Värnamo är tvåa i Jönköpings län till folkmängden, med 34 534 invånare år 2025. Länets näst lägsta arbetslöshet har Värnamo, 2,1 procent (2025).
Källa: SCB (BE0101N1) 2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1) och Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937)
Antalet invånare i Värnamo är 1 061 fler än 2015. Toppåret 2022 var folkmängden 158 högre. Födelsenettot och flyttnettot var negativa under 2025, med 15 respektive 7.
Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2015–2025; SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01804, N01805, N01801, N01802)
Värnamo låg lägre än i riket 2025, då kommunen hade 10 606 anmälda brott per 100 000 invånare. Antalet anmälda brott per invånare var ungefär detsamma 2015.
Värnamoborna har en medianinkomst bland länets 4 högsta, 363 100 kronor (2024). Andelen eftergymnasialt utbildade bland värnamoborna 25–64 år var 36,4 procent (2025), ett lägre värde än i riket.
Källa: SCB (HE0110) 2024; SCB via Kolada (N01982) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
Ungefär lika stor andel som i riket har utländsk bakgrund i Värnamo, 28,1 procent år 2025. I Värnamo är andelen med utländsk bakgrund 4,4 procentenheter högre än 2015.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,52 % + regionskatt 11,76 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Värnamo?
2,1 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 3 663.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Värnamo?
188
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 92 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Värnamo12,4 %
Sverige15,1 %
Värnamo ligger under Sverige med 2,7 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 154 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Värnamo929,4 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Värnamo ligger under Sverige med 137,4 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 118 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Värnamo75,6 %
Sverige83,5 %
Värnamo ligger under Sverige med 7,9 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 237 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Värnamo
Gnosjö
Alvesta
Gislaved
Jönköping
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,1 %
2,2 %
3,0 %
2,8 %
2,7 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
21,5 %
22,2 %
21,4 %
22,0 %
21,6 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
75,6 %
72,7 %
78,6 %
77,0 %
81,8 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Värnamo på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
14 848 kr/inv
Äldreomsorg
13 871 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 894 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 233 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
5 674 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 989 kr/inv
Gymnasieskola
4 837 kr/inv
Fritidsverksamhet
1 977 kr/inv
Kulturverksamhet
1 407 kr/inv
Politisk verksamhet
741 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Värnamo. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Värnamo?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 34 542 personer → 2025: 34 534 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 21,5 % → 2026: 21,5 %(oförändrat)
Värnamo hade 34 534 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 2 282 personer. Den största tätorten, Värnamo, hade 20 273 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Värnamo
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Värnamo kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
27,47 %
−1,8
6 090
Moderaterna
21,78 %
+1,0
4 829
Sverigedemokraterna
19,47 %
−2,7
4 317
Kristdemokraterna
10,03 %
+0,9
2 223
Centerpartiet
7,14 %
−1,3
1 583
Vänsterpartiet
4,95 %
+1,5
1 098
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,42 %
+1,1
979
Miljöpartiet de gröna
3,28 %
+0,9
728
AFSAlternativ för Sverige
0,37 %
+0,1
81
Övriga partier (13)
1,09 %
–
241
Summa giltiga röster
100 %
22 169
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Värnamo kommun 34 534 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 20 273 i huvudtätorten Värnamo (2023).
›Hur har befolkningen i Värnamo förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 2 282 personer (+7,1 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Värnamo i?
Värnamo kommun ligger i Jönköpings län (länskod 06).
›Vilken kommunalskatt har Värnamo?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Värnamo 33,28 % (kommun 21,52 % + region 11,76 %). Det motsvarar plats 118 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Värnamo?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 14 848 kr per invånare; Äldreomsorg: 13 871 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 894 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Värnamo?
I Värnamo var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0683.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Värnamo?
I Värnamo var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 75,6 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0683.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Värnamo?
I Värnamo var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 606 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0683.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)