. Barn och unga under 20 år utgör 24,8 procent av invånarna (2025), en större andel än i riket.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026; SCB via Kolada (N01994) 2025; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15424)

Folkmängden var 14 474 i slutet av 2025, 70 under toppåret 2023. Utflyttningen var 52 större än inflyttningen 2025, och födelsenettot var minus 14.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2023–2025; SCB via Kolada (N01804, N01801, N01802, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Svalöv hade 2025 färre anmälda brott per invånare än riket: 9 953 anmälda brott per 100 000 invånare. Antalet anmälda brott per invånare har gått ned 9,8 procent sedan 2015 räknat per invånare.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Svalöv

Arbetslösheten i Svalöv, 3,1 procent år 2025, ligger i nivå med rikets. Av de förvärvsarbetande invånarna jobbar 66,8 procent över kommungränsen (2024), över medianen för landets kommuner.

Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)

Invånarna med utländsk bakgrund i Svalöv är 24,1 procent av befolkningen (2025), en mindre andel än i riket. Andelen har vuxit med 5,2 procentenheter sedan 2015.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)

Mer om invandring i Svalöv

Skåne län · kommunalskatt 31,92 % · befolkning +13,9 % sedan 2002

Öppna Svalöv på kartanSkapa kommunrapportJämför Svalöv med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Svalöv?

14 474 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +1 224 invånare

14-årstrend: +9 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Svalöv?

41,2 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Svalöv (nyckeltal)

24,1 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +9,1 pe

Riket: 27,7 % (−3,6 pe)

14-årstrend: +9,1 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Svalöv?

31,92 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−1,38 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 20,74 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Svalöv?

3,1 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,4 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (+0,4 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: −0,4 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Svalöv?

346 700 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +110 600 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+1 284 kr)

Länssnitt (ovägt): 346 552 kr

11-årstrend: +47 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Svalöv?

227

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Plats 47 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: +27

Riket: 216 (+11)

8-årstrend: +14 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Svalöv.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

14 474personer
14-årstrend: +9 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

20,7%
i nivå med Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 20,5 %
12-årstrend: +0,3 pe ↑
236/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

346 700kr
+1 284 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 346 552 kr
11-årstrend: +47 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

3,1%
−0,1 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: −0,4 pe ↓
64/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

73,0%
−10,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 81,9 %
12-årstrend: −3,8 pe
261/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

19,8%
+4,7 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,6 %
11-årstrend: +1,1 pe ↑
33/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

85,2år
+0,1 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,6 år
11-årstrend: +2 %
88/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

923,6/100k
−143,2 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,6 /100k
8-årstrend: +0 % ↑
121/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Svalöv19,8 %
Sverige15,1 %

Svalöv ligger över Sverige med 4,7 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 33 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Svalöv923,6 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Svalöv ligger under Sverige med 143,2 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 121 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Svalöv73,0 %
Sverige83,5 %

Svalöv ligger under Sverige med 10,5 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 261 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorSvalövBjuvKävlingeÅstorpKlippanSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039373,1 %4,5 %2,6 %4,7 %3,6 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090120,7 %21,0 %18,4 %20,3 %20,8 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542473,0 %74,5 %88,7 %75,1 %88,7 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790719,8 %22,9 %14,2 %21,5 %12,1 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Svalöv på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Lilla Edet

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    23,7 %
    Andel 65–79 år
    15,2 %
    Andel 80+ år
    5,8 %
    Folkmängd
    14 398
    Invånare per km²
    45
  2. 2. Bjuv

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    25,0 %
    Andel 65–79 år
    13,4 %
    Andel 80+ år
    5,3 %
    Folkmängd
    16 052
    Invånare per km²
    139
  3. 3. Vårgårda

    Närmast på: Andel 0–19 år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    25,0 %
    Andel 65–79 år
    15,6 %
    Andel 80+ år
    6,0 %
    Folkmängd
    12 472
    Invånare per km²
    29
  4. 4. Skurup

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    24,0 %
    Andel 65–79 år
    14,7 %
    Andel 80+ år
    5,9 %
    Folkmängd
    17 139
    Invånare per km²
    88
  5. 5. Vaggeryd

    Närmast på: Folkmängd, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    25,4 %
    Andel 65–79 år
    14,6 %
    Andel 80+ år
    6,3 %
    Folkmängd
    14 943
    Invånare per km²
    18
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Svalöv

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
16 622 kr/inv
Äldreomsorg
12 818 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 572 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 864 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 726 kr/inv
Gymnasieskola
5 636 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 079 kr/inv
Politisk verksamhet
1 477 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 429 kr/inv
Kulturverksamhet
875 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Svalöv. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Svalöv?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 14 543 personer → 2025: 14 474 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 20,7 % → 2026: 20,7 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 331 400 kr → 2024: 346 700 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 3,0 % → 2025: 3,1 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Svalöv →

Hur många bor i Svalöv?

Svalöv hade 14 474 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 769 personer. Den största tätorten, Svalöv, hade 4 250 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

14 474
14-årstrend: +9 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+13,9%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Svalöv — hela fördjupningen →

Hur har Svalöv förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Svalöv

2011–2025 · invånare

14 474invånare (2025)

14-årstrend: +9 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Svalöv 2011–2025, från 13 250 invånare till 14 474 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Svalöv, 2011–2025
Årinvånare
202514 474
202414 543
202314 544
202214 466
202114 412
202014 276
201914 268
201814 123
201714 025
201613 919
201513 655
201413 460
201313 332
201213 275
201113 250

Andel med utländsk bakgrund i Svalöv

2002–2025 · procent av befolkningen

24,1% (2025)

23-årstrend: +12,6 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Svalöv 2002–2025, från 11,5 % till 24,1 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Svalöv, 2002–2025
År%
202524,1
202424,0
202323,8
202223,4
202122,9
202022,9
201922,7
201821,7
201720,9
201620,3
201518,9
201417,6
201316,6
201215,6
201115,0
201014,7
200914,3
200813,8
200713,3
200612,7
200512,4
200412,2
200311,9
200211,5

Jämför Svalöv med en annan kommun →

Ålder och kön i Svalöv

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
2 668
18,4 %
Arbetsför ålder 15–64
9 091
62,8 %
65 år och äldre
2 713
18,7 %
80 år och äldre
782
5,4 %
Kvinnor
6 949
48,0 %

Befolkningspyramid

Svalöv, 2025 · femårsklasser

Män 7 523Kvinnor 6 949Medianålder 41,2 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Svalöv, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4397376
5-9507434
10-14490464
15-19480426
20-24386331
25-29307271
30-34473461
35-39603590
40-44499483
45-49509434
50-54498467
55-59527427
60-64481438
65-69371342
70-74330319
75-79290279
80-84243209
85-8999110
90-943068
95-99317
100+03

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 2 668, 15–64 år: 9 091, 65+ år: 2 713.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Svalöv

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
6 229
Personer per hushåll
2,32
Ensamhushåll
34,9 %
2 171
Hushåll med barn 0–24 år
33,7 %
2 099

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
80,28 %2022: 79,77 %
Mandat totalt
35
Giltiga röster
8 746
Blanka röster
145
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
34,07 %−1,312
21,78 %−1,28
12,90 %+0,85
12,42 %+0,34
5,76 %+0,12
4,76 %−0,12
4,13 %+2,81
3,96 %−0,41
Övriga partier (7)0,23 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
84,47 %(2022: 84,82 %)
Röstberättigade
10 421
Giltiga röster
8 690
Ogiltiga (varav blanka)
113 (105)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Svalövs kommun
PartiAndel± 2022
32,42 %−4,3
22,34 %−2,4
15,88 %+1,4
6,06 %+0,7
5,95 %+0,2
5,59 %+1,1
5,50 %+1,8
4,90 %+1,8
0,54 %+0,1
Övriga partier (12)0,82 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Svalöv 3,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (+0,4 pe) · Skåne län 3,3 %
    3,1%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (+0,2 pe) · Skåne län 4,2 %
    3,4%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+0,1 pe) · Skåne län 7,3 %
    7,0%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Svalöv.

Skattesats till kommun (%)
Svalöv 20,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−0,9 pe) · Skåne län 20,5 %
    20,7%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−15 384 kr/inv) · Skåne län 291 345 kr/inv
    277 894kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−14,1 pe) · Skåne län 42,7 %
    26,4%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Svalöv.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Svalöv 73,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (−8,2 pe) · Skåne län 81,9 %
    73,0%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−4,5 poäng) · Skåne län 225,0 poäng
    215,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (−1,6 pe) · Skåne län 70,5 %
    67,7%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Svalöv.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Svalöv 19,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (+6,3 pe) · Skåne län 13,6 %
    19,8%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−3 760 kr/kvm) · Skåne län 26 069 kr/kvm
    17 944kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−47,6 per 1000 inv) · Skåne län 155,4 per 1000 inv
    124,0per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Svalöv.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Svalöv 85,2 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+0,5 år) · Skåne län 84,6 år
    85,2år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+0,7 år) · Skåne län 81,5 år
    82,0år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−2,2 dagar) · Skåne län 24,1 dagar
    24,1dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Svalöv.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Svalöv 9 952,8 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (+95,9 /100k) · Skåne län 10 970,0 /100k
    9 952,8/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (+37,7 /100k) · Skåne län 909,6 /100k
    923,6/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+56,1 /100k) · Skåne län 1 672,4 /100k
    1 475,0/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Svalöv.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Svalöv 1,9 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,1 uppdrag/politiker) · Skåne län 1,8 uppdrag/politiker
    1,9uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−41,9 inv/politiker) · Skåne län 245,5 inv/politiker
    179,5inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−0,1 pe) · Skåne län 2,0 %
    2,5%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Svalöv.

Utforska Svalöv vidare

Mer om kommunerna nära Svalöv

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Svalöv

›Hur många bor i Svalöv?

2025 hade Svalövs kommun 14 474 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 4 250 i huvudtätorten Svalöv (2023).

›Hur har befolkningen i Svalöv förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 769 personer (+13,9 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Svalöv i?

Svalövs kommun ligger i Skåne län (länskod 12).

›Vilken kommunalskatt har Svalöv?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Svalöv 31,92 % (kommun 20,74 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 44 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Svalöv?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 16 622 kr per invånare; Äldreomsorg: 12 818 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 572 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Svalöv?

I Svalöv var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1214.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Svalöv?

I Svalöv var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 73,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1214.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Svalöv?

I Svalöv var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 952,8 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1214.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 24,1 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Svalövs kommun: befolkning 2025 – 14 474 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/svalov
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Svalövs kommun: befolkning 2025 – 14 474 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/svalov
APA 7
Svalövs kommun: befolkning 2025 – 14 474 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/svalov Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Svalövs kommun: befolkning 2025 – 14 474 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/svalov (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_svalov,
  title        = {Svalövs kommun: befolkning 2025 – 14 474 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/svalov}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/svalov
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt