Gislaveds andel med utländsk bakgrund, 34,3 procent år 2025, är länets högsta och i topp 30 bland landets kommuner. Sedan 2015 har den vuxit med 7,5 procentenheter, den största ökningen i Jönköpings län.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101Q2)
Mellan 2015 och 2025 minskade folkmängden i Gislaved med 631 invånare, till 28 641. Flyttnettot var minus 210 under 2025, och fler dog än föddes.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01802, N01801, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01801, N01802)
Uppgången i anmälda brott per invånare sedan 2015 är 23,4 procent i Gislaved. Antalet anmälda brott per invånare 2025, 10 063 anmälda brott per 100 000 invånare, var lägre än rikets.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Av gislavedsborna 25–64 år hade 28,2 procent en eftergymnasial utbildning 2025, en klart lägre andel än i riket. Gislaveds andel arbetslösa, 2,8 procent (2025), var lägre än rikets.
Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB via Kolada (N01982) 2025
Utrikes födda är 25,5 procent av gislavedsborna (2025), klart över rikets andel.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 21,99 % + regionskatt 11,76 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Gislaved?
2,8 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 2 897.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Gislaved?
156
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 136 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Gislaved22,0 %
Sverige15,1 %
Gislaved ligger över Sverige med 6,9 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 15 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Gislaved875,3 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Gislaved ligger under Sverige med 191,5 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 148 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Gislaved77,0 %
Sverige83,5 %
Gislaved ligger under Sverige med 6,5 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 218 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Gislaved
Gnosjö
Tranemo
Svenljunga
Värnamo
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,8 %
2,2 %
2,0 %
2,5 %
2,1 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
22,0 %
22,2 %
21,5 %
22,1 %
21,5 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
77,0 %
72,7 %
83,9 %
79,5 %
75,6 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Gislaved på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Äldreomsorg
15 862 kr/inv
Grundskola F–9
15 298 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
9 314 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
9 006 kr/inv
Gymnasieskola
6 116 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 047 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 757 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 345 kr/inv
Kulturverksamhet
2 131 kr/inv
Politisk verksamhet
1 005 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Gislaved. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Gislaved?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 28 936 personer → 2025: 28 641 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 22,0 % → 2026: 22,0 %(oförändrat)
Gislaved hade 28 641 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 335 personer. Den största tätorten, Gislaved, hade 10 029 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Gislaved
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Gislaveds kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
25,73 %
−3,3
4 459
Sverigedemokraterna
23,22 %
−4,3
4 024
Moderaterna
20,38 %
+1,0
3 532
Kristdemokraterna
8,90 %
+1,1
1 542
Vänsterpartiet
7,22 %
+3,7
1 252
Centerpartiet
6,73 %
−0,3
1 167
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,27 %
+1,3
740
Miljöpartiet de gröna
2,27 %
+0,4
393
AFSAlternativ för Sverige
0,42 %
+0,2
72
Övriga partier (12)
0,85 %
–
148
Summa giltiga röster
100 %
17 329
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Gislaveds kommun 28 641 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 10 029 i huvudtätorten Gislaved (2023).
›Hur har befolkningen i Gislaved förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen minskat med 1 335 personer (-4,5 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Gislaved i?
Gislaveds kommun ligger i Jönköpings län (länskod 06).
›Vilken kommunalskatt har Gislaved?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Gislaved 33,75 % (kommun 21,99 % + region 11,76 %). Det motsvarar plats 160 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Gislaved?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 15 862 kr per invånare; Grundskola F–9: 15 298 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 9 314 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Gislaved?
I Gislaved var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,8 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0662.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Gislaved?
I Gislaved var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 77,0 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0662.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Gislaved?
I Gislaved var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 10 063 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0662.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)