Andel med utländsk bakgrund i Lomma
2002–2025 · procent av befolkningen
13,3% (2025)
23-årstrend: +5,6 pe2002: 7,7 %; 2003: 7,7 %; 2004: 7,9 %; 2005: 8,0 %; 2006: 8,0 %; 2007: 8,4 %; 2008: 8,7 %; 2009: 8,9 %; 2010: 9,2 %; 2011: 9,2 %; 2012: 9,5 %; 2013: 9,6 %; 2014: 9,8 %; 2015: 10,0 %; 2016: 10,6 %; 2017: 11,2 %; 2018: 12,0 %; 2019: 12,5 %; 2020: 12,5 %; 2021: 12,6 %; 2022: 12,9 %; 2023: 13,1 %; 2024: 13,4 %; 2025: 13,3 %
Större graf och tabell

| År | % |
|---|---|
| 2025 | 13,3 |
| 2024 | 13,4 |
| 2023 | 13,1 |
| 2022 | 12,9 |
| 2021 | 12,6 |
| 2020 | 12,5 |
| 2019 | 12,5 |
| 2018 | 12,0 |
| 2017 | 11,2 |
| 2016 | 10,6 |
| 2015 | 10,0 |
| 2014 | 9,8 |
| 2013 | 9,6 |
| 2012 | 9,5 |
| 2011 | 9,2 |
| 2010 | 9,2 |
| 2009 | 8,9 |
| 2008 | 8,7 |
| 2007 | 8,4 |
| 2006 | 8,0 |
| 2005 | 8,0 |
| 2004 | 7,9 |
| 2003 | 7,7 |
| 2002 | 7,7 |