Mjölby har aldrig haft fler invånare än nu: 28 823 i slutet av 2025. Andelen under 20 år är också den högsta i Östergötlands län, 23,7 procent år 2025.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; SCB via Kolada (N01994) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01994)
Sedan 2015 har kommunen vuxit med 8,3 procent, den andra största ökningen i länet. Födslarna översteg dödsfallen med 16 under 2025, och flyttnettot var plus 113.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1) och SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
De anmälda brotten har blivit 39,3 procent fler per invånare sedan 2015. Mjölbys 9 997 anmälda brott per 100 000 invånare 2025 är under rikets antal anmälda brott per invånare.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Mjölby har länets största inpendling: 43,3 procent av alla som jobbar i kommunen bor på andra orter (2024). Mjölby hade 2,2 procent arbetslösa (2025), vilket är under riksnivån.
Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276)
Mellan 2015 och 2025 gick andelen med utländsk bakgrund bland mjölbyborna från 11,2 procent till 17,3 procent. Den understiger rikets.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,90 % + regionskatt 11,55 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Mjölby?
2,2 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 2 875.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Mjölby?
174
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Plats 115 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Mjölby11,9 %
Sverige15,1 %
Mjölby ligger under Sverige med 3,1 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 177 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Mjölby77,5 %
Sverige83,5 %
Mjölby ligger under Sverige med 6,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 213 av 288
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Mjölby1 008,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Mjölby ligger under Sverige med 58,4 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 94 av 290
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Mjölby
Vadstena
Boxholm
Linköping
Motala
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,2 %
2,0 %
2,6 %
2,5 %
2,6 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,9 %
22,8 %
21,8 %
20,2 %
21,7 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
77,5 %
77,0 %
88,1 %
82,6 %
76,5 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Mjölby på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
14 615 kr/inv
Grundskola F–9
14 260 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 714 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 003 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 290 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 090 kr/inv
Gymnasieskola
5 316 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 099 kr/inv
Kulturverksamhet
1 248 kr/inv
Politisk verksamhet
756 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Mjölby. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Mjölby?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 28 695 personer → 2025: 28 823 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,9 % → 2026: 21,9 %(oförändrat)
Mjölby hade 28 823 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 3 670 personer. Den största tätorten, Mjölby, hade 14 282 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Mjölby
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Mjölby kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
28,40 %
−3,4
5 347
Sverigedemokraterna
22,17 %
−2,3
4 174
Moderaterna
21,94 %
+1,8
4 130
Kristdemokraterna
6,77 %
+0,7
1 274
Centerpartiet
5,58 %
−0,2
1 051
Vänsterpartiet
5,18 %
+1,2
975
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,87 %
+0,9
916
Miljöpartiet de gröna
3,54 %
+0,7
666
ÖrPÖrebropartiet
0,79 %
–
148
Övriga partier (13)
0,77 %
–
145
Summa giltiga röster
100 %
18 826
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Mjölby kommun 28 823 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 14 282 i huvudtätorten Mjölby (2023).
›Hur har befolkningen i Mjölby förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 3 670 personer (+14,6 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Mjölby i?
Mjölby kommun ligger i Östergötlands län (länskod 05).
›Vilken kommunalskatt har Mjölby?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Mjölby 33,45 % (kommun 21,90 % + region 11,55 %). Det motsvarar plats 134 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Mjölby?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 14 615 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 260 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 714 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Mjölby?
I Mjölby var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,2 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0586.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Mjölby?
I Mjölby var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 77,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0586.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Mjölby?
I Mjölby var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 9 996,9 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0586.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)