Trelleborgs arbetslöshet, 3,5 procent (2025), översteg rikets. Av de förvärvsarbetande trelleborgarna jobbar 53,7 procent på arbetsplatser utanför kommunen (2024), över medianen för landets kommuner.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N02279) 2024; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)
Anmälda brott i Trelleborg motsvarade 10 142 räknat på 100 000 invånare 2025, lägre än i riket. Antalet anmälda brott per invånare har minskat 19,9 procent sedan 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 20,40 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Trelleborg?
3,5 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 4 801.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Trelleborg?
129
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 177 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Trelleborg783,7 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Trelleborg ligger under Sverige med 283,1 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 182 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Trelleborg78,8 %
Sverige83,5 %
Trelleborg ligger under Sverige med 4,7 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 188 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Trelleborg
Svedala
Vellinge
Skurup
Klippan
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,5 %
2,7 %
2,2 %
3,0 %
3,6 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
20,4 %
20,2 %
18,5 %
20,4 %
20,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
78,8 %
88,9 %
94,5 %
88,0 %
88,7 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Trelleborg på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
14 384 kr/inv
Äldreomsorg
13 873 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 519 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 850 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 738 kr/inv
Gymnasieskola
5 257 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 967 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 834 kr/inv
Kulturverksamhet
1 293 kr/inv
Politisk verksamhet
911 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Trelleborg. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Trelleborg?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 47 269 personer → 2025: 47 405 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 20,4 % → 2026: 20,4 %(oförändrat)
Trelleborg hade 47 405 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 8 646 personer. Den största tätorten, Trelleborg, hade 31 366 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Trelleborg, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Trelleborg
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Mandat per valkrets inklusive tilldelade utjämningsmandat.
Trelleborgs Första, Västra81,62 % valdeltagande · 30 mandat
Trelleborgs Första, Västra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
26,40 %
–
3 831
8
Sverigedemokraterna
24,60 %
–
3 569
7
Moderaterna
21,64 %
–
3 140
7
VSVårt Söderslätt
5,35 %
–
776
2
Centerpartiet
5,07 %
–
736
1
Kristdemokraterna
5,07 %
–
735
2
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,44 %
–
644
2
Vänsterpartiet
4,20 %
–
610
1
Övriga partier (11)
3,23 %
–
468
–
Trelleborgs Andra, Östra81,67 % valdeltagande · 31 mandat
Trelleborgs Andra, Östra
Parti
Andel
± 2022
Röster
Mandat
Sverigedemokraterna
23,14 %
–
3 606
8
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
22,83 %
–
3 557
8
Moderaterna
19,34 %
–
3 013
6
VSVårt Söderslätt
11,33 %
–
1 765
3
Centerpartiet
5,87 %
–
914
2
Vänsterpartiet
5,49 %
–
855
2
Kristdemokraterna
4,23 %
–
659
1
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
3,78 %
–
589
1
Övriga partier (14)
4,00 %
–
623
–
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Trelleborgs kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Sverigedemokraterna
29,06 %
−2,9
8 719
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
24,91 %
−2,0
7 475
Moderaterna
21,41 %
+1,4
6 425
Kristdemokraterna
5,90 %
+0,3
1 769
Vänsterpartiet
4,90 %
+1,3
1 471
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,82 %
+1,0
1 447
Centerpartiet
4,72 %
+0,2
1 417
Miljöpartiet de gröna
3,14 %
+0,8
943
AFSAlternativ för Sverige
0,36 %
+0,1
108
Övriga partier (21)
0,77 %
–
230
Summa giltiga röster
100 %
30 004
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Trelleborgs kommun 47 405 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 31 366 i huvudtätorten Trelleborg (2023).
›Hur har befolkningen i Trelleborg förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 8 646 personer (+22,3 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Trelleborg i?
Trelleborgs kommun ligger i Skåne län (länskod 12).
›Vilken kommunalskatt har Trelleborg?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Trelleborg 31,58 % (kommun 20,40 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 31 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Trelleborg?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 384 kr per invånare; Äldreomsorg: 13 873 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 519 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Trelleborg?
I Trelleborg var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,5 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1287.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Trelleborg?
I Trelleborg var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 78,8 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1287.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Trelleborg?
I Trelleborg var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 142 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1287.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)