Andel med utländsk bakgrund i Gislaved
2002–2025 · procent av befolkningen
34,3% (2025)
23-årstrend: +13,8 pe2002: 20,5 %; 2003: 20,8 %; 2004: 20,9 %; 2005: 20,9 %; 2006: 21,3 %; 2007: 21,7 %; 2008: 22,4 %; 2009: 22,7 %; 2010: 23,0 %; 2011: 23,1 %; 2012: 23,5 %; 2013: 24,3 %; 2014: 24,9 %; 2015: 26,8 %; 2016: 28,6 %; 2017: 29,9 %; 2018: 31,1 %; 2019: 32,0 %; 2020: 32,4 %; 2021: 32,9 %; 2022: 33,5 %; 2023: 33,6 %; 2024: 34,2 %; 2025: 34,3 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 34,3 |
| 2024 | 34,2 |
| 2023 | 33,6 |
| 2022 | 33,5 |
| 2021 | 32,9 |
| 2020 | 32,4 |
| 2019 | 32,0 |
| 2018 | 31,1 |
| 2017 | 29,9 |
| 2016 | 28,6 |
| 2015 | 26,8 |
| 2014 | 24,9 |
| 2013 | 24,3 |
| 2012 | 23,5 |
| 2011 | 23,1 |
| 2010 | 23,0 |
| 2009 | 22,7 |
| 2008 | 22,4 |
| 2007 | 21,7 |
| 2006 | 21,3 |
| 2005 | 20,9 |
| 2004 | 20,9 |
| 2003 | 20,8 |
| 2002 | 20,5 |