Ronnebys folkbokförda elever hade 200 i genomsnittligt meritvärde 2026, bland kommunernas 25 lägsta. Yrkesbehörigheten i Ronnebys skolor var läsåret 2025/26 en av de 2 lägsta i Blekinge län, då 75,5 procent av niorna blev behöriga till yrkesprogram.
Källa: Skolverket via Kolada (N15507, N15424) 2026; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15507, N15424)
Invånarantalet är i stort sett oförändrat jämfört med 2015: 28 708 personer i december 2025 mot 28 697. Födelseunderskottet, 103 personer under 2025, vägdes delvis upp av ett flyttöverskott på 71.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Antalet anmälda brott per invånare i Ronneby var 11 732 per 100 000 invånare 2025, 23,4 procent högre än 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Arbetslösheten i Ronneby, 3,2 procent år 2025, är länets högsta och i nivå med riket. Medianinkomsten var 318 200 kronor år 2024, under medianen för landets kommuner.
Källa: SCB (HE0110) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) och SCB (HE0110)
Andelen ronnebybor med utländsk bakgrund har stigit från 16,9 procent till 22,1 procent mellan 2015 och 2025.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,64 % + regionskatt 12,04 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Ronneby?
3,2 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 3 370.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Ronneby?
268
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 24 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Ronneby19,9 %
Sverige15,1 %
Ronneby ligger över Sverige med 4,8 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 30 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Ronneby1 169,7 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Ronneby ligger över Sverige med 102,9 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 42 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Ronneby75,5 %
Sverige83,5 %
Ronneby ligger under Sverige med 8,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 239 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Ronneby
Tingsryd
Karlskrona
Karlshamn
Sölvesborg
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,2 %
2,4 %
2,1 %
2,8 %
2,5 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,6 %
22,0 %
21,7 %
21,8 %
21,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
75,5 %
80,6 %
77,6 %
80,7 %
75,1 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Ronneby på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
16 531 kr/inv
Äldreomsorg
15 513 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
10 149 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 364 kr/inv
Gymnasieskola
5 898 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 506 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 415 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 090 kr/inv
Kulturverksamhet
1 502 kr/inv
Politisk verksamhet
852 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Ronneby. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Ronneby?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 28 741 personer → 2025: 28 708 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,6 % → 2026: 21,6 %(oförändrat)
Ronneby hade 28 708 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 236 personer. Den största tätorten, Ronneby, hade 12 636 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Ronneby
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Ronneby kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
27,63 %
−3,1
5 159
Sverigedemokraterna
26,24 %
−4,8
4 900
Moderaterna
15,77 %
−0,5
2 945
Kristdemokraterna
7,98 %
+2,6
1 490
Vänsterpartiet
7,16 %
+2,5
1 336
Centerpartiet
5,66 %
+1,1
1 056
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,63 %
+1,4
865
Miljöpartiet de gröna
3,54 %
+1,1
661
ÖrPÖrebropartiet
0,49 %
–
92
Övriga partier (14)
0,89 %
–
167
Summa giltiga röster
100 %
18 671
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Ronneby kommun 28 708 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 12 636 i huvudtätorten Ronneby (2023).
›Hur har befolkningen i Ronneby förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 236 personer (+0,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Ronneby i?
Ronneby kommun ligger i Blekinge län (länskod 10).
›Vilken kommunalskatt har Ronneby?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Ronneby 33,68 % (kommun 21,64 % + region 12,04 %). Det motsvarar plats 152 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Ronneby?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 16 531 kr per invånare; Äldreomsorg: 15 513 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 10 149 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Ronneby?
I Ronneby var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1081.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Ronneby?
I Ronneby var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 75,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1081.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Ronneby?
I Ronneby var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 732 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1081.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)