Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Skola i Staffanstorps kommun

I korthet

  • Staffanstorp har plats 22 av 290 kommuner för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Staffanstorp har plats 5 av 33 i Skåne län för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Staffanstorp är 81,9 %, något över riket (71,9 %, 2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Staffanstorp minskade från 82,3 % (2015) till 81,9 % (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2015–2025

Meritvärde, behörighet och skolresultat i Staffanstorp. Källa: Kolada/Skolverket — senaste dataår 2026.

Senaste dataår: 2026 · 7 indikatorer · Paketversion: v11 · Uppdaterad: 2026-11-02

Kort svar: Staffanstorp i siffror

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%): 81,9 % (2025). Riket: 71,9 % (+10,0 pe). Plats 22 av 290. Förändring sedan 2020: −2,6 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15418

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen): 241 poäng (läsåret 2025/26). Riket: 230 poäng (+11 poäng). Plats 25 (delad) av 290. Förändring sedan 2021: −4,0 % (relativ förändring).

    Källa: Skolverket via Kolada N15507

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%): 92,4 % (läsåret 2025/26). Riket: 83,5 % (+8,9 pe). Plats 13 av 288. Förändring sedan 2021: −3,4 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15424

Riksvärde och rank avser samma år och värde som kommunvärdet; annars utelämnas de. Plats 1 = högsta värdet. Valserier får ingen årlig trend. Saknade värden visas inte som noll.

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
81,9 %
2025 · −2,6 pe sedan 2020
Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
241 poäng
läsåret 2025/26 · −4,0 % sedan 2021
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
92,4 %
läsåret 2025/26 · −3,4 pe sedan 2021

Alla indikatorer

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

92,4 %(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15424 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Staffanstorp: 92,4 % · läsåret 2025/26

Sverige: 83,5 % · skillnad +8,9 pe

Plats 13 av 288 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 10Tidaholm92,9 % · +0,5 pe
  2. 11Malung-Sälen92,7 % · +0,3 pe
  3. 12Trosa92,6 % · +0,2 pe
  4. 13Staffanstorp92,4 % · 0,0 pe
  5. 14Mörbylånga92,1 % · −0,3 pe
  6. 15Öckerö91,9 % · −0,5 pe
  7. 16Sollentuna91,4 % · −1,0 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15424. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

92,1 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15436 (Kolada:N15436) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15436 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Staffanstorp: 92,1 % · 2025

Sverige: 82,5 % · skillnad +9,6 pe

Plats 12 av 280 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =8Täby93,0 % · +0,9 pe
  2. 10Nacka92,7 % · +0,6 pe
  3. 11Sollentuna92,6 % · +0,5 pe
  4. 12Staffanstorp92,1 % · 0,0 pe
  5. =13Härjedalen91,8 % · −0,3 pe
  6. =13Nynäshamn91,8 % · −0,3 pe
  7. =13Svedala91,8 % · −0,3 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15436. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

81,9 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15418 (Kolada:N15418) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Staffanstorp: 81,9 % · 2025

Sverige: 71,9 % · skillnad +10,0 pe

Plats 22 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 19Värmdö82,1 % · +0,2 pe
  2. =20Arvidsjaur82,0 % · +0,1 pe
  3. =20Ekerö82,0 % · +0,1 pe
  4. 22Staffanstorp81,9 % · 0,0 pe
  5. 23Kävlinge81,7 % · −0,2 pe
  6. 24Boxholm81,6 % · −0,3 pe
  7. 25Härjedalen81,4 % · −0,5 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15418. Definition: Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

81,1 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17445 (Kolada:N17445) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17445 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Staffanstorp: 81,1 % · 2025

Sverige: 71,3 % · skillnad +9,8 pe

Plats 19 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 16Lidingö81,4 % · +0,3 pe
  2. 17Vallentuna81,3 % · +0,2 pe
  3. 18Essunga81,3 % · +0,1 pe
  4. 19Staffanstorp81,1 % · 0,0 pe
  5. 20Säter80,8 % · −0,3 pe
  6. 21Piteå80,2 % · −0,9 pe
  7. 22Sollentuna79,8 % · −1,3 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17445. Definition: Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

85,8 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17461 (Kolada:N17461) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17461 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Staffanstorp: 85,8 % · 2025

Sverige: 74,8 % · skillnad +11,1 pe

Plats 10 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 7Norsjö86,5 % · +0,6 pe
  2. 8Lidingö86,2 % · +0,4 pe
  3. 9Vellinge85,9 % · +0,0 pe
  4. 10Staffanstorp85,8 % · 0,0 pe
  5. 11Hagfors85,6 % · −0,3 pe
  6. 12Värmdö84,9 % · −0,9 pe
  7. 13Årjäng84,8 % · −1,0 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17461. Definition: Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

241 poäng(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15507 (Kolada:N15507) · 2015–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15507 · 2015–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Staffanstorp: 241,0 poäng · läsåret 2025/26

Sverige: 230,0 poäng · skillnad +11,0 poäng

Delad plats 25 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =23Tyresö242,0 poäng · +1,0 poäng
  2. =25Kävlinge241,0 poäng · 0,0 poäng
  3. =25Salem241,0 poäng · 0,0 poäng
  4. =25Staffanstorp241,0 poäng · 0,0 poäng
  5. 28Kungsbacka240,0 poäng · −1,0 poäng
  6. 29Mölndal239,0 poäng · −2,0 poäng
  7. =30Höör238,0 poäng · −3,0 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15507. Definition: Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

249 poäng(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15504 (Kolada:N15504) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15504 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Staffanstorp: 249,1 poäng · 2025

Sverige: 228,5 poäng · skillnad +20,6 poäng

Plats 13 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =10Stockholm251,9 poäng · +2,8 poäng
  2. =10Sundbyberg251,9 poäng · +2,8 poäng
  3. 12Lund251,3 poäng · +2,2 poäng
  4. 13Staffanstorp249,1 poäng · 0,0 poäng
  5. 14Ekerö247,2 poäng · −1,9 poäng
  6. 15Solna245,6 poäng · −3,5 poäng
  7. 16Värmdö245,4 poäng · −3,7 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15504. Definition: Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Fördjupning

Se skola i ett nationellt sammanhang

Läs kapitel: PISA och skolresultat →