Lommaborna 25–64 år har en andel med eftergymnasial utbildning bland de 5 högsta av landets kommuner, 72,7 procent år 2025. Skolorna i Lomma hade dessutom en andel behöriga till yrkesprogram bland kommunernas 5 högsta, 97,3 procent under läsåret 2025/26.
Källa: SCB via Kolada (N01982) 2025; Skolverket via Kolada (N15424) 2026; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01982) och Skolverket via Kolada (N15424)
Kommunen har fått 1 353 fler invånare sedan 2015. Fler flyttade in än ut under 2025, och antalet döda översteg antalet födda med 48.
Källa: SCB (BE0101N1) 2015–2025; SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N01804, N01805)
Antalet anmälda brott per invånare i Lomma understiger klart rikets: 7 633 anmälda brott sett till 100 000 invånare 2025. Det är ungefär detsamma som 2015.
Lommabornas medianinkomst, 466 300 kronor (2024), är i topp 5 i landet. Andelen arbetslösa bland lommaborna 18–65 år, 2,1 procent (2025), understeg rikets.
Källa: SCB (HE0110) 2024; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)
Andelen lommabor som har utländsk bakgrund understiger klart rikets: 13,3 procent år 2025.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,54 % + regionskatt 11,18 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Lomma?
2,1 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 1 885.
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 267 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Lomma384,7 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Lomma ligger under Sverige med 682,1 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 284 av 290
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Lomma6,6 %
Sverige15,1 %
Lomma ligger under Sverige med 8,5 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 281 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Lomma97,3 %
Sverige83,5 %
Lomma ligger över Sverige med 13,8 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 3 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Lomma
Burlöv
Kävlinge
Staffanstorp
Ystad
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
2,1 %
4,7 %
2,6 %
2,6 %
2,4 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
19,5 %
20,1 %
18,4 %
18,9 %
20,1 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
97,3 %
77,1 %
88,7 %
92,4 %
89,2 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Lomma på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
18 484 kr/inv
Äldreomsorg
11 871 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
10 046 kr/inv
Gymnasieskola
6 724 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 358 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
4 041 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
2 568 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 017 kr/inv
Kulturverksamhet
1 159 kr/inv
Politisk verksamhet
929 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Lomma. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Lomma?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 24 715 personer → 2025: 24 677 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 19,6 % → 2026: 19,5 %
Lomma hade 24 677 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen ökat med 6 510 personer. Den största tätorten, Lomma, hade 13 699 invånare (2023, SCB MI0810).
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Lomma
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Lomma kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Moderaterna
28,78 %
−0,6
4 903
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
19,06 %
−4,1
3 246
Sverigedemokraterna
14,74 %
−2,9
2 511
Centerpartiet
11,86 %
+3,4
2 020
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
10,75 %
+1,8
1 831
Kristdemokraterna
6,18 %
+1,3
1 052
Miljöpartiet de gröna
5,65 %
+1,1
962
Vänsterpartiet
2,15 %
−0,1
366
AFSAlternativ för Sverige
0,33 %
+0,1
56
Övriga partier (11)
0,51 %
–
87
Summa giltiga röster
100 %
17 034
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Lomma kommun 24 677 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 13 699 i huvudtätorten Lomma (2023).
›Hur har befolkningen i Lomma förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 6 510 personer (+35,8 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Lomma i?
Lomma kommun ligger i Skåne län (länskod 12).
›Vilken kommunalskatt har Lomma?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Lomma 30,72 % (kommun 19,54 % + region 11,18 %). Det motsvarar plats 13 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Lomma?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 18 484 kr per invånare; Äldreomsorg: 11 871 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 10 046 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Lomma?
I Lomma var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,1 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.1262.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Lomma?
I Lomma var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 97,3 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.1262.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Lomma?
I Lomma var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 7 632,8 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.1262.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)