Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Fördjupning · Täby

Invandring och utländsk bakgrund i Täby

I korthet

  • Täby har plats 64 av 290 kommuner för Andel invånare med utländsk bakgrund (2025).

    Källa: SCB BE0101Q2 · 2025

  • Täby har plats 16 av 26 i Stockholms län för Andel invånare med utländsk bakgrund (2025).

    Källa: SCB BE0101Q2 · 2025

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Täby: 20 489 invånare (26,1 %) hade utländsk bakgrund 2025, av 78 514 invånare. Källa: SCB. 15 924 invånare var utrikes födda (20,3 %, 2025). Riket: 27,7 %; skillnad −1,6 procentenheter (2025).

Utländsk bakgrund betyder utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Uppgifterna är befolkningsbestånd, inte årets invandringsflöde.

Kommunens läge i Sverige

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Täby i korthet

Andel med utländsk bakgrund 2025
26,1 %
Förändring 2002–2025
+9,9 procentenheter
Absolut förändring i procentenheter.
Riket 2025
27,7 %
Skillnad: −1,6 procentenheter.
Placering (högst andel = 1)
64 av 290
Samma definition och år (2025) för alla rankade kommuner.

Källa: SCB BE0101Q2 — observerad befolkningssammansättning (bestånd). Mottagna längre ned är ett flöde och mäter något annat. Bestånd och flöde

Utveckling 2002–2025

Andel av befolkningen i Täby med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2. Observationen 2025 använder röjandeskyddsmetoden CKM.

0%20%40%60%80%100%20022005200820112014201720202023Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 2002: 16.2 %; 2003: 16.6 %; 2004: 16.6 %; 2005: 16.7 %; 2006: 17.0 %; 2007: 17.1 %; 2008: 17.4 %; 2009: 17.9 %; 2010: 18.2 %; 2011: 18.6 %; 2012: 19.0 %; 2013: 19.3 %; 2014: 19.9 %; 2015: 20.4 %; 2016: 21.2 %; 2017: 21.9 %; 2018: 22.8 %; 2019: 23.3 %; 2020: 23.7 %; 2021: 24.3 %; 2022: 24.9 %; 2023: 25.6 %; 2024: 26.0 %; 2025: 26.1 %
Så verifierar du denna uppgift
Källa
SCB
Period
2025
Definition
Andel av befolkningen med utländsk bakgrund (utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar).
Geografi
Täby
Enhet
%
Hämtad/verifierad
2026-10-11
  1. Öppna originalkällan och leta upp samma tabell eller rapport.
  2. Välj samma period, geografi och enhet som ovan.
  3. Jämför definitionen — och vid egen beräkning, räkna om med formeln.

ReproducerbarhetÄndringsloggRapportera ett fynd

Födelseregion

Invånare efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
15 779 personer
20,3 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda79,7 %(61 965)
Norden (exkl SE)2,0 %(1 534)
Övriga Europa6,7 %(5 231)
Utanför Europa11,6 %(9 014)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & kostnadsscenario

Mottagna 2020–2024 (flöde), Polisens utsatta områden och eget illustrativt scenario.

Mottagande & illustrativt scenario
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
26,4 %
Mottagna 5 år
684
8,8 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
—
Polisen 2025
Scenario / inv / årAnalys/modell
−130 kr
Spann −93 kr → −165 kr
Modell: Ruist (ESO 2018:3; beräkningar med 2015 års offentliga finanser), ojusterat belopp från rapporten (låg/mitt/hög)

Analys/modell Eget illustrativt scenario: genomsnittligt årligt mottagande 2020–2024 × Ruists nationella livscykelschablon för flyktingar med 2015 års offentliga finanser, delat med folkmängd 2024; ingen prisjustering. Antar att riksschablonen gäller lokalt. Inte uppmätt kommunkostnad eller alla med utländsk bakgrund. Formel, antaganden och begränsningar

Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Jämför Täby med andra kommuner →

Jämför Täby med andra kommuner

Täby är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Täby26,1 %
0%20%40%60%80%100%20022005200820112014201720202023Täby
Täby — 2002: 16.2 %; 2003: 16.6 %; 2004: 16.6 %; 2005: 16.7 %; 2006: 17.0 %; 2007: 17.1 %; 2008: 17.4 %; 2009: 17.9 %; 2010: 18.2 %; 2011: 18.6 %; 2012: 19.0 %; 2013: 19.3 %; 2014: 19.9 %; 2015: 20.4 %; 2016: 21.2 %; 2017: 21.9 %; 2018: 22.8 %; 2019: 23.3 %; 2020: 23.7 %; 2021: 24.3 %; 2022: 24.9 %; 2023: 25.6 %; 2024: 26.0 %; 2025: 26.1 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Täby

Täby jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Stockholms län

Andel 2025
37,2 %
Δ 2015→2025
+5,9 pe
Invandringssida

Riket

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+5,5 pe
Invandringssida

Täby

Andel 2025
26,1 %
Δ 2015→2025
+5,7 pe
Invandringssida

Utländsk bakgrund, alla åldrar/kön. Läns- och riksandel: egen kvot av SCB:s publicerade geografiska antal; förändring 2015–2025 i procentenheter. CKM-metodbrott 2025; delceller kan avvika från publicerad total. SCB

Vanligaste födelseländer i Täby

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
86,51 %
Mandat totalt
61
Giltiga röster
52 294
Blanka röster
367
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
46,60 %–29
16,07 %–10
8,95 %–6
7,91 %–5
7,58 %–5
5,17 %–3
4,33 %–3
Övriga partier (20)3,39 %––

Resultat per valkrets (2)

Mandat per valkrets inklusive tilldelade utjämningsmandat.

Täby Västra88,51 % valdeltagande · 28 mandat
Täby Västra
PartiAndel± 2022Mandat
46,29 %–14
16,04 %–5
9,60 %–3
8,05 %–2
7,25 %–2
5,51 %–1
4,32 %–1
Övriga partier (13)2,94 %––
Täby Östra84,75 % valdeltagande · 33 mandat
Täby Östra
PartiAndel± 2022Mandat
46,88 %–15
16,10 %–5
8,34 %–3
7,88 %–3
7,79 %–3
4,87 %–2
4,33 %–2
Övriga partier (16)3,80 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Tidigare valresultat i Täby (2014–2022)

Öppna Täby på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Täby

Skola, brott, ekonomi, skattesats och val finns på kommunens huvudsida.

Öppna Täby kommun i siffror →

Vanliga frågor

›Hur stor andel av befolkningen i Täby har utländsk bakgrund?

2025 hade 26,1 % av befolkningen i Täby utländsk bakgrund enligt SCB (BE0101Q2) — 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Andelen är ett beståndsmått och visar inte den årliga invandringen (inflödet).

›Hur många invånare i Täby har utländsk bakgrund?

20 489 invånare i Täby hade utländsk bakgrund (2025). Källa: SCB UtlSvBakgGrovCKM, publicerat antal. CKM-skyddade delceller behöver inte summera exakt till publicerad total.

›Hur har andelen med utländsk bakgrund i Täby utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 16,2 % (2002) till 26,1 % (2025), en förändring på +9,9 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

›Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund är minst lika stor för samma population och år.

›Var är de utrikes födda i Täby födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Källor och metod

  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • FodelselandArKCKM / FolkmRegFlandKCKM; history FodelselandArKFolkmängd efter region, födelseregion/födelseland och kön

    Referensperiod: 2000–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • ME0104Allmänna val — röster per parti och kommun (Valmyndigheten via SCB)
    Öppna källan ↗

Varje siffra på sidan kan spåras till angivet dataset ovan. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll. Definitioner, modell och källor