Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Salem

Invandring och utländsk bakgrund i Salem

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 17 374 invånare (2025) har 35,7 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+8,0 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Salem med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 6.2 %; 1871: 6.2 %; 1872: 6.2 %; 1873: 6.2 %; 1874: 6.2 %; 1875: 6.2 %; 1876: 6.2 %; 1877: 6.2 %; 1878: 6.2 %; 1879: 6.2 %; 1880: 6.2 %; 1881: 6.2 %; 1882: 6.2 %; 1883: 6.2 %; 1884: 6.2 %; 1885: 6.2 %; 1886: 6.2 %; 1887: 6.2 %; 1888: 6.2 %; 1889: 6.2 %; 1890: 6.2 %; 1891: 6.2 %; 1892: 6.2 %; 1893: 6.2 %; 1894: 6.2 %; 1895: 6.2 %; 1896: 6.2 %; 1897: 6.2 %; 1898: 6.2 %; 1899: 6.2 %; 1900: 6.2 %; 1901: 6.2 %; 1902: 6.2 %; 1903: 6.2 %; 1904: 6.2 %; 1905: 6.2 %; 1906: 6.2 %; 1907: 6.2 %; 1908: 6.2 %; 1909: 6.2 %; 1910: 6.2 %; 1911: 6.2 %; 1912: 6.2 %; 1913: 6.2 %; 1914: 6.2 %; 1915: 6.2 %; 1916: 6.2 %; 1917: 6.2 %; 1918: 6.2 %; 1919: 6.2 %; 1920: 6.2 %; 1921: 6.2 %; 1922: 6.2 %; 1923: 6.2 %; 1924: 6.2 %; 1925: 6.2 %; 1926: 6.2 %; 1927: 6.3 %; 1928: 6.3 %; 1929: 6.4 %; 1930: 6.4 %; 1931: 6.5 %; 1932: 6.6 %; 1933: 6.7 %; 1934: 6.7 %; 1935: 6.9 %; 1936: 7.0 %; 1937: 7.1 %; 1938: 7.2 %; 1939: 7.3 %; 1940: 7.5 %; 1941: 7.6 %; 1942: 7.8 %; 1943: 8.0 %; 1944: 8.1 %; 1945: 8.3 %; 1946: 8.5 %; 1947: 8.6 %; 1948: 8.8 %; 1949: 9.0 %; 1950: 9.2 %; 1951: 9.4 %; 1952: 9.6 %; 1953: 9.8 %; 1954: 10.0 %; 1955: 10.3 %; 1956: 10.5 %; 1957: 10.7 %; 1958: 10.9 %; 1959: 11.1 %; 1960: 11.3 %; 1961: 11.6 %; 1962: 11.8 %; 1963: 12.0 %; 1964: 12.2 %; 1965: 12.5 %; 1966: 12.7 %; 1967: 12.9 %; 1968: 13.1 %; 1969: 13.3 %; 1970: 13.5 %; 1971: 13.8 %; 1972: 14.0 %; 1973: 14.2 %; 1974: 14.4 %; 1975: 14.6 %; 1976: 14.8 %; 1977: 15.0 %; 1978: 15.2 %; 1979: 15.4 %; 1980: 15.5 %; 1981: 15.7 %; 1982: 15.9 %; 1983: 16.1 %; 1984: 16.2 %; 1985: 16.4 %; 1986: 16.5 %; 1987: 16.7 %; 1988: 16.8 %; 1989: 16.9 %; 1990: 17.1 %; 1991: 17.2 %; 1992: 17.3 %; 1993: 17.4 %; 1994: 17.5 %; 1995: 17.5 %; 1996: 17.6 %; 1997: 17.7 %; 1998: 17.7 %; 1999: 17.7 %; 2000: 17.8 %; 2001: 17.8 %; 2002: 17.8 %; 2003: 18.1 %; 2004: 18.3 %; 2005: 18.4 %; 2006: 18.8 %; 2007: 19.2 %; 2008: 19.6 %; 2009: 20.2 %; 2010: 20.8 %; 2011: 21.3 %; 2012: 21.8 %; 2013: 22.7 %; 2014: 23.9 %; 2015: 25.3 %; 2016: 26.6 %; 2017: 27.9 %; 2018: 28.7 %; 2019: 29.7 %; 2020: 31.0 %; 2021: 32.3 %; 2022: 33.2 %; 2023: 34.1 %; 2024: 35.0 %; 2025: 35.7 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
4 172 personer
23,8 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda76,2 %(13 335)
Norden (exkl SE)2,4 %(415)
Övriga Europa7,0 %(1 232)
Utanför Europa14,4 %(2 525)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
32,7 %
Mottagna 5 år
128
7,3 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−137 kr
Spann −98 kr−174 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Salem med andra kommuner →

Jämför Salem med andra kommuner

Salem är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Salem35,7 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Salem
Salem — 2002: 17.8 %; 2003: 18.1 %; 2004: 18.3 %; 2005: 18.4 %; 2006: 18.8 %; 2007: 19.2 %; 2008: 19.6 %; 2009: 20.2 %; 2010: 20.8 %; 2011: 21.3 %; 2012: 21.8 %; 2013: 22.7 %; 2014: 23.9 %; 2015: 25.3 %; 2016: 26.6 %; 2017: 27.9 %; 2018: 28.7 %; 2019: 29.7 %; 2020: 31.0 %; 2021: 32.3 %; 2022: 33.2 %; 2023: 34.1 %; 2024: 35.0 %; 2025: 35.7 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Salem

Salem jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Botkyrka

Andel 2025
63,0 %
Δ 2015→2025
+6,1 pe
Öppna →
Öppna →

Södertälje

Andel 2025
60,5 %
Δ 2015→2025
+9,7 pe
Öppna →
Öppna →

Sollentuna

Andel 2025
40,0 %
Δ 2015→2025
+9,9 pe
Öppna →
Öppna →

Salem

Andel 2025
35,7 %
Δ 2015→2025
+10,4 pe
Öppna →

Stockholm

Andel 2025
35,3 %
Δ 2015→2025
+3,8 pe
Öppna →
Öppna →

Stockholms län

Andel 2025
34,4 %
Δ 2015→2025
+6,9 pe
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Ekerö

Andel 2025
17,5 %
Δ 2015→2025
+3,8 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Salem

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Salem

Öppna Salem på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Salem

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Salem kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Salem?

2025 hade 35,7 % av befolkningen i Salem utländsk bakgrund enligt SCB — +8,0 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Salem utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 17,8 % (2002) till 35,7 % (2025), en förändring på +17,9 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Salem födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.