Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Skola i Vellinge kommun

I korthet

  • Vellinge har plats 5 av 290 kommuner för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Vellinge har plats 2 av 33 i Skåne län för Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Vellinge är 91,6 %, klart över riket (71,9 %, 2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2025

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%) i Vellinge minskade från 93,4 % (2015) till 91,6 % (2025).

    Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2015–2025

Meritvärde, behörighet och skolresultat i Vellinge. Källa: Kolada/Skolverket — senaste dataår 2026.

Senaste dataår: 2026 · 7 indikatorer · Paketversion: v11 · Uppdaterad: 2026-11-02

Kort svar: Vellinge i siffror

  • Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%): 91,6 % (2025). Riket: 71,9 % (+19,7 pe). Plats 5 av 290. Förändring sedan 2020: −0,2 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15418

  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen): 253 poäng (läsåret 2025/26). Riket: 230 poäng (+23 poäng). Plats 12 av 290. Förändring sedan 2021: −2,3 % (relativ förändring).

    Källa: Skolverket via Kolada N15507

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%): 94,5 % (läsåret 2025/26). Riket: 83,5 % (+11,0 pe). Plats 6 (delad) av 288. Förändring sedan 2021: −0,5 pe.

    Källa: Skolverket via Kolada N15424

Riksvärde och rank avser samma år och värde som kommunvärdet; annars utelämnas de. Plats 1 = högsta värdet. Valserier får ingen årlig trend. Saknade värden visas inte som noll.

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
91,6 %
2025 · −0,2 pe sedan 2020
Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
253 poäng
läsåret 2025/26 · −2,3 % sedan 2021
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
94,5 %
läsåret 2025/26 · −0,5 pe sedan 2021

Alla indikatorer

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

94,5 %(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15424 · 2014–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Vellinge: 94,5 % · läsåret 2025/26

Sverige: 83,5 % · skillnad +11,0 pe

Delad plats 6 av 288 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =3Lomma97,3 % · +2,8 pe
  2. 5Lidingö96,2 % · +1,7 pe
  3. =6Vaxholm94,5 % · 0,0 pe
  4. =6Vellinge94,5 % · 0,0 pe
  5. 8Nacka93,2 % · −1,3 pe
  6. 9Täby93,1 % · −1,4 pe
  7. 10Tidaholm92,9 % · −1,6 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15424. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

96,6 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15436 (Kolada:N15436) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15436 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Vellinge: 96,6 % · 2025

Sverige: 82,5 % · skillnad +14,1 pe

Plats 2 av 280 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 1Lomma98,4 % · +1,8 pe
  2. 2Vellinge96,6 % · 0,0 pe
  3. 3Mörbylånga96,5 % · −0,1 pe
  4. 4Danderyd95,4 % · −1,2 pe
  5. 5Lidingö94,6 % · −2,0 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15436. Definition: Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

91,6 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15418 (Kolada:N15418) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15418 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Vellinge: 91,6 % · 2025

Sverige: 71,9 % · skillnad +19,7 pe

Plats 5 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =2Danderyd93,4 % · +1,8 pe
  2. =2Vaxholm93,4 % · +1,8 pe
  3. 4Lidingö91,8 % · +0,2 pe
  4. 5Vellinge91,6 % · 0,0 pe
  5. 6Ydre91,4 % · −0,2 pe
  6. 7Sorsele88,9 % · −2,7 pe
  7. 8Nacka87,6 % · −4,0 pe

Källa: Skolverket via Kolada N15418. Definition: Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

84,3 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17445 (Kolada:N17445) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17445 · 2014–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Vellinge: 84,3 % · 2025

Sverige: 71,3 % · skillnad +13,0 pe

Plats 6 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 3Lomma86,1 % · +1,8 pe
  2. 4Danderyd85,6 % · +1,3 pe
  3. 5Vindeln84,9 % · +0,6 pe
  4. 6Vellinge84,3 % · 0,0 pe
  5. 7Ystad83,6 % · −0,8 pe
  6. 8Täby83,5 % · −0,8 pe
  7. 9Vaxholm82,5 % · −1,8 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17445. Definition: Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

85,9 %(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N17461 (Kolada:N17461) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N17461 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Vellinge: 85,9 % · 2025

Sverige: 74,8 % · skillnad +11,1 pe

Plats 9 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 6Danderyd86,7 % · +0,8 pe
  2. 7Norsjö86,5 % · +0,6 pe
  3. 8Lidingö86,2 % · +0,4 pe
  4. 9Vellinge85,9 % · 0,0 pe
  5. 10Staffanstorp85,8 % · −0,0 pe
  6. 11Hagfors85,6 % · −0,3 pe
  7. 12Värmdö84,9 % · −1,0 pe

Källa: Skolverket via Kolada N17461. Definition: Gymnasieelever med examen inom 4 år, hemkommun, andel (%)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

253 poäng(läsåret 2025/26)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15507 (Kolada:N15507) · 2015–2026 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15507 · 2015–2026 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Vellinge: 253,0 poäng · läsåret 2025/26

Sverige: 230,0 poäng · skillnad +23,0 poäng

Plats 12 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för läsåret 2025/26, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. =7Stockholm256,0 poäng · +3,0 poäng
  2. =7Sundbyberg256,0 poäng · +3,0 poäng
  3. =7Vaxholm256,0 poäng · +3,0 poäng
  4. 12Vellinge253,0 poäng · 0,0 poäng
  5. 13Vallentuna250,0 poäng · −3,0 poäng
  6. 14Värmdö249,0 poäng · −4,0 poäng
  7. =15Härryda246,0 poäng · −7,0 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15507. Definition: Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

254 poäng(2025)

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15504 (Kolada:N15504) · 2015–2025 · Datastatus: fullständig / observerad

Källa: Skolverket via Kolada N15504 · 2015–2025 · Observation (källans värde) · Metod · Rapportera fel

Vellinge: 254,4 poäng · 2025

Sverige: 228,5 poäng · skillnad +25,9 poäng

Plats 9 av 290 kommuner med jämförbara uppgifter.

Närmaste placeringar

Orundade värden för 2025, rangordnade från högst till lägst. Lika råvärden delar placering. Högre betyder inte nödvändigtvis bättre.

  1. 6Storfors262,3 poäng · +7,9 poäng
  2. 7Täby260,3 poäng · +5,9 poäng
  3. 8Sollentuna258,7 poäng · +4,3 poäng
  4. 9Vellinge254,4 poäng · 0,0 poäng
  5. =10Stockholm251,9 poäng · −2,5 poäng
  6. =10Sundbyberg251,9 poäng · −2,5 poäng
  7. 12Lund251,3 poäng · −3,1 poäng

Källa: Skolverket via Kolada N15504. Definition: Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)

Se alla kommuner på kartan

Fördjupning

Se skola i ett nationellt sammanhang

Läs kapitel: PISA och skolresultat →