Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Höörs kommun – fakta och statistik

I Höörs kommun bor 17 680 personer (2025).

Med 17 680 invånare (2025) är folkmängden i Höör den största sedan 1968.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025

Flyttningarna gav Höör ett överskott på 149 personer under 2025. Det föddes också 17 fler än det dog. Jämfört med 2015 är invånarna 1 710 fler.

Källa: SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805) 2025; SCB (BE0101N1) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Per 100 000 invånare anmäldes 9 506 brott i Höör 2025, lägre än i riket. Från 2015 till 2025 sjönk antalet anmälda brott per invånare med 19,8 procent.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Höör

Höör ligger i nivå med riket i eftergymnasial utbildning: 2025 hade 49,0 procent av hööringarna 25–64 år en sådan. Höörs arbetslöshet var 2,5 procent år 2025, under riket.

Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025

Personer med utländsk bakgrund motsvarar 15,2 procent av invånarna i Höör (2025), en andel lägre än rikets. Andelen har ökat med 2,1 procentenheter sedan 2015, då den var 13,2 procent.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)

Mer om invandring i Höör

Jämfört med riket fick en större andel av niondeklassarna på Höörs skolor yrkesbehörighet läsåret 2025/26, 88,7 procent.

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026

Skåne län · kommunalskatt 32,63 % · befolkning +24,8 % sedan 2002

Öppna Höör på kartanSkapa kommunrapportJämför Höör med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Höör?

17 680 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +2 188 invånare

14-årstrend: +14 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Höör?

43,7 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Höör (nyckeltal)

15,2 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +2,5 pe

Riket: 27,7 % (−12,5 pe)

14-årstrend: +2,5 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Höör?

32,63 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−0,67 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,45 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Höör?

2,5 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,2 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,2 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: −0,2 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Höör?

352 800 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +104 700 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+7 384 kr)

Länssnitt (ovägt): 346 552 kr

11-årstrend: +42 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Höör?

165

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 121 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −62

Riket: 216 (−51)

8-årstrend: -27 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Höör.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

17 680personer
14-årstrend: +14 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

21,5%
+0,8 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 20,5 %
12-årstrend: +0,5 pe ↑
delad 199/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

352 800kr
+7 384 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 346 552 kr
11-årstrend: +42 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,5%
−0,6 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: −0,2 pe ↓
155/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

88,7%
+5,2 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 81,9 %
12-årstrend: +2,7 pe
delad 31/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

8,3%
−6,8 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,6 %
11-årstrend: −0,3 pe ↓
257/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

84,6år
−0,5 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,6 år
11-årstrend: +1 %
delad 161/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

914,8/100k
−152,0 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,6 /100k
9-årstrend: +30 % ↑
127/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Höör8,3 %
Sverige15,1 %

Höör ligger under Sverige med 6,8 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 257 av 290

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Höör914,8 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Höör ligger under Sverige med 152,0 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 127 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Höör88,7 %
Sverige83,5 %

Höör ligger över Sverige med 5,2 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 31 av 288

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorHöörHörbyEslövKlippanKävlingeSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,5 %2,6 %3,5 %3,6 %2,6 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090121,5 %21,1 %20,5 %20,8 %18,4 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542488,7 %70,6 %77,7 %88,7 %88,7 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079078,3 %14,5 %18,3 %12,1 %14,2 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Höör på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Skurup

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    24,0 %
    Andel 65–79 år
    14,7 %
    Andel 80+ år
    5,9 %
    Folkmängd
    17 139
    Invånare per km²
    88
  2. 2. Vårgårda

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    25,0 %
    Andel 65–79 år
    15,6 %
    Andel 80+ år
    6,0 %
    Folkmängd
    12 472
    Invånare per km²
    29
  3. 3. Hallsberg

    Närmast på: Andel 65–79 år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    23,8 %
    Andel 65–79 år
    16,2 %
    Andel 80+ år
    7,0 %
    Folkmängd
    16 082
    Invånare per km²
    25
  4. 4. Bollebygd

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    24,8 %
    Andel 65–79 år
    15,2 %
    Andel 80+ år
    6,7 %
    Folkmängd
    9 784
    Invånare per km²
    37
  5. 5. Lilla Edet

    Närmast på: Invånare per km², Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    23,7 %
    Andel 65–79 år
    15,2 %
    Andel 80+ år
    5,8 %
    Folkmängd
    14 398
    Invånare per km²
    45
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Höör

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
15 060 kr/inv
Äldreomsorg
13 597 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 195 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
7 778 kr/inv
Gymnasieskola
5 694 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 006 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
2 933 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 342 kr/inv
Kulturverksamhet
977 kr/inv
Politisk verksamhet
948 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Höör. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Höör?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 17 518 personer → 2025: 17 680 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 21,8 % → 2026: 21,5 %
  • Medianinkomst 20+2023: 340 100 kr → 2024: 352 800 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,5 % → 2025: 2,5 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Höör →

Hur många bor i Höör?

Höör hade 17 680 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 3 511 personer. Den största tätorten, Höör, hade 14 004 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

17 680
14-årstrend: +14 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+24,8%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Höör — hela fördjupningen →

Hur har Höör förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Höör

2011–2025 · invånare

17 680invånare (2025)

14-årstrend: +14 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Höör 2011–2025, från 15 492 invånare till 17 680 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Höör, 2011–2025
Årinvånare
202517 680
202417 518
202317 376
202217 297
202116 954
202016 830
201916 713
201816 637
201716 478
201616 192
201515 970
201415 770
201315 637
201215 526
201115 492

Andel med utländsk bakgrund i Höör

2002–2025 · procent av befolkningen

15,2% (2025)

23-årstrend: +5,6 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Höör 2002–2025, från 9,6 % till 15,2 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Höör, 2002–2025
År%
202515,2
202414,8
202314,7
202215,0
202114,7
202014,9
201914,9
201814,8
201714,4
201613,8
201513,2
201413,0
201313,0
201213,0
201112,7
201012,5
200912,1
200812,0
200711,5
200611,0
200510,7
200410,4
20039,7
20029,6

Jämför Höör med en annan kommun →

Ålder och kön i Höör

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
3 250
18,4 %
Arbetsför ålder 15–64
10 439
59,1 %
65 år och äldre
3 975
22,5 %
80 år och äldre
1 158
6,6 %
Kvinnor
8 710
49,3 %

Befolkningspyramid

Höör, 2025 · femårsklasser

Män 8 954Kvinnor 8 710Medianålder 43,7 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Höör, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4508476
5-9591517
10-14598560
15-19577523
20-24368302
25-29337298
30-34540525
35-39602680
40-44572558
45-49567554
50-54575544
55-59612575
60-64581549
65-69508550
70-74479471
75-79402407
80-84324344
85-89144156
90-945290
95-991725
100+06

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 3 250, 15–64 år: 10 439, 65+ år: 3 975.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Höör

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
7 842
Personer per hushåll
2,25
Ensamhushåll
36,0 %
2 822
Hushåll med barn 0–24 år
32,3 %
2 531

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
84,46 %2022: 83,93 %
Mandat totalt
41
Giltiga röster
11 385
Blanka röster
185
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
30,82 %+4,212
19,28 %−2,68
18,95 %±0,08
8,25 %+2,73
6,91 %+1,03
6,42 %−0,53
3,73 %−0,82
3,11 %−1,01
2,13 %−2,91
Övriga partier (9)0,40 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
86,28 %(2022: 86,31 %)
Röstberättigade
13 333
Giltiga röster
11 363
Ogiltiga (varav blanka)
141 (132)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Höörs kommun
PartiAndel± 2022
25,86 %−4,7
21,02 %−2,1
19,72 %+2,1
8,29 %+2,1
6,46 %+0,5
6,22 %+0,9
5,77 %+0,6
4,74 %+0,4
0,65 %–
Övriga partier (14)1,26 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Höör 2,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,2 pe) · Skåne län 3,3 %
    2,5%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,5 pe) · Skåne län 4,2 %
    2,7%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+0,9 pe) · Skåne län 7,3 %
    7,8%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Höör.

Skattesats till kommun (%)
Höör 21,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−0,2 pe) · Skåne län 20,5 %
    21,5%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−5 570 kr/inv) · Skåne län 291 345 kr/inv
    287 708kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−1,2 pe) · Skåne län 42,7 %
    39,2%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Höör.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Höör 88,7 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+7,5 pe) · Skåne län 81,9 %
    88,7%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+18,5 poäng) · Skåne län 225,0 poäng
    238,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+8,3 pe) · Skåne län 70,5 %
    77,6%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Höör.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Höör 8,3 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−5,2 pe) · Skåne län 13,6 %
    8,3%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (−194 kr/kvm) · Skåne län 26 069 kr/kvm
    21 510kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−55,1 per 1000 inv) · Skåne län 155,4 per 1000 inv
    116,5per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Höör.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Höör 84,6 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−0,1 år) · Skåne län 84,6 år
    84,6år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−0,5 år) · Skåne län 81,5 år
    80,9år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−0,1 dagar) · Skåne län 24,1 dagar
    26,2dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Höör.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Höör 9 506,2 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−350,6 /100k) · Skåne län 10 970,0 /100k
    9 506,2/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (+29,0 /100k) · Skåne län 909,6 /100k
    914,8/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−202,9 /100k) · Skåne län 1 672,4 /100k
    1 216,0/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Höör.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Höör 2,0 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,2 uppdrag/politiker) · Skåne län 1,8 uppdrag/politiker
    2,0uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−46,3 inv/politiker) · Skåne län 245,5 inv/politiker
    175,2inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−2,5 pe) · Skåne län 2,0 %
    0,0%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Höör.

Utforska Höör vidare

Mer om kommunerna nära Höör

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Höör

›Hur många bor i Höör?

2025 hade Höörs kommun 17 680 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 14 004 i huvudtätorten Höör (2023).

›Hur har befolkningen i Höör förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 3 511 personer (+24,8 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Höör i?

Höörs kommun ligger i Skåne län (länskod 12).

›Vilken kommunalskatt har Höör?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Höör 32,63 % (kommun 21,45 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 73 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Höör?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 15 060 kr per invånare; Äldreomsorg: 13 597 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 195 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Höör?

I Höör var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1267.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Höör?

I Höör var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 88,7 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1267.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Höör?

I Höör var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 506,2 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1267.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 15,2 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Höörs kommun: befolkning 2025 – 17 680 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/hoor
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Höörs kommun: befolkning 2025 – 17 680 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/hoor
APA 7
Höörs kommun: befolkning 2025 – 17 680 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/hoor Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Höörs kommun: befolkning 2025 – 17 680 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/hoor (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_hoor,
  title        = {Höörs kommun: befolkning 2025 – 17 680 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/hoor}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/hoor
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt