Folkmängden i Tingsryd, 11 896 vid årets slut 2025, är den lägsta sedan mätningarna började 1968. Den största andelen invånare 65 år och äldre i Kronobergs län har Tingsryd, 30,3 procent år 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01812, N01813) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01812, N01813)
Jämfört med toppåret 1968 har folkmängden minskat med 3 222. Det föddes 64 barn och dog 133 personer under 2025.
Källa: SCB (BE0101A) 1968; SCB via Kolada (N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A)
De anmälda brotten har blivit fler sedan 2015: 11 139 per 100 000 invånare 2025, plus 18,4 procent.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,00 % + regionskatt 12,00 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Tingsryd?
2,4 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 329.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Tingsryd?
109
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 207 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Tingsryd19,9 %
Sverige15,1 %
Tingsryd ligger över Sverige med 4,8 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 29 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Tingsryd880,1 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Tingsryd ligger under Sverige med 186,7 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 147 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Tingsryd80,6 %
Sverige83,5 %
Tingsryd ligger under Sverige med 2,9 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 163 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Tingsryd
Ronneby
Lessebo
Karlshamn
Ljungby
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,4 %
3,2 %
3,4 %
2,8 %
1,9 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,0 %
21,6 %
21,8 %
21,8 %
21,1 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
80,6 %
75,5 %
80,6 %
80,7 %
70,9 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Tingsryd på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
22 035 kr/inv
Grundskola F–9
14 273 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 983 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
7 955 kr/inv
Gymnasieskola
5 979 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 475 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 321 kr/inv
Fritidsverksamhet
3 811 kr/inv
Politisk verksamhet
1 366 kr/inv
Kulturverksamhet
1 139 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Tingsryd. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Tingsryd?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 11 966 personer → 2025: 11 896 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22 % → 2026: 22 %(oförändrat)
Tingsryd hade 11 896 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 279 personer. Den största tätorten, Tingsryd, hade 3 164 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Tingsryd
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Tingsryds kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
27,49 %
−5,3
2 073
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
25,13 %
−2,2
1 895
Moderaterna
19,05 %
+3,6
1 436
Kristdemokraterna
8,77 %
+0,4
661
Centerpartiet
6,62 %
+0,2
499
Vänsterpartiet
4,85 %
+0,9
366
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,86 %
+1,8
291
Miljöpartiet de gröna
2,79 %
+0,4
210
AFSAlternativ för Sverige
0,58 %
+0,3
44
Övriga partier (8)
0,86 %
–
65
Summa giltiga röster
100 %
7 540
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Tingsryds kommun 11 896 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 3 164 i huvudtätorten Tingsryd (2023).
›Hur har befolkningen i Tingsryd förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 279 personer (-9,7 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Tingsryd i?
Tingsryds kommun ligger i Kronobergs län (länskod 07).
›Vilken kommunalskatt har Tingsryd?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Tingsryd 34,00 % (kommun 22,00 % + region 12,00 %). Det motsvarar plats 205 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Tingsryd?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 22 035 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 273 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 983 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Tingsryd?
I Tingsryd var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,4 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0763.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Tingsryd?
I Tingsryd var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 80,6 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0763.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Tingsryd?
I Tingsryd var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 139 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0763.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)