Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Vellinge kommun – fakta och statistik

I Vellinge kommun bor 37 833 personer (2025).

Behörigheten till yrkesprogram i skolorna i Vellinge, 94,5 procent under läsåret 2025/26, var bland Sveriges topp 10. Medianinkomsten är en av de 10 högsta nivåerna i landet, 437 400 kronor (2024).

Källa: Skolverket via Kolada (N15424) 2026; SCB (HE0110) 2024; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15424) och SCB (HE0110)

Antalet vellingebor, 37 833 i december 2025, är det högsta i serien. Antalet invånare har ökat med 3 166 sedan 2015.

Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025

Vellinge ligger klart under rikets antal anmälda brott per invånare, 6 713 per 100 000 invånare 2025. Antalet anmälda brott per invånare är 11,4 procent högre än 2015.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Vellinge

Med 29,68 procent år 2026 har Vellinge en kommunalskatt bland rikets 10 lägsta. Vellingebor 25–64 år med eftergymnasial utbildning är 59,6 procent (2025), klart högre än i riket.

Källa: SCB (OE0101 Kommunalskatter2000) 2026; SCB via Kolada (N01982) 2025; egen beräkning baserad på SCB (OE0101)

Andelen utrikes födda i Vellinge, 9,9 procent (2025), ligger klart under rikets.

Källa: SCB (InrUtrFodRegAlKonCKM) 2025

Mer om invandring i Vellinge

Folkbokförda elever i Vellinge hade ett meritvärde på 253 år 2026, tydligt över medianen för landets kommuner.

Källa: Skolverket via Kolada (N15507) 2026; egen beräkning baserad på Skolverket via Kolada (N15507)

Skåne län · kommunalskatt 29,68 % · befolkning +21,7 % sedan 2002

Öppna Vellinge på kartanSkapa kommunrapportJämför Vellinge med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Vellinge?

37 833 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +4 323 invånare

14-årstrend: +13 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Vellinge?

46,4 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Vellinge (nyckeltal)

12,6 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3,5 pe

Riket: 27,7 % (−15,1 pe)

14-årstrend: +3,5 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Vellinge?

29,68 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (−3,62 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 18,50 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Vellinge?

2,2 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,2 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,5 pe)

Länssnitt (ovägt): 3,3 %

11-årstrend: −0,2 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Vellinge?

437 400 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +138 200 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (+91 984 kr)

Länssnitt (ovägt): 346 552 kr

11-årstrend: +46 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Vellinge?

77

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Plats 246 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −5

Riket: 216 (−139)

8-årstrend: -6 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Vellinge.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

37 833personer
14-årstrend: +13 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

18,5%
−2,2 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 20,5 %
12-årstrend: +0,0 pe
280/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

437 400kr
+91 984 kr högre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 346 552 kr
11-årstrend: +46 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,2%
−0,9 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 3,3 %
11-årstrend: −0,2 pe ↓
211/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

94,5%
+11,0 pe högre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 81,9 %
12-årstrend: −4,3 pe
delad 6/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

6,1%
−9,0 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,6 %
11-årstrend: +0,3 pe ↑
286/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

86,5år
+1,5 år högre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,6 år
11-årstrend: +1 %
delad 9/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

409,8/100k
−657,0 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 909,6 /100k
8-årstrend: +3 % ↑
278/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Vellinge409,8 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Vellinge ligger under Sverige med 657,0 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 278 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Vellinge6,1 %
Sverige15,1 %

Vellinge ligger under Sverige med 9,0 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 286 av 290

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Vellinge94,5 %
Sverige83,5 %

Vellinge ligger över Sverige med 11,0 procentenheter.

läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 6 av 288

Skattesats till kommun (%)

Vellinge18,5 %
Sverige20,7 %

Vellinge ligger under Sverige med 2,2 procentenheter.

2026 · SCB via Kolada N00901 · plats 280 av 289

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorVellingeMalmöTrelleborgSvedalaLommaSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,2 %5,6 %3,5 %2,7 %2,1 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090118,5 %21,2 %20,4 %20,2 %19,5 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542494,5 %84,8 %78,8 %88,9 %97,3 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N079076,1 %15,7 %14,2 %9,1 %6,6 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Vellinge på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Lomma

    Närmast på: Andel 80+ år, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    27,7 %
    Andel 65–79 år
    13,3 %
    Andel 80+ år
    8,8 %
    Folkmängd
    24 677
    Invånare per km²
    443
  2. 2. Danderyd

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    25,8 %
    Andel 65–79 år
    12,7 %
    Andel 80+ år
    8,4 %
    Folkmängd
    32 500
    Invånare per km²
    1 226
  3. 3. Alingsås

    Närmast på: Folkmängd, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    24,0 %
    Andel 65–79 år
    16,0 %
    Andel 80+ år
    7,5 %
    Folkmängd
    42 861
    Invånare per km²
    90
  4. 4. Lidingö

    Närmast på: Folkmängd, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    24,9 %
    Andel 65–79 år
    14,0 %
    Andel 80+ år
    7,9 %
    Folkmängd
    48 369
    Invånare per km²
    1 567
  5. 5. Kungsbacka

    Närmast på: Andel 0–19 år, Andel 65–79 år

    Andel 0–19 år
    25,3 %
    Andel 65–79 år
    14,3 %
    Andel 80+ år
    7,1 %
    Folkmängd
    86 332
    Invånare per km²
    142
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Vellinge

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Grundskola F–9
16 781 kr/inv
Äldreomsorg
10 825 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 835 kr/inv
Gymnasieskola
5 269 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
4 341 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 148 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 438 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
2 099 kr/inv
Kulturverksamhet
1 026 kr/inv
Politisk verksamhet
763 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Vellinge. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Vellinge?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 37 816 personer → 2025: 37 833 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 18,5 % → 2026: 18,5 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 418 900 kr → 2024: 437 400 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,0 % → 2025: 2,2 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Vellinge →

Hur många bor i Vellinge?

Vellinge hade 37 833 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 6 746 personer. Den största tätorten, Höllviken och Ljunghusen, hade 15 669 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

37 833
14-årstrend: +13 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

+21,7%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Vellinge — hela fördjupningen →

Hur har Vellinge förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Vellinge

2011–2025 · invånare

37 833invånare (2025)

14-årstrend: +13 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Vellinge 2011–2025, från 33 510 invånare till 37 833 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Vellinge, 2011–2025
Årinvånare
202537 833
202437 816
202337 738
202237 821
202137 452
202036 915
201936 628
201836 499
201735 790
201635 257
201534 667
201434 110
201333 807
201233 615
201133 510

Andel med utländsk bakgrund i Vellinge

2002–2025 · procent av befolkningen

12,6% (2025)

23-årstrend: +6,1 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Vellinge 2002–2025, från 6,5 % till 12,6 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Vellinge, 2002–2025
År%
202512,6
202412,4
202312,0
202212,0
202111,6
202011,5
201911,4
201811,4
201711,0
201610,4
20159,9
20149,6
20139,4
20129,2
20119,1
20108,8
20098,7
20088,4
20078,0
20067,5
20057,2
20046,7
20036,7
20026,5

Jämför Vellinge med en annan kommun →

Ålder och kön i Vellinge

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
7 104
18,8 %
Arbetsför ålder 15–64
21 794
57,6 %
65 år och äldre
8 913
23,6 %
80 år och äldre
3 203
8,5 %
Kvinnor
19 150
50,6 %

Befolkningspyramid

Vellinge, 2025 · femårsklasser

Män 18 661Kvinnor 19 150Medianålder 46,4 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Vellinge, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4995897
5-91 2711 247
10-141 4301 264
15-191 3741 273
20-24812671
25-29431373
30-34686804
35-391 0411 226
40-441 1601 222
45-491 2571 327
50-541 4021 488
55-591 4841 401
60-641 1731 189
65-69943951
70-74839904
75-799391 134
80-849061 001
85-89388520
90-94113187
95-991367
100+44

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 7 104, 15–64 år: 21 794, 65+ år: 8 913.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Vellinge

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
15 493
Personer per hushåll
2,44
Ensamhushåll
28,1 %
4 360
Hushåll med barn 0–24 år
38,0 %
5 882

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
90,55 %2022: 90,96 %
Mandat totalt
51
Giltiga röster
26 266
Blanka röster
165
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
46,71 %+4,524
14,84 %−0,88
11,24 %−5,76
9,64 %+1,15
5,61 %+0,23
4,84 %+0,93
4,29 %−1,52
Övriga partier (13)2,83 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
91,09 %(2022: 91,60 %)
Röstberättigade
29 247
Giltiga röster
26 489
Ogiltiga (varav blanka)
152 (134)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Vellinge kommun
PartiAndel± 2022
36,77 %+1,0
21,17 %−4,1
11,62 %−3,2
9,72 %+2,1
7,91 %+1,8
7,38 %+1,0
3,10 %+0,9
1,44 %+0,2
0,33 %+0,1
Övriga partier (13)0,56 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Vellinge 2,2 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,5 pe) · Skåne län 3,3 %
    2,2%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−1,1 pe) · Skåne län 4,2 %
    2,1%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (−1,2 pe) · Skåne län 7,3 %
    5,7%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Vellinge.

Skattesats till kommun (%)
Vellinge 18,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (−3,2 pe) · Skåne län 20,5 %
    18,5%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (+100 241 kr/inv) · Skåne län 291 345 kr/inv
    393 519kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−3,3 pe) · Skåne län 42,7 %
    37,1%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Vellinge.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Vellinge 94,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+13,3 pe) · Skåne län 81,9 %
    94,5%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (+33,5 poäng) · Skåne län 225,0 poäng
    253,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+15,1 pe) · Skåne län 70,5 %
    84,3%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Vellinge.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Vellinge 6,1 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−7,4 pe) · Skåne län 13,6 %
    6,1%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 704 kr/kvm (+27 714 kr/kvm) · Skåne län 26 069 kr/kvm
    49 418kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−115,1 per 1000 inv) · Skåne län 155,4 per 1000 inv
    56,5per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Vellinge.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Vellinge 86,5 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (+1,8 år) · Skåne län 84,6 år
    86,5år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (+2,6 år) · Skåne län 81,5 år
    84,0år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (−13,7 dagar) · Skåne län 24,1 dagar
    12,6dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Vellinge.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Vellinge 6 712,6 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−3 144,3 /100k) · Skåne län 10 970,0 /100k
    6 712,6/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−476,1 /100k) · Skåne län 909,6 /100k
    409,8/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (−676,0 /100k) · Skåne län 1 672,4 /100k
    742,9/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Vellinge.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Vellinge 1,7 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (−0,1 uppdrag/politiker) · Skåne län 1,8 uppdrag/politiker
    1,7uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (+71,7 inv/politiker) · Skåne län 245,5 inv/politiker
    293,1inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (−1,0 pe) · Skåne län 2,0 %
    1,6%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Vellinge.

Utforska Vellinge vidare

Mer om kommunerna nära Vellinge

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Vellinge

›Hur många bor i Vellinge?

2025 hade Vellinge kommun 37 833 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 15 669 i huvudtätorten Höllviken och Ljunghusen (2023).

›Hur har befolkningen i Vellinge förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen ökat med 6 746 personer (+21,7 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Vellinge i?

Vellinge kommun ligger i Skåne län (länskod 12).

›Vilken kommunalskatt har Vellinge?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Vellinge 29,68 % (kommun 18,50 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 4 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Vellinge?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 16 781 kr per invånare; Äldreomsorg: 10 825 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 835 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Vellinge?

I Vellinge var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1233.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Vellinge?

I Vellinge var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 94,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1233.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Vellinge?

I Vellinge var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 6 712,6 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1233.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 12,6 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Vellinge kommun: befolkning 2025 – 37 833 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/vellinge
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Vellinge kommun: befolkning 2025 – 37 833 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/vellinge
APA 7
Vellinge kommun: befolkning 2025 – 37 833 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/vellinge Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Vellinge kommun: befolkning 2025 – 37 833 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/vellinge (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_vellinge,
  title        = {Vellinge kommun: befolkning 2025 – 37 833 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/vellinge}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/vellinge
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt