Av alla som jobbar i Falköping bor 21,5 procent i andra kommuner (2024), under medianen för landets kommuner. Folkmängden, 32 794 år 2025, är 476 lägre än toppåret 2021.
Källa: SCB via Kolada (N02276) 2024; SCB (BE0101N1, BE0101A) 2021–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02276) och SCB (BE0101A)
Jämfört med 2015 har kommunen 283 fler invånare. Flyttnettot gav Falköping ett tillskott på 20 under 2025, medan födelsenettot var minus 36.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)
Antalet anmälda brott har stigit 9,8 procent per invånare sedan 2015. Falköpings 10 351 anmälda brott mätt per 100 000 invånare 2025 är lägre än i riket.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Arbetslösheten i Falköping ligger något under rikets nivå och var 2,9 procent (2025). Andelen eftergymnasialt utbildade i Falköping ligger under rikets andel: 35,2 procent av invånarna 25–64 år (2025).
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Falköpingsborna med utländsk bakgrund motsvarade 20,6 procent av invånarna år 2025, lägre än i Sverige som helhet. Ökningen sedan 2015 är 4,8 procentenheter.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,95 % + regionskatt 11,48 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Falköping?
2,9 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 3 395.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Falköping?
223
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 52 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Falköping17,6 %
Sverige15,1 %
Falköping ligger över Sverige med 2,5 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 49 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Falköping73,5 %
Sverige83,5 %
Falköping ligger under Sverige med 10,0 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 257 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Falköping
Skara
Tidaholm
Skövde
Svenljunga
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,9 %
2,5 %
1,8 %
2,2 %
2,5 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,0 %
21,9 %
22,1 %
21,6 %
22,1 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
73,5 %
80,0 %
92,9 %
83,4 %
79,5 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Falköping på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
16 443 kr/inv
Grundskola F–9
14 760 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 755 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 143 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 629 kr/inv
Gymnasieskola
6 149 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
5 488 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 847 kr/inv
Kulturverksamhet
1 416 kr/inv
Politisk verksamhet
732 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Falköping. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Falköping?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 32 806 personer → 2025: 32 794 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,0 % → 2026: 22,0 %(oförändrat)
Falköping hade 32 794 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 898 personer. Den största tätorten, Falköping, hade 17 924 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Falköping, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Falköping
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Falköpings kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
27,86 %
−1,9
5 999
Sverigedemokraterna
21,30 %
−3,8
4 586
Moderaterna
18,06 %
+0,7
3 888
Kristdemokraterna
8,69 %
+1,1
1 871
Vänsterpartiet
6,82 %
+1,9
1 469
Centerpartiet
6,60 %
−0,5
1 420
Miljöpartiet de gröna
4,40 %
+1,0
948
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,32 %
+1,2
931
ÖrPÖrebropartiet
0,69 %
–
148
Övriga partier (18)
1,25 %
–
269
Summa giltiga röster
100 %
21 529
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Falköpings kommun 32 794 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 17 924 i huvudtätorten Falköping (2023).
›Hur har befolkningen i Falköping förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 1 898 personer (+6,1 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Falköping i?
Falköpings kommun ligger i Västra Götalands län (länskod 14).
›Vilken kommunalskatt har Falköping?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Falköping 33,43 % (kommun 21,95 % + region 11,48 %). Det motsvarar plats 132 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Falköping?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 16 443 kr per invånare; Grundskola F–9: 14 760 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 9 755 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Falköping?
I Falköping var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,9 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1499.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Falköping?
I Falköping var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 73,5 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1499.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Falköping?
I Falköping var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 351 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1499.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)