Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Nordanstigs kommun – fakta och statistik

I Nordanstigs kommun bor 9 284 personer (2025).

Bland de sysselsatta som bor i Nordanstig arbetar 43,4 procent utanför kommunen (2024), mer än i någon annan kommun i Gävleborgs län. Andelen utrikes födda, 9,0 procent år 2025, är bland kommunernas 25 lägsta.

Källa: SCB via Kolada (N02279) 2024; SCB (InrUtrFodRegAlKonCKM) 2025; egen beräkning baserad på SCB via Kolada (N02279) och SCB (InrUtrFodRegAlKonCKM)

Folkmängden var 9 284 i december 2025, strax över bottenåret 2024. Inflyttningen översteg utflyttningen med 70, medan dödsfallen var 44 fler än födslarna under 2025.

Källa: SCB (BE0101N1, BE0101A) 2024–2025; SCB via Kolada (N01804, N01801, N01802, N01805) 2025; egen beräkning baserad på SCB (BE0101A) och SCB via Kolada (N01801, N01802, N01804, N01805)

Nordanstigs anmälda brott låg 2025 lägre än i riket. Räknat per invånare har de ökat med 34,0 procent sedan 2015, och i en liten kommun kan enstaka händelser ge stort utslag i den siffran.

Källa: Brå via Kolada (N07540) 2015–2025; egen beräkning baserad på Brå via Kolada (N07540)

Mer om brott i Nordanstig

Nordanstigsbornas medianinkomst 2024, 309 000 kronor, är näst lägst i Gävleborg. Andelen arbetslösa var 2,6 procent år 2025, under rikets.

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada (N03937) 2025; SCB (HE0110) 2024; egen beräkning baserad på SCB (HE0110)

Av invånarna i Nordanstig hade 10,9 procent utländsk bakgrund 2025, alltså var födda utomlands eller hade båda föräldrarna födda utomlands, lägre än andelen i riket.

Källa: SCB (BE0101Q2) 2025

Mer om invandring i Nordanstig

Gävleborgs län · kommunalskatt 34,02 % · befolkning -7,4 % sedan 2002

Öppna Nordanstig på kartanSkapa kommunrapportJämför Nordanstig med en annan kommun

Kommer snart

Mejla oss på kontakt@sverigefakta.com

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Direktsvar

Verifierade kommunala siffror med referensår, definition och källa. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll.

Hur många bor i Nordanstig?

9 284 invånare

Folkmängd · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: −249 invånare

14-årstrend: -3 %

Folkbokförd befolkning i kommunen den 31 december angivet år.

Källa: SCB BefolkningCKM (000007ME) · scb:BE0101N1 · observerat värde från källan

Mer om Folkmängd

Hur gammal är befolkningen i Nordanstig?

48,4 år

Medianålder · 2025 · kommun

Medianålder approximerad linjärt inom den femårsklass där halva befolkningen nås (SCB femårsklasser, 31 december).

Källa: SCB BE0101N1 · scb:BE0101N1 · egen beräkning ur källdata

Mer om Medianålder

Utländsk bakgrund i Nordanstig (nyckeltal)

10,9 %

Utländsk bakgrund · 2025 · kommun

Förändring sedan 2011: +3,5 pe

Riket: 27,7 % (−16,8 pe)

14-årstrend: +3,5 pe

Utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar, som andel av folkmängden (SCB UtlSvBakgGrov, 31 december).

Källa: SCB BE0101Q2 · scb:BE0101Q2 · observerat värde från källan

Mer om Utländsk bakgrund

Hur hög är kommunalskatten i Nordanstig?

34,02 %

Total kommunal skattesats · 2026 · kommun

Kommunsnitt (ovägt): 33,30 % (+0,72 pe)

Summan av kommunens och regionens skattesats 2026 (kommunalskatt 22,51 % + regionskatt 11,51 %). Begravningsavgift och avgift till trossamfund ingår inte.

Källa: SCB OE0101 Kommunalskatter2000 · observerat värde från källan

Hur ser arbetsmarknaden ut i Nordanstig?

2,6 %

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) · 2025 · kommun

Förändring sedan 2014: −0,6 pe

Kommunsnitt (ovägt): 2,7 % (−0,1 pe)

Länssnitt (ovägt): 2,9 %

11-årstrend: −0,6 pe

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18-65 år, andel (%)

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 · Kolada:N03937 · observerat värde från källan

Mer om Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)

Vilken inkomstnivå har Nordanstig?

309 000 kr

Medianinkomst 20+ · 2024 · kommun

Förändring sedan 2013: +87 100 kr

Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr (−36 416 kr)

Länssnitt (ovägt): 322 950 kr

11-årstrend: +39 %

Medianinkomst 20+

Källa: SCB HE0110 · SCB:HE0110 · observerat värde från källan

Mer om Medianinkomst 20+

Hur mycket våld i offentlig miljö anmäls i Nordanstig?

86

Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare · 2025 · kommun

Delad plats 236 av 290 rankade kommuner (2025) — högst antal anmälda brott per 100 000 invånare. En ordning av anmälda brott, inte av utsatthet, trygghet eller risk.

Förändring sedan 2017: −40

Riket: 216 (−130)

8-årstrend: -32 %

Anmälda brott om misshandel (inkl. grov) utomhus mot personer 18 år eller äldre: mot kvinna respektive man 18 år eller äldre, obekant med offret eller annan sorts relation/bekantskap. Brås indikator för kommuners lägesbild. Anmälda brott är inte samma sak som begångna eller uppklarade brott. (3 kap. 5, 6 § BrB Misshandel inkl. grov). Anmälningsbenägenhet, polisens närvaro och registreringspraxis påverkar nivån och jämförbarheten mellan kommuner och över tid. Brå redovisar även bortfall i kommunstatistiken (anmälningar utan känd kommun).

Källa: Brå — Nordanstig.xlsx · Bra:vald-offentlig-miljo-kommun · observerat värde från källan

Mer om Våld i offentlig miljö mot vuxna, anmälda brott per 100 000 invånare
Kommunens läge i Sverige

Snabbfakta

Folkmängd (31 dec)· 2025

9 284personer
14-årstrend: -3 %

SCB BefolkningCKM (000007ME)

Skattesats till kommun (%)· 2026

22,5%
+1,8 pe högre än Sverige (källans riksvärde, 2026)
Sverige (källans riksvärde, 2026): 20,7 % · Länssnitt (ovägt): 22,1 %
12-årstrend: −0,1 pe ↓
56/289

SCB via Kolada N00901

Medianinkomst 20+· 2024

309 000kr
−36 416 kr lägre än kommunsnitt (ovägt)
Kommunsnitt (ovägt): 345 416 kr · Länssnitt (ovägt): 322 950 kr
11-årstrend: +39 %

SCB HE0110

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)· 2025

2,6%
−0,5 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 3,1 % · Länssnitt (ovägt): 2,9 %
11-årstrend: −0,6 pe ↓
129/290

Arbetsförmedlingen via Kolada N03937

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)· läsåret 2025/26

82,8%
−0,7 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26)
Sverige (källans riksvärde, läsåret 2025/26): 83,5 % · Länssnitt (ovägt): 80,4 %
12-årstrend: +4,1 pe
delad 122/288

Skolverket via Kolada N15424

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)· 2025

13,0%
−2,1 pe lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 15,1 % · Länssnitt (ovägt): 13,9 %
11-årstrend: −7,5 pe ↓
135/290

SCB via Kolada N07907

Medellivslängd kvinnor, år· 2025

83,1år
−2,0 år lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 85,1 år · Länssnitt (ovägt): 84,0 år
11-årstrend: +0 %
275/290

SCB via Kolada N00925

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv· 2025

841,2/100k
−225,7 /100k lägre än Sverige (källans riksvärde, 2025)
Sverige (källans riksvärde, 2025): 1 066,8 /100k · Länssnitt (ovägt): 861,4 /100k
8-årstrend: +50 % ↑
159/290

Brå via Kolada N07403

Styre: inte klart

Styret för mandatperioden 2026–2030 tillträder normalt den 1 januari 2027, när den nya kommunstyrelsen börjar sin mandatperiod, om fullmäktige inte beslutat annat (kommunallagen 6 kap. 18 §). Fram till dess sitter den nuvarande kommunstyrelsen kvar.

Det som avviker

Neutrala skillnader mot källans officiella Sverigetal för samma period. Urvalsgräns: minst 2 procentenheter, eller 5 procent för andra enheter.

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv

Nordanstig841,2 /100k
Sverige1 066,8 /100k

Nordanstig ligger under Sverige med 225,7 /100k.

2025 · Brå via Kolada N07403 · plats 159 av 290

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)

Nordanstig13,0 %
Sverige15,1 %

Nordanstig ligger under Sverige med 2,1 procentenheter.

2025 · SCB via Kolada N07907 · plats 135 av 290

Jämför med närliggande kommuner

Jämförbara värden från samma period och definition. Sverige är källans officiella riksvärde.

IndikatorNordanstigHudiksvallSundsvallTimråLjusdalSverige
Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2025 · Arbetsförmedlingen via Kolada N039372,6 %2,4 %2,8 %3,4 %2,9 %3,1 %
Skattesats till kommun (%)2026 · SCB via Kolada N0090122,5 %21,6 %22,6 %23,1 %22,4 %20,7 %
Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)läsåret 2025/26 · Skolverket via Kolada N1542482,8 %86,1 %78,0 %72,0 %84,3 %83,5 %
Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)2025 · SCB via Kolada N0790713,0 %9,7 %9,6 %11,3 %10,7 %15,1 %
Öppna hela jämförelseverktyget

Kommuner med liknande profil

Mest lika Nordanstig på andel 0–19 år, andel 65–79 år, andel 80+ år, folkmängd, invånare per km² (2025), i ordning. Ett utforskningsstöd — ingen kvalitetsrankning eller rekommendation.

  1. 1. Svenljunga

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    22,1 %
    Andel 65–79 år
    19,3 %
    Andel 80+ år
    7,8 %
    Folkmängd
    10 616
    Invånare per km²
    11
  2. 2. Robertsfors

    Närmast på: Andel 80+ år, Andel 0–19 år

    Andel 0–19 år
    21,5 %
    Andel 65–79 år
    21,3 %
    Andel 80+ år
    7,8 %
    Folkmängd
    6 595
    Invånare per km²
    5,1
  3. 3. Eda

    Närmast på: Andel 80+ år, Folkmängd

    Andel 0–19 år
    20,9 %
    Andel 65–79 år
    19,0 %
    Andel 80+ år
    7,8 %
    Folkmängd
    8 289
    Invånare per km²
    10
  4. 4. Färgelanda

    Närmast på: Andel 65–79 år, Andel 80+ år

    Andel 0–19 år
    21,1 %
    Andel 65–79 år
    20,1 %
    Andel 80+ år
    7,6 %
    Folkmängd
    6 288
    Invånare per km²
    11
  5. 5. Uppvidinge

    Närmast på: Folkmängd, Invånare per km²

    Andel 0–19 år
    22,0 %
    Andel 65–79 år
    17,8 %
    Andel 80+ år
    8,1 %
    Folkmängd
    8 911
    Invånare per km²
    7,6
Metod

Mått: andel 0–19, 65–79 och 80+ år (Kolada), folkmängd 31 december (SCB BE0101N1) och invånare per km² (egen beräkning: folkmängd ÷ landareal från Kolada, samma år). Andel 20–64 år utelämnas eftersom de fyra åldersandelarna summerar till 100. Folkmängd och täthet jämförs på logaritmisk skala eftersom de spänner över flera tiopotenser.

Varje mått standardiseras (z-värde över alla kommuner som har alla använda mått); avståndet är det euklidiska avståndet med lika vikt per mått. Lika avstånd ordnas efter kommunkod. Ett mått används bara om minst 90 % av kommunerna har det för samma år; saknar den här kommunen ett mått utelämnas måttet i stället för att listan blir tom. Saknade värden räknas aldrig som noll. Inget likhetsprocenttal visas.

Kommunens räkenskaper

Så används kommunens pengar i Nordanstig

Se hela ekonomivyn →

Faktisk nettokostnad per invånare 2025, ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada. Detta är ett verifierat urval, inte hela budgeten, och värdena ska inte summeras som kommunens totala utgifter.

Faktiskt utfall 2025

Äldreomsorg
21 845 kr/inv
Grundskola F–9
17 972 kr/inv
Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet
8 226 kr/inv
Stöd vid funktionsnedsättning
8 073 kr/inv
Individ- och familjeomsorg
6 429 kr/inv
Gymnasieskola
5 127 kr/inv
Infrastruktur, skydd m.m.
4 046 kr/inv
Kulturverksamhet
1 442 kr/inv
Politisk verksamhet
1 287 kr/inv
Fritidsverksamhet
637 kr/inv

Budget (plan)

Verifierad budget saknas för Nordanstig. Kommunernas budgetar beslutas av varje fullmäktige och publiceras som dokument; det finns ingen gemensam maskinläsbar officiell källa för alla 290 kommuner, så vi återger inte siffror som inte kan kontrolleras automatiskt. Budgeten blandas aldrig ihop med utfallet ovan.

Leverantörsfakturor över 100 000 kr

Hämtar fakturor…

Vad har förändrats i Nordanstig?

Senaste observerade period jämförd med närmast föregående period i samma serie. En förändring mellan två perioder — inte en revidering och inte en definitionsändring.

  • Folkmängd (31 dec)2024: 9 262 personer → 2025: 9 284 personer
  • Skattesats till kommun (%)2025: 22,5 % → 2026: 22,5 %(oförändrat)
  • Medianinkomst 20+2023: 298 000 kr → 2024: 309 000 kr
  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)2024: 2,5 % → 2025: 2,6 %
Alla verifierade uppdateringar

Aktuellt i Nordanstig →

Hur många bor i Nordanstig?

Nordanstig hade 9 284 invånare den 31 december 2025 (SCB, BE0101N1). Sedan 2002 har befolkningen minskat med 737 personer. Den största tätorten, Bergsjö, hade 1 335 invånare (2023, SCB MI0810).

Folkmängd· 2025

9 284
14-årstrend: -3 %

SCB BE0101N1

Befolkningsförändring sedan 2002· 2002–2025

−7,4%

SCB BE0101N1

Invandring och utländsk bakgrund i Nordanstig — hela fördjupningen →

Hur har Nordanstig förändrats?

Observerade årsvärden från SCB. Glapp fylls inte i och en enstaka observation visas inte som trend.

Folkmängd i Nordanstig

2011–2025 · invånare

9 284invånare (2025)

14-årstrend: -3 %
Större graf och tabell
Linjediagram över folkmängd i Nordanstig 2011–2025, från 9 533 invånare till 9 284 invånare. Källa: SCB BE0101N1 (2011–2024); SCB BefolkningCKM (000007ME) (2025).
Folkbokförda invånare den 31 december varje år. Källa: SCB BE0101N1. Primärdata, visas oförändrad.
Folkmängd i Nordanstig, 2011–2025
Årinvånare
20259 284
20249 262
20239 370
20229 487
20219 480
20209 483
20199 477
20189 517
20179 481
20169 511
20159 490
20149 493
20139 491
20129 533
20119 533

Andel med utländsk bakgrund i Nordanstig

2002–2025 · procent av befolkningen

10,9% (2025)

23-årstrend: +7,0 pe
Större graf och tabell
Linjediagram över andel med utländsk bakgrund i Nordanstig 2002–2025, från 3,9 % till 10,9 %. Källa: SCB BE0101Q2.
Utrikes födda eller inrikes födda med två utrikes födda föräldrar, andel av befolkningen 31 december. Observationen 2025 använder SCB:s röjandeskyddsmetod CKM. Källa: SCB BE0101Q2. Primärdata, visas oförändrad.
Andel med utländsk bakgrund i Nordanstig, 2002–2025
År%
202510,9
202410,5
202310,8
202210,9
202110,5
202010,7
201910,7
201810,7
201710,2
201610,1
20159,5
20149,0
20138,3
20128,0
20117,4
20106,8
20096,3
20086,0
20075,2
20064,3
20054,0
20044,0
20033,9
20023,9

Jämför Nordanstig med en annan kommun →

Ålder och kön i Nordanstig

Faktiska kommunvärden från SCB — ingen nedskalning av rikets profil.

Barn 0–14 år
1 464
15,8 %
Arbetsför ålder 15–64
5 236
56,3 %
65 år och äldre
2 594
27,9 %
80 år och äldre
733
7,9 %
Kvinnor
4 538
48,8 %

Befolkningspyramid

Nordanstig, 2025 · femårsklasser

Män 4 756Kvinnor 4 538Medianålder 48,4 år

Antal personer per femårsklass, 31 december.

Visa datan som tabell
Befolkning efter ålder och kön i Nordanstig, 2025
ÅlderMänKvinnor
0-4203213
5-9260241
10-14277270
15-19298257
20-24200146
25-29176178
30-34297268
35-39276279
40-44256228
45-49240233
50-54281272
55-59314316
60-64364357
65-69330286
70-74315289
75-79334307
80-84208229
85-8991109
90-943348
95-9939
100+03

Källa: SCB BE0101N1 (BefolkningCKM) · 2025. 0–14 år: 1 464, 15–64 år: 5 236, 65+ år: 2 594.

Utländsk bakgrund per ålder och kön publiceras inte av SCB på kommunnivå. Utländsk bakgrund för kommunen redovisas per område (DeSO) längre ned på sidan.

Hushåll i Nordanstig

Registerbaserad hushållsstatistik från SCB. Andelar härleds från kompatibla publicerade celler inom samma SCB-tabell och referensår.

Antal hushåll
4 536
Personer per hushåll
2,04
Ensamhushåll
42,3 %
1 919
Hushåll med barn 0–24 år
25,0 %
1 133

2025 · SCB HushallT09, HushallT03CKM, HushallT05CKM

SCB använder CKM-röjandeskydd för 2025 års värden; de innehåller liten kontrollerad slumpmässig osäkerhet.

Befolkningen i hela Sverige · etapp 2 →

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
80,09 %2022: 80,08 %
Mandat totalt
31
Giltiga röster
5 829
Blanka röster
111
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
29,15 %+1,39
21,14 %+2,57
18,46 %+0,66
10,88 %+0,34
7,14 %−1,62
6,33 %−1,92
4,34 %+0,41
Övriga partier (10)2,57 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Kolumnen ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma parti; ”–” betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Så röstade kommunen i riksdagsvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
82,33 %(2022: 82,54 %)
Röstberättigade
7 232
Giltiga röster
5 884
Ogiltiga (varav blanka)
70 (65)
Riksdagsvalet 2026, resultat per parti i Nordanstigs kommun
PartiAndel± 2022
29,86 %−1,7
25,71 %−3,3
15,64 %+2,6
7,27 %+0,2
6,49 %±0,0
5,18 %−1,0
3,84 %+0,9
3,42 %+1,2
0,93 %–
Övriga partier (19)1,65 %–
Summa giltiga röster100 %

Andel av giltiga röster i kommunen. ± 2022 är förändringen i procentenheter enligt Valmyndigheten för samma partikod; "–" betyder att jämförbart 2022-värde saknas. Antal röster visas på bredare skärmar. Källan uppdaterad 2026-09-19 · hämtad 2026-10-01.

Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
Nordanstig 2,6 % · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 %

Använd denna statistik

Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937 (Kolada:N03937) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,7 % (−0,1 pe) · Gävleborgs län 2,9 %
    2,6%
  • Långtidsarbetslösa i befolkningen, 25–65 år, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 3,2 % (−0,1 pe) · Gävleborgs län 4,2 %
    3,1%
  • Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
    2024 · Kommunsnitt (ovägt) 6,9 % (+1,2 pe) · Gävleborgs län 7,9 %
    8,1%

Arbetsmarknaden i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för arbetsmarknad i Nordanstig.

Skattesats till kommun (%)
Nordanstig 22,5 % · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00901 (Kolada:N00901) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Skattesats till kommun (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 21,7 % (+0,8 pe) · Gävleborgs län 22,1 %
    22,5%
  • Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 293 277 kr/inv (−36 369 kr/inv) · Gävleborgs län 276 722 kr/inv
    256 908kr/inv
  • Soliditet kommun, (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 40,5 % (−1,9 pe) · Gävleborgs län 35,5 %
    38,6%

Kommunernas ekonomi i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för kommunekonomi i Nordanstig.

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
Nordanstig 82,8 % · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 %

Använd denna statistik

Källa: Skolverket via Kolada N15424 (Kolada:N15424) · 2014–2026 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 81,2 % (+1,6 pe) · Gävleborgs län 80,4 %
    82,8%
  • Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
    2026 · Kommunsnitt (ovägt) 219,5 poäng (−7,5 poäng) · Gävleborgs län 216,4 poäng
    212,0poäng
  • Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 69,3 % (+5,1 pe) · Gävleborgs län 66,8 %
    74,4%

Skolan i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för skola i Nordanstig.

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
Nordanstig 13,0 % · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 %

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N07907 (Kolada:N07907) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 13,5 % (−0,5 pe) · Gävleborgs län 13,9 %
    13,0%
  • Fastighetspris småhus, kr/kvm
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 21 703,9 kr/kvm (−11 988,9 kr/kvm) · Gävleborgs län 14 601,7 kr/kvm
    9 715,0kr/kvm
  • Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 171,6 per 1000 inv (−7,2 per 1000 inv) · Gävleborgs län 200,3 per 1000 inv
    164,4per 1000 inv

Bostäderna i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för bostäder i Nordanstig.

Hälsa & omsorg

Alla indikatorer →
Medellivslängd kvinnor, år
Nordanstig 83,1 år · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år

Använd denna statistik

Källa: SCB via Kolada N00925 (Kolada:N00925) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Medellivslängd kvinnor, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 84,7 år (−1,6 år) · Gävleborgs län 84,0 år
    83,1år
  • Medellivslängd män, år
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 81,3 år (−2,1 år) · Gävleborgs län 80,5 år
    79,3år
  • Ohälsotal, dagar
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 26,3 dagar (+8,7 dagar) · Gävleborgs län 30,0 dagar
    35,0dagar

Vård och omsorg i hela Sverige · etapp 4 →

Indikatorer för hälsa & omsorg i Nordanstig.

Brott & trygghet

Alla indikatorer →
Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
Nordanstig 8 271,3 /100k · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k

Använd denna statistik

Källa: Brå via Kolada N07540 (Kolada:N07540) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 9 856,9 /100k (−1 585,5 /100k) · Gävleborgs län 9 418,8 /100k
    8 271,3/100k
  • Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 885,9 /100k (−44,7 /100k) · Gävleborgs län 861,4 /100k
    841,2/100k
  • Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1 418,9 /100k (+123,2 /100k) · Gävleborgs län 1 321,6 /100k
    1 542,1/100k

Brott och trygghet i hela Sverige · etapp 5 →

Indikatorer för brott & trygghet i Nordanstig.

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
Nordanstig 2,1 uppdrag/politiker · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker

Använd denna statistik

Källa: Valmyndigheten via Kolada N05813 (Kolada:N05813) · 2014–2025 · Datastatus: fullständig / härledd

  • Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 1,8 uppdrag/politiker (+0,3 uppdrag/politiker) · Gävleborgs län 1,8 uppdrag/politiker
    2,1uppdrag/politiker
  • Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 221,4 inv/politiker (−83,2 inv/politiker) · Gävleborgs län 197,8 inv/politiker
    138,2inv/politiker
  • Förtroendevalda kommunpolitiker på deltid, andel (%)
    2025 · Kommunsnitt (ovägt) 2,5 % (+3,4 pe) · Gävleborgs län 3,6 %
    6,0%

Demokratin i hela Sverige · etapp 6 →

Indikatorer för politik & val i Nordanstig.

Utforska Nordanstig vidare

Mer om kommunerna nära Nordanstig

Geografiskt närmaste samt utvalda grannar i länet.

Vanliga frågor om Nordanstig

›Hur många bor i Nordanstig?

2025 hade Nordanstigs kommun 9 284 invånare enligt SCB (BefolkningCKM (000007ME)). Av dessa bodde 1 335 i huvudtätorten Bergsjö (2023).

›Hur har befolkningen i Nordanstig förändrats?

Sedan 2002 har befolkningen minskat med 737 personer (-7,4 %). Källa: SCB BE0101N1.

›Vilket län ligger Nordanstig i?

Nordanstigs kommun ligger i Gävleborgs län (länskod 21).

›Vilken kommunalskatt har Nordanstig?

2026 är den totala kommunala skattesatsen i Nordanstig 34,02 % (kommun 22,51 % + region 11,51 %). Det motsvarar plats 207 av 290 kommuner från lägst till högst. Källa: SCB OE0101.

›Hur används kommunens pengar i Nordanstig?

Valda faktiska nettokostnader 2025 är Äldreomsorg: 21 845 kr per invånare; Grundskola F–9: 17 972 kr per invånare; Förskola, fritidshem och annan pedagogisk verksamhet: 8 226 kr per invånare. Det är utfall ur SCB:s Räkenskapssammandrag via Kolada, inte hela budgeten och inte värden som ska summeras som kommunens totala utgifter.

›Hur ser arbetslösheten ut i Nordanstig?

I Nordanstig var öppet arbetslösa av befolkningen, 18–65 år, andel (%) 2,6 % (2025). Riksvärdet är 3,1 %. Källa: Arbetsförmedlingen via Kolada N03937. Observation SF.KOLADATS-ARBETSLOSHET-18-65.2132.2025.

›Hur ser skolresultaten ut i Nordanstig?

I Nordanstig var elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%) 82,8 % (läsåret 2025/26). Riksvärdet är 83,5 %. Källa: Skolverket via Kolada N15424. Observation SF.KOLADATS-BEHORIGHET-GYMNASIUM.2132.2026.

›Hur mycket brott anmäls i Nordanstig?

I Nordanstig var anmälda brott totalt, antal/100 000 inv 8 271,3 /100k (2025). Riksvärdet är 13 581,3 /100k. Källa: Brå via Kolada N07540. Observation SF.KOLADATS-ANMALDA-BROTT-TOTALT.2132.2025.

›Var kommer statistiken ifrån?

Folkmängden kommer från SCB BE0101N1 och utländsk bakgrund från BE0101Q2. Lokala nyckeltal kommer från Kolada (RKA) och SCB via SVERIGEFAKTAs kommunmotor, och varje siffra bär sitt eget observations-ID.

Källor och metod

  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101SHushållsstatistik per kommun — hushåll, hushållsstorlek och hushållstyp
    Öppna källan ↗
  • KoladaKommunala nyckeltal (RKA) — via SVERIGEFAKTAs kommunmotor
    Öppna källan ↗

Siffrorna på sidan kan spåras till angiven källa. Där ett observations-ID finns visas det i respektive faktablock. Läs metodologin.

Utländsk bakgrund: 10,9 % 2025 (SCB BE0101Q2).

Använd denna statistik

Kopiera en referens eller canonical-länken. Originalkällan anges när den finns registrerad för sidan.

Kort källa
SVERIGEFAKTA, “Nordanstigs kommun: befolkning 2025 – 9 284 invånare”. Originalkälla: SCB, SCB, Kolada. https://sverigefakta.com/kommun/nordanstig
Full referens
SVERIGEFAKTA, “Nordanstigs kommun: befolkning 2025 – 9 284 invånare”. Originalkälla: SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/START/BE/BE0101); SCB (https://api.scb.se/OV0104/v1/doris/sv/ssd/BO/BO0101/BO0101C/LagenhetNyKv16); Kolada (https://api.kolada.se/v3/kpi). https://sverigefakta.com/kommun/nordanstig
APA 7
Nordanstigs kommun: befolkning 2025 – 9 284 invånare. (u.å.). SVERIGEFAKTA. Hämtad 2026-11-04 från https://sverigefakta.com/kommun/nordanstig Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
Harvard
”Nordanstigs kommun: befolkning 2025 – 9 284 invånare” (u.å.) SVERIGEFAKTA. Tillgänglig via: https://sverigefakta.com/kommun/nordanstig (Hämtad: 2026-11-04). Originalkälla: SCB, SCB, Kolada.
BibTeX
@misc{sverigefakta_2026_kommun_nordanstig,
  title        = {Nordanstigs kommun: befolkning 2025 – 9 284 invånare},
  howpublished = {\url{https://sverigefakta.com/kommun/nordanstig}},
  note         = {Återgiven av SVERIGEFAKTA; originalkälla SCB, SCB, Kolada}
}
Canonical-länk
https://sverigefakta.com/kommun/nordanstig
Fler citeringsformat och regler
Data kontrollerad: Karta: MetodologiKontakt