Lilla Edets skolor hade läsåret 2025/26 lägre yrkesbehörighet efter nian än riket, 76,5 procent. Av de förvärvsarbetande invånarna jobbar 64,6 procent på arbetsplatser utanför kommunen (2024), över medianen för landets kommuner.
Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; Skolverket via Kolada (N15424) 2026; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)
Lilla Edet hade 14 398 invånare i slutet av 2025, 111 färre än toppåret 2021. Jämfört med 2015 är invånarna 1 220 fler. Under 2025 flyttade 41 fler från kommunen än dit.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2015–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802)
Räknat per invånare har antalet anmälda brott minskat 19,4 procent sedan 2015. Lilla Edets 9 528 anmälda brott per 100 000 invånare 2025 ligger lägre än i riket.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Bland invånarna 18–65 år i Lilla Edet var 2,5 procent arbetslösa år 2025, en lägre nivå än i riket. Andelen eftergymnasialt utbildade i Lilla Edet var 32,4 procent bland invånarna 25–64 år (2025), en lägre andel än i riket.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Lilla Edets invånare med utländsk bakgrund utgör 25,8 procent (2025), något under rikets andel. Den andelen är 7,1 procentenheter större än 2015.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,37 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Lilla Edet?
2,5 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 374.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Lilla Edet?
139
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 164 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Lilla Edet929,3 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Lilla Edet ligger under Sverige med 137,5 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 119 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Lilla Edet76,5 %
Sverige83,5 %
Lilla Edet ligger under Sverige med 7,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 227 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Lilla Edet
Trollhättan
Stenungsund
Ale
Mölndal
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,5 %
3,1 %
1,9 %
2,4 %
2,5 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,4 %
22,4 %
21,6 %
21,3 %
20,5 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
76,5 %
83,0 %
87,1 %
81,5 %
84,6 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Lilla Edet på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
14 976 kr/inv
Äldreomsorg
13 947 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
10 714 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 199 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 740 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 066 kr/inv
Gymnasieskola
5 037 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 638 kr/inv
Kulturverksamhet
1 318 kr/inv
Politisk verksamhet
569 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Lilla Edet. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Lilla Edet?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 14 442 personer → 2025: 14 398 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,4 % → 2026: 22,4 %(oförändrat)
Lilla Edet hade 14 398 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 388 personer. Den största tätorten, Lilla Edet, hade 3 907 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Lilla Edet, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Lilla Edet
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Lilla Edets kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
30,61 %
−4,7
2 643
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
25,99 %
−2,8
2 244
Moderaterna
15,91 %
+2,7
1 374
Vänsterpartiet
7,06 %
+1,3
610
Kristdemokraterna
6,68 %
+1,2
577
Centerpartiet
5,27 %
+0,4
455
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,47 %
+1,0
300
Miljöpartiet de gröna
3,15 %
+0,9
272
AFSAlternativ för Sverige
0,75 %
+0,3
65
Övriga partier (11)
1,10 %
–
95
Summa giltiga röster
100 %
8 635
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Lilla Edets kommun 14 398 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 3 907 i huvudtätorten Lilla Edet (2023).
›Hur har befolkningen i Lilla Edet förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 388 personer (+10,7 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Lilla Edet i?
Lilla Edets kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).
›Vilken kommunalskatt har Lilla Edet?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Lilla Edet 33,85 % (kommun 22,37 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 184 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Lilla Edet?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 976 kr per invånare; Äldreomsorg: 13 947 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 10 714 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Lilla Edet?
I Lilla Edet var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1462.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Lilla Edet?
I Lilla Edet var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 76,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1462.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Lilla Edet?
I Lilla Edet var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 528,4 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1462.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)