I Upplands Väsby kommun bor 50 495 personer (2025).
Andelen invånare med utländsk bakgrund i Upplands Väsby har ökat med 12,7 procentenheter sedan 2015, den fjärde största ökningen i landet. Arbetslösheten var 4,3 procent år 2025, bland landets 15 högsta.
Källa: SCB (BE0101Q2) 2015–2025; Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; egen beräkning baserad på Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) och SCB (BE0101Q2)
Aldrig har Upplands Väsby haft fler invånare än i december 2025, då de var 50 495. Varje år sedan 2015 har folkmängden ökat.
Källa: SCB (BE0101A, BE0101N1) 1968–2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101N1)
De anmälda brotten per invånare har blivit 24,4 procent färre sedan 2015. Upplands Väsby var 2025 lägre än riket, med ett antal anmälda brott på 11 331 per 100 000 invånare.
Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)
Bland de sysselsatta väsbyborna har 73,6 procent sitt arbete utanför kommunen (2024), på listan över Sveriges 20 största. Eftergymnasial utbildning har 45,6 procent av väsbyborna i åldern 25–64 år (2025), något lägre än i riket.
Källa: SCB via Kolada (N01982, N02279) 2024–2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279)
Av väsbyborna hade 49,1 procent utländsk bakgrund 2025, en högre andel än i riket. Födda utomlands var 36,0 procent av väsbyborna 2025.
Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 19,42 % + regionskatt 12,33 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.
Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan
Hur ser arbetsmarknaden ut i Upplands Väsby?
4,3 %
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun
Anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Anmälda brott totalt per kommun, antal och per 100 000 invånare. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott; anmälningsbenägenhet och polisens insatser påverkar nivån. Antal anmälda brott i kommunen 2025: 5 712.
Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Upplands Väsby?
141
Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun
Delad plats 160 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.
Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).
Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.
Det som avviker
Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Upplands Väsby21,2 %
Sverige15,1 %
Upplands Väsby ligger över Sverige med 6,1 procentenheter.
2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 22 av 290
Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
Upplands Väsby904,6 /100k
Sverige1 066,8 /100k
Upplands Väsby ligger under Sverige med 162,2 /100k.
2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 133 av 290
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Upplands Väsby81,2 %
Sverige83,5 %
Upplands Väsby ligger under Sverige med 2,3 procentenheter.
läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424 · plats 153 av 288
Jämför med närliggande kommuner
Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.
Indikator
Upplands Väsby
Sollentuna
Järfälla
Täby
Upplands-Bro
Sverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N03937
4,3 %
3,7 %
4,5 %
2,6 %
4,4 %
3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N00901
19,4 %
18,1 %
19,2 %
17,6 %
19,4 %
20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N15424
81,2 %
91,4 %
83,4 %
93,1 %
79,5 %
83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N07907
Mest lika Upplands Väsby på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.
Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.
Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.
Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.
Faktiskt utfall 2025
Grundskola F–9
15 593 kr/inv
Äldreomsorg
9 802 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 961 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 958 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
6 245 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
4 696 kr/inv
Gymnasieskola
4 463 kr/inv
Fritidsverksamhet
2 427 kr/inv
Kulturverksamhet
1 147 kr/inv
Politisk verksamhet
845 kr/inv
Budget (plan)
Verifierad budget saknas för Upplands Väsby. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.
Leverantörsfakturor över 100 000 kr
Hämtar fakturor…
Vad har förändrats i Upplands Väsby?
Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.
Folkmängd (31 dec)2024: 50 323 personer → 2025: 50 495 personer
Skattesats till kommun (%)2025: 19,4 % → 2026: 19,4 %(oförändrat)
Större graf och tabellUtrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Upplands Väsby, 2002–2025
Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.
Hushåll i Upplands Väsby
Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.
Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Upplands Väsby kommun
Parti
Andel
± 2022
Röster
Arbetarepartiet-Socialdemokraterna
30,55 %
+0,4
8 562
Moderaterna
20,84 %
+0,3
5 842
Sverigedemokraterna
17,17 %
−3,8
4 812
Vänsterpartiet
10,40 %
+2,8
2 915
Centerpartiet
5,53 %
−0,4
1 551
Kristdemokraterna
5,36 %
+0,4
1 502
Liberalerna (tidigare Folkpartiet)
4,50 %
+0,2
1 260
Miljöpartiet de gröna
3,95 %
+0,3
1 106
AFSAlternativ för Sverige
0,49 %
+0,2
137
Övriga partier (21)
1,22 %
–
341
Summa giltiga röster
100 %
28 028
Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.
2025 hade Upplands Väsby kommun 50 495 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)).
›Hur har befolkningen i Upplands Väsby förändrats?
Sedan 2002 har befolkningen ökat med 13 051 personer (+34,9 %). Källa: SCB BE0101N1.
›Vilket län ligger Upplands Väsby i?
Upplands Väsby kommun ligger i Stockholms län (länskod 01).
›Vilken kommunalskatt har Upplands Väsby?
2026 är den totala kommunala skattesatsen i Upplands Väsby 31,75 % (kommun 19,42 % + region 12,33 %). Det motsvarar plats 39 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.
›Hur används kommunens pengar i Upplands Väsby?
Valda faktiska nettokostnader 2025 är Grundskola F–9: 15 593 kr per invånare; Äldreomsorg: 9 802 kr per invånare; Stöd vid funktionsnedsättning: 8 961 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.
›Hur ser arbetslösheten ut i Upplands Väsby?
I Upplands Väsby var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 4,3 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.0114.2025.
›Hur ser skolresultaten ut i Upplands Väsby?
I Upplands Väsby var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 81,2 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.0114.2026.
›Hur mycket brott anmäls i Upplands Väsby?
I Upplands Väsby var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 11 331 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.0114.2025.
›Var kommer statistiken ifrån?
Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.
Källor och metod
BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)