Nynäshamns anmälda brott år 2025, 14 807 per 100 000 invånare, var landets sjunde högsta nivå. I statistiken för 2025 var arbetslösheten 3,8 procent, bland landets 25 högsta.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) och Brå via Kolada (N07540)
Folkmängden har aldrig varit större än nu: 30 610 personer i december 2025. Dödsfallen var 35 fler än födslarna under 2025, och 72 fler flyttade in än ut.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Brotten per invånare har ökat med 12,0 procent sedan 2015.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Nynäshamn har den lägsta andelen eftergymnasialt utbildade i Stockholms län, 35,3 procent av de vuxna 25–64 år 2025. Bland dem som har sitt arbete i kommunen pendlar 23,0 procent in från annan ort (2024).
Källa: SCB via Kolada (N02276, N01982) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01982, N02276)
Andelen nynäshamnare med utländsk bakgrund är ungefär som i riket, 27,1 procent (2025). Den är 7,5 procentenheter större än 2015.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,85 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Nynäshamn?
3,8 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 4 530.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Nynäshamn?
170
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 118 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Nynäshamn19,3 %
Sverige15,1 %
Nynäshamn ligger över Sverige med 4,2 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 36 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Nynäshamn1 271,5 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Nynäshamn ligger över Sverige med 204,7 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 25 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Nynäshamn89,3 %
Sverige83,5 %
Nynäshamn ligger över Sverige med 5,8 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 25 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Nynäshamn
Trosa
Haninge
Botkyrka
Nacka
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
3,8 %
2,0 %
3,8 %
4,9 %
2,7 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
19,9 %
21,2 %
19,0 %
19,9 %
17,8 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
89,3 %
92,6 %
85,1 %
83,6 %
93,2 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Nynäshamn på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
13 609 kr/inv
Äldreomsorg
11 848 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 944 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 697 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 232 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
6 059 kr/inv
Gymnasieskola
4 376 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 750 kr/inv
Kulturverksamhet
1 122 kr/inv
Politisk verksamhet
1 003 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Nynäshamn. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Nynäshamn?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 30 579 personer → 2025: 30 610 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 19,9 % → 2026: 19,9 %(oförändrat)
Nynäshamn hade 30 610 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 6 082 personer. Den största tätorten, Nynäshamn, hade 16 447 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Nynäshamn, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Nynäshamn
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Nynäshamns kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
27,77 %
−3,7
5 105
Sverigedemokraterna
23,92 %
−3,3
4 396
Moderaterna
19,70 %
+2,0
3 620
Vänsterpartiet
6,34 %
+1,1
1 166
Kristdemokraterna
5,97 %
+0,9
1 097
Centerpartiet
5,14 %
+0,6
945
Miljöpartiet de gröna
5,06 %
+1,0
930
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,46 %
+1,1
820
AFSAlternativ för Sverige
0,57 %
+0,2
105
Övriga partier (13)
1,07 %
–
196
Summa giltiga röster
100 %
18 380
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Nynäshamns kommun 30 610 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 16 447 i huvudtätorten Nynäshamn (2023).
›Hur har befolkningen i Nynäshamn förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 6 082 personer (+24,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Nynäshamn i?
Nynäshamns kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).
›Vilken kommunalskatt har Nynäshamn?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Nynäshamn 32,18 % (kommun 19,85 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 56 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Nynäshamn?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 13 609 kr per invånare; Äldreomsorg: 11 848 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 944 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Nynäshamn?
I Nynäshamn var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 3,8 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0192.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Nynäshamn?
I Nynäshamn var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 89,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0192.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Nynäshamn?
I Nynäshamn var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 14 807 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0192.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)